Zorientowani od 2013 roku

Oferta - Wyprawa do Algierii - Święto Sebiba

tel: 
534 636 131
email: 

Wyprawa do Algierii - Święto Sebiba

9 dni 4490 zł
 • 16.07.2024 - 24.07.2024
Wyprawy
Fotowyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Przelot do Algierii 

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, przelot do Algieru przez jeden z europejskich portów lotniczych. Możliwy krótki spacer po Algierze (w zależności od godziny przylotu). Po przylocie transfer na nocleg. 

Dzień 2. Zwiedzanie Algieru

Poranny przejazd do Algieru. W pierwszej kolejności udamy się na spacer ulicami Algieru. W planie na dzisiaj mamy pomnik męczenników z polskim akcentem, spacer po starym mieście, czyli Casbah, po ogrodzie botanicznym, czyli jardin d'essai. Dalej zobaczymy Wielką Pocztę (Grande Poste), Djamaâ El-Djazaïr - nowy, wielki meczet i bazylikę rzymskokatolicką. Późnym wieczorem przelot do Djanet na południu Algierii. Końcówka nocy na pustyni albo w hotelu (za dopłatą). 

Dzień 3. Kierunek Sahara!

Po śniadaniu załatwiamy formalności wstępu do Parku Narodowego Tassili Najjer, po czym wyjeżdżamy terenowymi samochodami w drogę. Możliwy krótki wypad na lokalny targ (suk). Jedziemy wzdłuż wydm Erg Admer, chodzimy po skałach w rejonie Timras, a następnie zwiedzamy grotę i kanion Imuruden. Nocleg na biwaku w okolicy Imuruden. 

Dzień 4. Sebiba*

Rano wracamy do Djanet. Tego dnia weźmiemy udział w tradycyjnych obchodach tuareskiego święta Sebiba*. W ciągu dnia (dla chętnych) możliwe wejście na warownię Ghaouna, skąd rozpościera się widok na palmiarnię w dzielnicy Adjahil. Nocleg w rejonie Tisras albo w hotelu w Djanet (za dopłatą). 

Dzień 5. Tilelline, Tikabauin i Tuia

Tego dnia drogą przez naturalne korytarze skalne docieramy do Tilelline. Oglądamy prehistoryczne malowidła naskalne w Tedjleh Ekrar. Po południu podjedziemy do ostrych skał w Tikabauin. Następnie kierunemy się w stronę oczka wodnego Tuia. Pod wieczór przez malownicze wąwozy docieramy na biwak.

Dzień 6. Kanion Esendilene, Dider i Tin Taghert 

Dzisiaj czekać nas będzie zwiedzanie kanionu Esendilene, w którym znajdują się zaostrzone skały, klify, tamaryszki, palmy oraz oczka wodne. Spotkamy tam również nomadów, więc będziemy mieli szansę zobaczyć jak wygląda tradycyjne życie Tuaregów. Następne przez dolinę Tin Taharadjelé kierujemy się do Dider, gdzie oglądamy prehistoryczne ryciny w szarej skale. Pod wieczór czas na zwiedzanie prehistorycznego stanowiska Tin Taghert. Biwak.

Dzień 7. Oaza Ihrir

Rano wyjeżdżamy do oazy Ihrir, gdzie zwiedzimy gaj palmowy, piękne oczka wodne oraz wodospady. Nocleg na kampingu. 

Dzień 8. Djanet i Tegharghart

Czas na odwiedzenie najbardziej znanej prehistorycznej ryciny - "płaczącej krowy" w Tegharghart. Po południu wracamy do miasta Djanet. Ostatni wieczór spędzamy na pustyni. Przejazd na lotnisko i wylot do Algieru.

Dzień 9. Powrót do Polski

Z lotniska w Algierze lot powrotny do Polski, przez jeden z europejskich portów lotniczych. 

* Sebiba - święto Tuaregów Ajjer. Aktualnie Sebiba ma miejsce w suchej dolinie (tarzit) rzeki w Djanet; wcześniej odbywała się na pustyni. Święto odbywa się co roku, w tym roku będzie to 29 lipca 2023, czyli w dniu muzułmańskiego święta Aszura. Jest to święto upamiętniającye opuszczenie Egiptu przez Mojżesza.

W Djanet znajdują się 3 stare dzielnice: Adjahil, Zellouaz i El Mihane, z czego dwie ostatnie kiedyś ze sobą walczyły. Legenda głosi, że na wieść o wyjściu Mojżesza z Egiptu plemiona z Zelouaz i El Mihane ogłosiły rozejm, a zamiast walczyć postanowiły współzawodniczyć w tańcu.

Przygotowania do święta rozpoczynają się na 10 dni przed. Mieszkancy każdej dzielnicy trenują taniec oraz oprawę muzyczną w swoim gronie. Mężczyźni tańczą, a kobiety śpiewają i grają na tradycjnych instumentach. Dziesiątego dnia tancerze i muzykantki z obu dzielnic spotykają się na jednym z głównych placów Djanet. Święto trwa aż do zmierzchu, a liczba tancerzy i muzykantek nie jest ograniczona. Wszyscy noszą tradycyjne stroje. Męski to ciemna szata, ozdobiony turban zakrywający twarz oraz miecz i biała chustka. Kobiety noszą tradycyjne kolorowe stroje. Taniec i muzyka nie zmieniły się od wieków!
Tancerze z każdej dzielnicy tańczą po swojej stronie placu. Co jakiś czas "nacierają" na siebie, groźnie patrząc i brzękając szablami. Pod wieczór sędzia decyduje, która dzielnica wygrała. Wynik jest ogłaszany następnego dnia rano.

Warunki

Składowe ceny

16.07.2024 - 24.07.2024: 4490 PLN

Cena zawiera

 • Wyżywienie: pełne wyżywienie na pustynii, w Algierze śniadania;
 • noclegi: na pustyni w namiotach lub jeśli ktoś woli na świeżym powietrzu :) W Algierze nocleg w hotelu;
 • przewodnika lokalnego;
 • pilota polskojęzycznego;
 • kucharza;
 • samochody z kierowcami;
 • opłaty wstępu do Parku Narodowego Tassili;
 • ubezpieczenie;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • Przelotów na trasie Warszawa-Algieria-Warszawa*;
 • przelotu na trasie Algier-Djanet-Algier*;
 • opłaty wizowej (350 zł);
 • opcjonalnych warsztatów fotograficznych (1500 zł);
 • kosztu wynajmu ewentualnych namiotów;
 • wydatków własnych.

* Bilety lotnicze nie są wliczone w cenę wyjazdu, natomiast możemy pomóc w ich zakupie. Ich cena to ok. 1500-2500 PLN.

Zaliczka

1500 PLN
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Kraj z tysiąca i jednej nocy - Algieria. Kolorowa i różnorodna, surowa ale i przepiękna. To niezwykłe miejsce - miasteczka, pustynia i noc z Drogą Mleczną jakiej nie zobaczysz w Europie, marzyłeś o takim miejscu ? Jeżeli tak, to ta wyprawa jest dla Ciebie.

Wyjazd można połączyć z warsztatami fotograficznymi z możliwością fotografowania najstarszego na naszej planecie festiwalu Sebiba odbywającego się tylko raz do roku będzie nie lada gratką dla każdego łowcy ciekawych kadrów. (dopłata do warsztatów wynosi 1500 zł)
Na wyprawie cały czas do dyspozycji uczestników będzie doświadczony instruktor fotograficzny. W czasie wyjazdu pomoże wykonywać zarówno dzienne jak i nocne. Pomożemy również optymalnie dobrać sprzęt do warunków, jak i celów fotograficznych w czasie całej wyprawy.
Sebiba - święto Tuaregów Ajjer
Aktualnie Sebiba ma miejsce w suchej dolinie (tarzit) rzeki w Djanet (wcześniej odbywała się na pustyni). Święto odbywa się co roku, w tym roku będzie miała miejsce 29.07.2023, czyli w dniu muzułmańskiego święta Aszura. Aszura jest świętem upamiętniającym opuszczenie Egiptu przez Mojzesza.
W Djanet są 3 stare dzielnice (Adjahil, Zellouaz i El Mihane), El Mihane i Zellouaz które kiedyś ze sobą walczyły. Legenda głosi, że na wieść o wyjściu Mojzesza z Egiptu, plemiona z Zelouaz i El Mihane ogłosiły rozejm, a zamiast walczyć postanowiły współzawodniczyć w tańcu.
Przygotowania rozpoczynają się 10 dni przed właściwym świętem. Mieszkancy każdej dzielnicy trenują taniec  oraz oprawę muzyczną w swoim gronie. Mężczyźni tańczą, a kobiety śpiewają i grają na tradycjnych instumentach. Dziesiątego dnia tancerze i muzykantki z obu dzielnic spotykają się na jednym z głównych placów Djanet. Święto trwa do zmierzchu. Liczba tancerzy i muzykantek nie jest ograniczona. Wszyscy noszą tradycyjne stroje. Męski strój to ciemna szata, ozdobiony turban zakrywający twarz oraz miecz i biała chustka. Kobiety noszą tradycyjne kolorowe stroje. Taniec i muzyka nie zmieniły się od wieków.
Tancerze z każdej dzielnicy tańczą po swojej stronie placu. Co jakiś czas "nacierają" na siebie, groźnie patrząc i brzękając szablami.
Pod wieczór sędzia decyduje która dzielnica wygrała. Wynik jest oglaszany następnego dnia rano.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje