Aktualności - Potwory z morskich głębin w Warszawie

Potwory z morskich głębin w Warszawie

03.09.2015
Relacje

W czasach prehistorycznych w wodach naszej planety zamieszkiwały niezwykłe okazy gadów, ssaków oraz ryb. Aby choć na chwilę stać się częścią tego podwodnego świata wystarczy odwiedzić Oceanarium Prehistoryczne 3D na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Dzikie ryki dochodzące z oddali, wijące się podziemne korytarze i olbrzymi ogon uderzający o szybę – odważycie się zanurzyć w morskie odmęty? Przemierzając pogrążone w półmroku, zimne korytarze można poczuć się jak na dnie oceanu. Za przeszklonymi „akwariami” wykonanymi w technologii 3D spoglądają na zwiedzających groźne oczy ogromnych zwierząt, które panowały w wodach od ok. 350 milionów do 1,5 miliona lat temu. Dzięki najnowszym rozwiązaniom techniki oraz wiedzy paleontologów udało się „ożywić” i zaprezentować w naturalnych rozmiarach najciekawsze prehistoryczne organizmy.

szonizaurus

Za szklanymi ekranami przetaczają się spokojne z natury lecz potężnych rozmiarów szonizaury. Jak przypuszczają naukowcy długość ciała tych gadów mogła osiągać nawet 23 metry. Gdzieś z głębin wynurza się groźna ryba pancera (dunkleosteus) siejąca strach w oceanach w późnym dewonie (około 385-360 milionów lat temu). Swoimi masywnymi szczękami oraz ostrymi zębami straszy liopleurodon. Taka budowa czaszki czyniła z niego jednego z najgroźniejszych drapieżników na przełomie środkowej i późnej jury (około 165-155 milionów lat temu) . Gdzieś z daleka słychać nawoływanie mozozaura. Ten wodny jaszczur dorastający do 17 metrów posiadał niezwykle silny ogon, który czynił z niego wytrawnego myśliwego. W osobnej sali panuje Carcharodon megalodon, czyli "wielki ząb". Ten rekin obdarzony został przez naturę wyjątkowo potężnymi szczękami z zębami osiągającymi nawet 20 cm długości. Dzięki temu był w stanie bez trudu rozszarpać swoją ofiarę. Myślicie, że przeżylibyście jego atak? Odwiedźcie Oceanarium Prehistoryczne 3D i przekonajcie się co poczujecie kiedy ogromna szyba pęknie pod naporem cielska rekina.

megadolon

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje