Przewodnik - Gwatemala

Gwatemala Gwatemala Ameryka Północna
Stolica
Gwatemala City
Powierzchnia
108 889 km2
Liczba ludności
13,8 mln
Strefa czasowa
UTC -6
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, języki indian
Religie
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika
Waluty
Quetzal (GTQ)
Kiedy jechać
cały rok
Wiza
do 90 bez wizy
Wtyczki
2 płaskie pionowe bolce, 120 V
Nr kierunkowy
+502

Opis kraju

Gwatemala - kraj, który ciągle dochodzi do siebie po czasach rządów wojskowych dyktatur i wojen partyzanckich, wykazuje ogromną determinację, aby zachować wspaniałe dziedzictwo kultury Majów. I na dodatek ma się czym pochwalić: znajdują się tu najwyższe i najaktywniejsze wulkany, starożytne ruiny miast Majów, kolonialne, nasycone historią miasteczka, tajemnicze i nieprzebyte dżungle oraz niezwykła w skali światowej flora i fauna.

Gwatemala - zwiedzanie, atrakcje

Gwatemala leży w południowej części kontynentu północnoamerykańskiego - Ameryce Środkowej, nad O. Atlantyckim i O. Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize. Obszar Gwatemali dzieli się na cztery części: Nizinę Petén, położoną w północnej części kraju, wybrzeże M. Karaibskiego, łańcuchy górskie środkowej części kraju oraz wybrzeże Pacyfiku.

Gwatemala - klimat

Terytorium Gwatemali znajduje się pod wpływem dwóch głównych stref klimatycznych - na Nizinie Peten dominuje klimat podrównikowy wilgotny, natomiast wybrzeże M. Karaibskiego to klimat równikowy. Można wyróżnić porę deszczową, która trwa od maja do października. Występują trzy wyraźne piętra klimatyczne: gorące, umiarkowane oraz zimne.

Gwatemala - historia

Pierwszymi mieszkańcami Gwatemali (1500 lat p.n.e.), byli prowadzący koczowniczy tryb życia myśliwi, uznawani za pierwszych potomków Majów. Z tego okresu pochodzi osada Kaminalijuyu (dzisiejsza stolica), a na wybrzeżu Pacyfiku pojawiły się grupy plemienne Olemków i Izapa. Ok. 750 r. n.e. rozpoczął się powolny upadek kultury Majów, spowodowany m.in. licznymi konfliktami plemiennymi i zmianami klimatycznymi. W XIII w. doszło do inwazji Indian Tolteków, którzy zajęli miejsce Majów. W 1523 r. obszar dzisiejszej Gwatemali został skolonizowany przez hiszpańskich konkwistadorów. Od 1839 r. Gwatemala stała się samodzielną republiką, ale władza nadal pozostawała w rękach Hiszpanów. Od końca II wojny światowej krajem wstrząsały ciągłe walki wewnętrzne i wojskowe przewroty. W 1954 r. w drodze zamachu przerwane zostały reformy lewicowego prezydenta J. Arbenza, a prawicowe rządy wojskowych i obawy społeczne trwały aż do 1985 r., kiedy przywrócono demokrację. W 1986 r. władzę objął, pochodzący z wolnych wyborów, cywilny rząd.

Gwatemala - atrakcje, zwiedzanie

Gwatemala to miejsce przesiąknięte kulturą Majów jak i innych starożytnych plemion Indian. Rozsławiają ją takie miejscowości i skarby światowego dziedzictwa jak, Tikal, Finca Tatin, Quetzaltenango, Lago Atitlan, Chichicastenango, Totonicapan, Todos Santos Cuchumatan, Lanquin, Antigua i stolica Gwatemala. Przebywając w Gwatemali odnosi się czasami wrażenie że czas się zatrzymał, co znajduje swoje odzwierciedlenie w kulturze i na co dzień ubierających się w stroje ludowe mieszkańcach. Poza zwiedzaniem i podziwianiem zabytków Gwatemali, nie można zapomnieć także o jej walorach turystycznych, związanych z wypoczynkiem w nadmorskich miejscowościach. Wylegiwanie się na plażach, uprawianie sportów wodnych (w tym nurkowania w ciepłych wodach morskich) oraz atmosfera śpiewu i tańca w rytm lokalnej muzyki pozwolą nam połączyć tę formę wypoczynku ze zwiedzaniem.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje