Przewodnik - Finlandia

Finlandia Finlandia Europa
Ambasada Republiki Finlandii
ul. Chopina 4/8
Ambasada RP w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21
Stolica
Helsinki
Powierzchnia
338 145 km2
Liczba ludności
5,4 mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima, UTC +3 - lato
Język urzędowy
fiński, szwedzki
Języki używane
fiński, szwedzki,lapoński, angielski
Religie
luteranizm (77%)
Ustrój
republika semiprezydencka
Waluty
euro (EUR, €)
Kiedy jechać
maj - sierpień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+358

Opis kraju

Finlandia (fin. Suomi) - kraina jezior, bagien, lasów i bezludnej tundry. Kojarzona jest przede wszystkim z reniferami, sauną, skokami narciarskimi oraz Świętym Mikołajem. Jednak rzeczą, która przyciąga rzesze turystów jest bez wątpienia dzika przyroda. Kolor niebieski flagi symbolizuje liczne jeziora Finlandii, a biały - śniegi północy. Wzorem nawiązuje do flag innych krajów skandynawskich.

Finlandia położona jest we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Jej zachodnie wybrzeże oblewają wody Morza Bałtyckiego. Graniczy ze: Szwecją, Norwegią oraz Rosją. Większość obszaru Finlandii to niziny, mimo to trudno tu znaleźć teren płaski. Liczne są skaliste lub kamieniste, niewysokie pagórki, między którymi leżą rozległe bagniska i torfowiska. Północną część kraju, poza kołem podbiegunowym, zajmuje wyżynna kraina - Laponia.

Południowa część Finlandii znajduje się w strefie wpływów klimatu umiarkowanego chłodnego. Natomiast na północy przechodzi on w klimat okołobiegunowey subpolarny. Charakterystyczne są tu duże różnice temperatur pomiędzy latem i zimą. Latem temperatura waha się zazwyczaj w granicach 18 - 24°C, a czasem może nawet dojść do 30°C.

Obszar dzisiejszej Finlandii został zasiedlony już około 9000 roku p.n.e. przez plemiona przybyłe z południa. Około 4000 roku p.n.e. ludy te nauczyły się wypalać ceramikę oraz stosować ją w codziennym życiu. W wiekach późniejszych z krain nadbałtyckich przywędrowały inne plemiona, które posiadały umiejętność uprawy ziemi. To właśnie one dały początek dzisiejszym Finom. Historia Finlandii nierozerwalnie łączy się z dziejami Rosji oraz Szwecji. Już w XII w. na obszar Finlandii najechali Szwedzi podbijając te tereny. Natomiast w 1809 r. anektowała je Rosja. Finlandia niepodległość proklamowała dopiero w 1917 roku. Po zakończeniu II wojny światowej Finlandia rozpoczęła współpracę gospodarczą z ZSRR. Członkiem Unii Europejskiej stała się w 1995 roku, natomiast w 2002 roku wstąpiła do strefy euro.

Finlandia należy do państw bardzo chętnie odwiedzanych przez podróżnych. Jednym z ważniejszych regionów turystycznych są Niziny Nadmorskie oraz Wyspy Alandzkie. W tym rejony znajdują się Helsinki. Będąc w stolicy warto odwiedzić kościół św. Marcina, Plac Senacki, budynek parlamentu oraz liczne teatry i muzea. Bardzo malowniczy jest również skansen usytuowany na wyspie Seurasaari. Natomiast Pojezierze Fińskie sprzyja uprawianiu sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo). Przemierzając Finlandię nie można pominąć także Laponii, która zachwyca zorzą polarną, dziewiczą przyrodą oraz ciszą i spokojem.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Finlandii - poznaj oferty wyjazdów do Finlandii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Helsinki i okolice

Stolica Finlandii jest centrum kulturalnym całego kraju. Zlokalizowane są tutaj liczne muzea oraz teatry. Warto także zobaczyć katedrę, podziemny kościół Temppeliaukio oraz Plac Senacki pochodzący z XIX wieku. 

Turku

Miasto to położone na południowo-zachodnim obszarze Finlandii jest dawną stolicą kraju. Turku pełni również rolę portu morskiego oraz słynie z zamku Turunlinna, a także zabytkowego budynku uniwersytetu (uczelnia założona została w 1640 roku). 

Naantali

Ten potrt leży w odległości 17 km od Turku. Znane jest z tzw. Dnia Śpiocha obchodzonego 27 sierpnia. Podczas tego święta wybierany jest śpioch roku, które zostaje o poranku wyciągnięty z łóżka i wrzucony do morza. W Naantali znajduje się również słynna Dolina Muminków, którą chętnie odwiedzają całe rodziny.

Wyspy Alandzkie

Ten archipelag tworzy 6,5 tys. małych wysepek. Ponad 90% ich mieszkańców na codzień używa języka szwedzkiego. Wyspy Alandzkie dysponują własnym parlamentem oraz flagą. Słyną z wyjątkowo łagodnego klimatu.

Tampere

Miasto znane stało się za sprawą głównej siedziny firmy Nokia. Dodatkowo przebywając w Tampere można zobaczyć średniowieczny kościół z 1440 roku, Muzeum Lenina czy ratusz miejski wybudowanyw 1890 roku.

Lahti

To niekwestionowana stolica sportów zimowych. W tym mieście często organizowane są międzynarodowe zawody narciarskie. Nad Lahti górują, aż trzy potężne skocznie narciarskie. 

Savonlinna

To niezwykłe miasto, gdyż leży na dwóch wyspach: Haapavesi oraz Pihlajavesi. Słynie z dużego średniowiecznego zamku oraz bajkowych krajobrazów.

Oulu

Leży na północy Finlandii, a tutejszy uniwersytet położny jest na bagnach. Dodatkowo miejski teatr znajduje się na morzu, a na rynku można zobaczyć statek.

Laponia

To kraina św. Mikołaja oraz doskonałe miejsce w całej Finlandii do obserwacji zorzy polarnej. Laponia obfituje w nieodkryte jeszcze zakątki przyrody oraz liczne stacje narciarskie.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje