Przewodnik - Nowa Zelandia

Nowa Zelandia Nowa Zelandia Australia i Oceania
Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie
Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa
Ambasada RP w Wellington
9 level, City Chambers, CBD 142-144 Featherston St. Wellington
Stolica
Wellington
Powierzchnia
268 680 km2
Liczba ludności
4,3 mln
Strefa czasowa
UTC +12; +13
Język urzędowy
angielski, maoryski
Języki używane
angielski, maoryski
Religie
anglikanie (14,7%), rzymscy katolicy (13,4%), prezbiterianie (10,6%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
dolar nowozelandzki (NZD)
Kiedy jechać
od listopada do marca: wówczas jest ciepło i słonecznie
Wiza
pobyt do 3 miesięcy nie wymaga wizy
Wtyczki
trzy płaskie bolce
Nr kierunkowy
+64

Opis kraju

Nowa Zelandia to kraj najdalej położony od Polski. W języku pierwszych jej mieszkańców-Maorysów nazywana jest Aotearoa co najczęściej tłumaczy się jako kraina długiej, białej chmury lub obłoku. Swoista mozaika społeczno-kulturalna, w połączeniu z położeniem geograficznym sprawia, że to kraj wyjątkowy. Chociażby dlatego, że mieszka tu dziesięć razy więcej owiec niż ludzi, a mieszkańcy dumnie nazywają siebie kiwis - nazwą ptaka, symbolu kraju.

Nowa Zelandia - informacje praktyczne

Państwo te położone jest na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii. Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem - Górą Cooka i największym lodowcem Tasmana. Na Wyspie Północnej przebiega szereg pasm górskich, równolegle do wybrzeży. W centralnej części wyspy mieści się kilka stożków wulkanicznych, gejzery i wiele gorących źródeł.

Nowa Zelandia - klimat

Klimat Nowej Zelandii jest zróżnicowany ze względu na fakt, że kraj z południa na północ ma długość ok.1700 km. Zmiany pogody bywają tutaj zdumiewająco gwałtowne i trzeba być przygotowanym na cztery pory roku w ciągu jednego dnia. Wyspa Północna charakteryzuje się klimatem subtropikalnym morskim, natomiast Wyspa Południowa klimatem umiarkowanym morskim. Lato trwa tutaj od grudnia do lutego a zima od czerwca do sierpnia.

Nowa Zelandia - historia

Pierwszymi mieszkańcami Nowej Zelandii byli Maorysi, którzy 1000 lat temu przybyli na Wyspę Północną z innych wysp Polinezji. W 1642 roku holenderski podróżnik Abel Tasman zbliżył się do zachodnich wybrzeży Aotearoa. Jednakże dopiero w 1769 roku odkrywca James Cook stanął na lądzie Nowej Zelandii. Przez kilkadziesiąt lat nie było formalnej zgody między Maorysami a brytyjskimi kolonizatorami. Dnia 6 lutego 1840 roku podpisany został między przywódcami maoryskich plemion a reprezentacją Wielkiej Brytanii "Traktat Waitangi", który przez historyków uważany jest za dokument tworzący Nową Zelandię. Mimo tego dochodziło między tubylcami a kolonizatorami do wielu zbrojnych potyczek. W 1856 r. Nowa Zelandia utworzyła własny rząd w ramach brytyjskiej kolonii. W 1907 r. uzyskała status Dominium a od 1947 r. stała się w pełni niepodległym krajem.

Nowa Zelandia - zwiedzanie, atrakcje

Morze, rajskie wyspy, wulkany, gejzery, lodowce i zielone tropikalne lasy-oferta turystyczna tego zakątka Ziemi jest szeroka. Do Nowej Zelandii pielgrzymują głównie miłośnicy dzikiej przyrody. Jest ona dobrze chroniona - znajduje się tu wiele rezerwatów oraz parków narodowych (14). Jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc jest tutejszy największy Park Narodowy Fiordland. Większość kraju spowita jest chmurami, występują częste opady deszczu. Południowa wyspa ze względu na niższe temperatury ma znacznie mniejsze opady niż północna, dzięki czemu można odkrywać tam piękno krajobrazu. Góry na południowej wyspie pokryte są śniegiem, a turyści mogą w tamtejszych kurortach (okolice Wanaka, Queenstown) mile spędzać czas na szusowaniu po stokach.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje