Filipiny to kraj, gdzie ludzie czasu nie mierzą. Zegarki są całkowicie zbędne, a spóźnienia sięgające nawet dwóch godzin nikogo nie dziwią. Filipińczycy są narodem niezwykle religijnym i zdarza się, że przejawiają wręcz fanatyczne przywiązanie do wiary. Widoczne jest to szczególnie podczas Wielkanowcy, kiedy gorliwsi mieszkańcy biczują swoje ciała oraz poddają się ukrzyżowaniu.
Filipiny - informacje praktyczne
To kraj wyspiarski zlokalizowany w Azji południowo-wschodniej na Oceanie Spokojnym. Składa się z ponad 7000 wysp pochodzenia wulkanicznego (najważniejsze to: Luzon, Mindanao, Samar, Negros), z czego ponad 2000 jest jeszcze niezamieszkałych. Filipiny od wyspy Borneo odziela Morze Sulu, a od wysp Indonezji - Morze Celebes. Zachodnie wybrzeże państwa oblewają wody Morza Południowochińskiego. Powierzchnia Filipin w większości jest górzysta z rzadka występującymi nizinami. Główne pasmo górskie - Cordillera Central ciągnie się przez północną część kraju. Najwyższy szczyt to Mount Pulog (2929 m. n.p.m.). Niziny znajdują się głównie na wybrzeżach, a także w dolinach rzek. Najwyższy szczyt archipelagu to Mount Apo (2954 m. n.p.m.) umiejscowiony w południowej części kraju.
Filipiny - klimat
Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego z zaznaczonym wpływem klimatu monsunowego. Aura jest wilgotna oraz gorąca, a średnia temperatura w ciągu roku utrzymuje się na poziomie 27-28 stopni C. Najcieplejszym miesiącem jest maj (ok. 35 stopni C), który kończy porę suchę. Wraz z nastaniem pory deszczowej Filipiny nawiedzają monsuny (średnia roczna suma opadów wynosi 2000 mm). Od lipca dużym niebezpieczeństwem stają się tajfuny, które mogą wyrządzić poważne szkody.
Na Filipinach można podziwiać, aż 10 tys. gatunków roślin. Szczególnie cenne jest drzewo mahoń filipiński. Wnętrze wyspy porastają lasy równikowe, a w górach na wyspie Luzon można spotkać lasy sosnowe. Wybrzeże opanowały lasy namorzynowe, natomiast na terenach położonych do 150 m n.p.m. występują lasy monsunowe (drzewa tracą liście podczas pory suchej). Najbogatszą grupę zwierząt na Filipinach stanowią ptaki, z najcennejszym okazem, którym jest małpożer. Bardzo licznie reprezentowane są także nietoperze oraz gady (krokodyl różańcowy, pyton siatkowy, kobra królewska). Państwo to zamieszkują również bawoły, jelenie oraz małpy.
Filipiny - historia
Filipiny do Królestwa Hiszpani przyłączone zostały w 1521 r. przez portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana. W 1898 r. na wyspach wybuchł bunt i kontrolę nad krajem przejęło USA. Niepodległość Filipiny uzyskały w 1946 r. W latach 60. władzę w państwie przejął Ferdinand Marcos, który wprowadził rządy dyktatorskie. Stały się one przyczyną strajków oraz licznych wystąpień niezadowolonych mieszkańców. Sytuacja uległa ustabilizowaniu w 1986 r., kiedy to doszło do pokojowego przewrotu.
Filipiny - atrakcje, zwiedzanie
To wyspiarskie państwo jest prawdziwym rajem dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody oraz ekscytujących wrażeń. Niesamowitym zjawiskiem na Palawanie jest rzeka płynąca przez 8 km pod ziemią. Dodatkowo wyspa ta, jeszcze nie do końca odkryta przez turystów, oferuje piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż linii brzegowej oraz urokliwe lasy namorzynowe. Natomiast najwięksi śmiałkowie mogą wypróbować swoich sił nurkując wśród rekinów wielorybich.
Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Filipiny - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.