Aktualności - Madera TOP 7- miejsca, które musisz zobaczyć na Maderze

Madera TOP 7- miejsca, które musisz zobaczyć na Maderze

16.05.2022
Artykuły

Madera TOP 7- miejsca, które musisz zobaczyć na Maderze

 

Madera nie bez powodu nazywana jest wyspa wiecznej wiosny. Panuje na niej klimat podzwrotnikowy przypominający właśnie europejską wiosnę. Idealne warunki do wzrostu roślinności sprawiają, że ta wychodzi niemal z każdego kąta. Zieleń liści jest tak soczysta, że przypomina egzotyczną dżunglę. Formacje skalne przecinają Maderę wzdłuż i wszerz. Właściwie można powiedzieć, że cała wyspa jest jedną wielką górą. Skolonizowanie jej przez Portugalczyków musiało być niesamowicie trudnym zadaniem. Dlaczego w ogóle warto odwiedzić, tę niedużą wyspę położoną na Oceanie Atlantyckim? Przyroda na Maderze jest niczym wyjęta z dawnych baśni o magicznych stworzeniach żyjących w osnutych tajemnicą górach. Do dziś zastanawiamy się dlaczego producenci Opowieści z Narnii, Wiedźmina czy Hobbita nie wybrali wyspy jako miejsce kręcenia zdjęć. Jest to zdecydowanie wyspa, którą musisz zobaczyć! Poznajcie 7 najbardziej magicznych miejsc na Maderze...

 

1. Pico Ruvio 1861 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Madery, do którego prowadzi jeden z najtrudniejszych szlaków pieszych wyspy, PR1. Madera pełna jest punktów widokowych zapierających dech w piersiach. Koniecznie zaopatrzcie się w dobre aparaty, jeśli pogoda dopisze, gwarancja fenomenalnych zdjęć jest niemal 100%. Dotarcie na Pico Ruvio nie należy do najprostszych. Trasa ma 11 km i 1100 m przewyższenia, ale pełna jest stromych podejść. Wiedzie przez skalne tunele, strome granie, półki skalne. Pamiętajcie o dobrych butach trekkingowych, cała trasa pełna jest kamieni i błota. Widok ze Pico Ruvio zdecydowanie wynagradza wysiłek! Po zejściu z szczytu warto zrobić przerwę w starym schronisku i napić się czegoś zimnego.

  

 

2. Pico de Areiro 1818 m n.p.m.

Punkt startowy szlaku na PR1 na Pico Ruvio. Pico de Areiro jest trzecim najwyższym szczytem Madery i dotrzemy do niego...samochodem! Tak, tym razem zobaczysz bajeczne krajobrazy bez większego wysiłku. Radzimy jednak wjazd na Pico Areiro połączyć z naszym numerem jeden, wspinaczką na Pico Ruvio.

  

 

3. Levada das 25 fontes

Levady to korytarze wodne, służące do transportowania wody deszczowej z wilgotnej północy wyspy na suche południe. Na całej Maderze jest około 2 tys. km takich korytarzy i ciągle powstają nowe. Obok kanałów wodnych poprowadzone są ścieżki dla konserwatorów, dzięki czemu turyści mogą odkrywać wyspę podążając trasami w Levadach. Levada 25 źrodeł liczy 8 km z przewyższeniami kilkuset metrów. Trasa prowadzi przez wpisany na listę UNESCO las wawrzynowy, a aromat liści laurowych towarzyszy nam całą drogę. Dzięki wilgotnemu klimatowi lasu cała roślinność jest wręcz ogromna. Dobrze znane nam paprocie i wrzośce są wyższe od człowieka. Cała droga wyłożona jest kamieniami uformowanymi w naturalne schody, pamiętajcie o odpowiednim obuwiu!

Na końcu tej malowniczej trasy czeka na nas jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie, spektakularna Cascata das 25 Fontes, 30-metrowy wodospad składający się z pionowo spływających źródeł.

  

 

4. Półwysep św. Wawrzyńca

Pustynny półwysep wysunięty w głąb Oceanu Atlantyckiego. Księżycowy krajobraz bez ani jednego drzewa, w kolorach umbry rozpływających się we mgle, miejsce rodem z gatunku science fiction, śmiało można, by tutaj kręcić Diunę czy kolejną część Gwiezdnych Wojen. Trasa na sam koniec półwyspu liczy 4 km w jedną stronę i należy do tych umiarkowanie trudnych, napotkamy parę ostrzejszych podejść, ale widoki pionowo wychodzących z oceanu bazaltowych klifów, wynagrodzą nam wysiłek. Polecamy wyruszyć na szlak wcześnie rano. Widok wstającego słońca wyłaniającego się z fal oceanu jest, naprawdę bezcenny!

 

  

5. Dolina Zakonnic

Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic, to malutka miejscowość położona w dolinie, do której prowadzi najbardziej stroma droga na Maderze. To właśnie w niej ukryły się uciekające przed piratami zakonnice w XVI w. Najlepszy widok na wioskę rozciąga się ze stromych zboczy wzgórza u podnóży, którego położona jest Curral das Freiras.

   

6. Fanal – las wawrzynowy

Położony na płaskowyżu Paul do Serra, ok. 10 km od miejscowości Ribeira de Janela, las Fanal wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest jak przeniesiony z opowieści Braci Grimm. Wybierzcie się do niego jeszcze przed wschodem słońca. Widok spowitych mgłą powykręcanych pni drzew wawrzynowych robi piorunujące wrażenie. Można się zastanawiać czy zza niedalekiego drzewa nie wyskoczy faun, czy inny magiczny stwór.

  

 

7. Pico Grande

Najrzadziej odwiedzany przez turystów szczyt na Maderze. Zdobycie go nie jest łatwe, przewyższenie to kilkaset metrów, bardzo ostre podejście i przedzieranie się przez dzikie zarośla, może zniechęcić niejednego piechura. Ale nie warto się poddawać, na szczycie czeka nas najpiękniejszy widok na góry Madery. Szczyt wznosi się ponad chmurami, jest cicho i naprawdę magicznie. Turyści docierają tutaj rzadko, więc prawdopodobnie będziecie mieli widoki tylko dla siebie.

 

  

 

Jak widzisz Madera to europejski must-see. Przez swoje ukształtowanie pozostaje ciągle dzika i niezwykle piękna. Popularnością daleko jej do kontynentalnych kurortów. Poza sezonem letnim, na szlaku rzadko spotkasz innych turystów. Jeśli aktywne wakacje to Twój typ wypoczynku, zdecydowanie musisz odwiedzić Maderę.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje