Przewodnik - Mołdawia

Mołdawia Mołdawia Europa
Ambasada Republiki Mołdowy
ul. Imielińska 1, 02- 710 Warszawa
Ambasada RP w Mołdawii
Str. Plamadeala 3 MD-2009 Chisinau, Moldova
Stolica
Kiszyniów
Powierzchnia
33 843 km2
Liczba ludności
3,6 mln
Strefa czasowa
UTC +2, +3
Język urzędowy
mołdawski
Języki używane
mołdawski, rosyjski, ukraiński, gagauski
Religie
prawosławie (93%)
Ustrój
republika
Waluty
lej mołdawski (MDL)
Kiedy jechać
do Mołdawii można jechać o każdej porze roku
Wtyczki
Nr kierunkowy
+373

Opis kraju

Nie sposób opisać Mołdawii w paru słowach, ale warto odwiedzić ten kraj ze względu na urokliwe winnice i pastwiska, drogi wysadzane drzewami orzechowymi, kamienne studnie wśród pól, lasy i pagórki, meandrujący Dniestr i jego dopływy w głębokich wąwozach, kolorowe domki w wioskach wzdłuż rzek, sady i warzywniki, uzdrowiska klimatyczne, rezerwaty i parki przyrodnicze.

Mołdawia to kraj położony w Europie, graniczący z Ukrainą i Rumunią. Nie posiada dostępu do morza. Mołdawia położona jest w międzyrzeczu Prutu oraz Dniestru. To kraj równinny, a jego powierzchnia urozmaicona wąwozami oraz dolinami rzek. Z ciekawszych zjawisk geologicznych w Mołdawi występują procesy krasowe. Warto dodać, że ponad 75% całego obszary teho państwa znajduje się poniżej 200 m.

Klimat panujący w Mołdawii określany jest jako umiarkowany kontynentalny. W części południowej występują łagodne zimy oraz gorące i suche lata. Średnia temperatura w lipcu waha się od 19 °C w rejonie północnym do 22 °C na południu kraju. W styczniu te różnice wynoszą od -5 °C do -3 °C. Ciekawie temperatura kształtuje się w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie. Zimą słupki rtęci mogą pokazać nawet -30 °C, a latem potrafią wzrosnąć do 39 °C.

Szata roślinna Mołdawii składa sie w większości z lasostepów oraz lasów. W chwili obecnej większa część stepów przystosowana została do uparawy rolnej (ze względu na urodzajne czarnoziemy). Mołdawskie lasy znajmują jedynie 9% całej powierzchni państwa. Fauna jest typowa dla europejskich lasów mieszanych. Na południu kraju założony został Rezerwat Kodry, który ma na celu ochronę lasów liściastych i wybranych gatunków zwierząt (jeleń, maral).

W starożytności obszar obecnej Mołdawii zamieszkany był przez Daków - lud pochodzenia trackiego. Umiejscowienie tego państwa na styku Azji oraz Europy spowodowało, że Mołdawia stała się miejscem najazdów Mongołów i Rusi Kijowskiej. W połowie XIV wieku utworzone zostało Hospodarstwo Mołdawskie, które obejmowało swoim zasięgiem Wyżynę Mołdawską. Państwo to nie było w stanie utrzymać niezależności i ostatecznie w 1387 roku hospodar Piotr I złożył władcy Polski hołd lenny. W późniejszych wiekach Mołdawia uznała zwierzchnictwo imperium osmańskiego, a w 1812 roku najechana została przez Rosję. Od 1944 roku jako Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka wchodziła w skład ZSRR. Niepodległość proklamowała w 1991 roku.

Mołdawia, która oficjalnie zwana jest Mołdową, to najbiedniejszy kraj Europy i jego turystyka nie jest wystarczająco rozwinięta. Brakuje dobrze zorganizowanej bazy noclegowej, gastronomicznej, transportowej. Dużym plusem tego państwa to niezwykła gościnność mieszkańców. Mołdowa to turystyczna biała plama, wciąż nieodkryta, i dlatego w pewnym sensie egzotyczna, polecana dla poszukiwaczy przygód, dla których wygodne pokoje hotelowe czy wykwintne restauracje są po prostu zbędne.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Mołdawi - poznaj oferty wyjazdów do Mołdawi najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Kiszyniów

Stolica, która stara się żyć w europejskim stylu. Oferuje ciekawe restauracje i nocne rozrywki w klubach. Najciekawsze miejsca do zobaczenia to: Cerkiew Narodzenia Pańskiego, bulwar Stefana III Wielkiego i łuk triumfalny.

Cricova

Ze względu na to, że Mołdawia słynie z win stołowych, popularne są wycieczki do winnic. Najczęściej odwiedzane są piwnice winne w Cricova, uważane za największe na świecie.

Klasztor w Saharnej

Położony jest u wylotu jednego z wielu kanionów, które rozcinają Wyż. Besarabską nawet do kilkudziesięciu metrów. Płynący ich dnem potok łączący się z szerokimi wodami Dniestru tworzy niezapomniane 22 malownicze kaskady.

Dniestr

Ukazuje swoje potężne i magiczne oblicze. Prawy brzeg Dniestru wznosi się wysokim wałem, podczas gdy lewy jest znacznie łagodniejszy, bardziej płaski. Z wyższego brzegu otwiera się perspektywa na niekończące się stepy.

Tyraspol (Naddniestrze)

Miasto uważane za stolicę nieuznawanego na arenie międzynarodowej kraju Nadniestrza. Wizyta tu może być ekscytującym przeżyciem. Emocji dodaje także fakt, że Tyraspol to żywe muzeum czasów sowieckich, ostatni bastion komunizmu.

Orheiul Vechi

Muzeum historyczne oraz wspaniały klasztor (monastyr) wykuty w skale. Kompleks położony jest nad brzegiem rzeki Rautu. Znajdują się tu wykopaliska z czasów starożytnych, wspaniała cerkiew, dzwonnica, naturalne i wyżłobione przez mnichów jaskinie, a nieopodal stara wieś z ozdobnymi domami. Mnisi żyją tu prawie tak samo jak 700 lat temu.
© 2019 Zorientowani.pl