Aktualności - 5 miejsc w Norwegii, które musisz zobaczyć

5 miejsc w Norwegii, które musisz zobaczyć

19.08.2015
Artykuły

Norwegia to kraj północy, który fascynuje i pobudza wyobraźnię coraz większej grupy podróżników. Dziewicza, nienaruszona ludzką ręką przyroda oraz majestatyczne krajobrazy przyciągają spragnionych ciszy turystów. Dodatkowo przyciąga bogata historia związana z tajemniczymi Wikingami oraz urokliwe miasteczka i wioski rybackie usytuowane na wybrzeżu. Poznaj 5 atrakcji Norwegii, które koniecznie należy zobaczyć zaraz po Oslo, Lofotach, fiordach czy zorzy polarnej. Daj się uwieść urokowi tego skandynawskiego państwa!

1. Bergen

To drugie co do wielkości miasto Norwegii położone na zachodnim wybrzeżu. Założone zostało już w XI wieku i początkowo pełniło funkcję osady rybackiej. Największą atrakcją Bergen jest dzielnica Bryggen, która przez kilka wieków zdominowana była przez hanzeatyckich kupców. Niezwykłym przeżyciem będzie spacer wzdłuż drewnianych domków ciasno ustawionych obok siebie oraz zwróconych do nadbrzeża. Specyficzny nastrój potęgują wyłożone drewnem wąskie uliczki. Obecnie w byłych domach kupieckich mieszczą się sklepy z pamiątkami, galerie sztuki oraz restauracje. Następnie swoje kroki warto skierować do twierdzy Bergenhus położonej u wejścia do portu. Uwagę należy tutaj zwrócić na Salę Håkona wybudowaną przez króla Håkona Håkonssona w latach 1247-1261 oraz wieżę Rosenkrantza datowaną na lata siedemdziesiąte XII wieku. Cała panorama miasta jest doskonale widoczna ze szczytu góry Fløien (320 m. n.p.m), na który można wjechać kolejką linową Fløibanen. Doskonałym zakończeniem wycieczki będzie wizyta na targu rybnym oferującym świeże łososie, śledzie czy owoce morza.

bergen, Napafloma-Photographe

2. Przylądek Północny - Nordkapp

To najbardziej na północ wysunięty punkt Europy dostępny dla turystów (w rzeczywistości Knivskjellodden i Kinnarodden położone są nieco dalej). Leży w rejonie Finnmark. Każdy kto dotrze na to urwisko o wysokości 307 metrów ma wrażenie, że w tym miejscy kończy się świat. Stojąc na klifie obok słynnego posągu globusa można spostrzec jak ląd ginie w zimnym morzu. Przylądek odkryty został w 1553 roku przez Anglika Richarda Chancellora, który dowodził wyprawą poszukującą drogi do Chin. Od tej chwili Nordkapp stał się istotnym punktem nawigacyjnym dla żeglarzy pływających po północnych wodach. Miejsce to jest doskonałym rejonem do obserwowania zorzy polarnej.

nordkapp, Daniele Faieta/flickr

3. Muzeum Wikingów Lofotr

W Borg położonym na Lofotach dostępny jest dla turystów największy odkryty do tej pory dom Wikingów. Posiada on 83 metry długości i prawdopodobnie zamieszkiwał go potężny wódź. Dom został pieczołowicie odrestaurowany z dużą dbałością o szczegóły. Komnata oraz część mieszkalna wyposażone zostały w rękodzieła przypominające te z epoki Wikingów. Dodatkowo zapach smoły i trzaskające drewna na ognisku sprawią, że poczujesz się jakbyś cofnął się w czasie. Każdy turysta może zasiąść do wystawnej uczty złożonej z pieczonych ryb, jagnięciny i dziczyzny. Oczywiście wszystko pod okiem gubernatora, jego żony i niewolników. Dodatkowo w okresie od 15 czerwca do 15 sierpnia warto spróbować swoich sił w rzucie toporem, strzelaniu z łuku bądź po prostu udać się na przejażdżkę łodzią.

lofotr, Judith/Flickr

4. Trollstigen - Droga Trolli

Zwana również Drabiną Trolli znajduje się w południowej części kraju niedaleko miasta Åndalsnes. O jej niezwykłości świadczy fakt, że składa się z 11 serpentyn wspinających się po zboczach gór. Podróżowanie taką drogą to nie lada wyzwanie, gdyż w wielu miejscach serpentyny zakręcają pod kątem 180°. Jadąc Drogą Trolli można sycić wzrok majestatycznymi szczytami gór. Trollstigen otwarta została w 1936 roku przez króla Haakona VII. Budowa trwała 8 lat. To w tym miejscu znajduje się jedyny w Norwegii znak "Uwaga Trolle". Drogą można poruszać się od połowy moja do października.

troll, caruba/flickr

5. Jotunheimen 

Ten rejon górski w tłumaczeniu oznacza “Krainę Gigantów”. Znajduje się w południowej części kraju i zajmuje obszar 3500 km kwadratowych. Wchodzi w skład rozległego łańcucha Gór Skandynawskich. To właśnie w Jotunheimen piętrzą się najpokaźniejsze szczyty Norwegii, w tym ten najwyższy - Galdhøpiggen (2469 m. n.p.m). Rejon ten jest niezwykle popularny wśród entuzjastów pieszych wędrówek. Wszystko ze względu na zachwycające widoki z wodospadami, rzekami czy lodowcami w tle. W okresie letnim Jotunheimen rozkwita bujną roślinnością. Oczy cieszą górskie kwiaty oraz brzozy czy karłowate drzewa. Sezon na piesze wyprawy trwa od końca czerwca i ciągnie się aż do początku października. Można wybrać trasę jednodniową bądź kilkudniową z noclegami w schroniskach.

Jotunheimen, Thomas Mues/flickr

Nasze wyprawy do Norwegii.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje