Setki kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych w Czechach wzywa! Dla każdego coś miłego. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy długich, łagodnych tras, są tu ścieżki prowadzące przez wspaniałą przyrodę z dala od miast, czy ekstremalne przejazdy po zboczach wysokich gór.
Setki kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych w Czechach wzywają! Dla każdego coś miłego. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy długich, łagodnych tras, są tu ścieżki prowadzące przez wspaniałą przyrodę z dala od miast, czy ekstremalne przejazdy po zboczach wysokich gór.
Wzdłuż rzek i rzecznych kanałów
Jedna z najpopularniejszych tras to Ścieżka Łabska, należąca do sieci europejskich tras EuroVelo. Trasa prowadzi od źródeł rzeki w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii, zapraszając na około 370 kilometrów przygód i niezapomnianych wrażeń. Gdzie można znaleźć najciekawsze odcinki? Jednym spodobają się okolice Děčína i najgłębszy piaskowcowy kanion w Europie, w którym skały wznoszą się na wysokość nawet 250 metrów, innych zachwyci zapora Les Království w regionie pogórza Podkrkonoší, z romantycznymi wieżyczkami, czy też barokowy szpital w Kuksie, ze słynnymi rzeźbami Cnót i Przywar dłuta Mateusza Bernarda Brauna. Popularnością cieszą się również odcinki niedaleko Pragi z Poděbradów do Neratovic. Oznakowane ścieżki prowadzą po obu brzegach, a dzięki asfaltowej nawierzchni korzystają z nich również osoby na wózku oraz miłośnicy rolek. Wzdłuż rzeki Łaby ciągną się tory kolejowe, dzięki czemu wyprawę na rowerach można zacząć i skończyć w dowolnym miejscu.
zdj. Štěpán Vrzala
Równie popularna jest blisko 80-kilometrowa trasa rowerowa przez wschodnie Morawy, prowadząca wzdłuż kanału Baty między Kromieryżem i Hodonínem. Ścieżka ma w większości nawierzchnię asfaltową, niewielkie różnice poziomów i, z wyjątkiem kilku krótkich odcinków, prowadzi z dala od szos. Główna trasa rozgałęzia się na inne ścieżki - można zjechać z niej na Chrziby, Góry Hostyńskie czy Białe Karpaty, albo połączyć wycieczki rowerowe z rejsem na pokładzie łodzi wycieczkowych, czy też wynająć własną barkę.
Na rowerze w góry!
Fantastyczna, bezpieczna i długa - taka właśnie jest ścieżka rowerowa Beczwa na wschodnich Morawach. Ma blisko 160 kilometrów i prowadzi do dwóch górskich źródeł wzdłuż Górnej Beczwy i Dolnej Beczwy. Obie trasy łączą się w miejscowości Valašské Meziříčí, skąd z kolei można ruszyć dalej do Tovačova. Kilka odcinków, z pięknymi Beskidami w tle, nadaje się również do jazdy na rolkach. W Rožnovie pod Radhoštěm warto zatrzymać się w znanym skansenie i spróbować specjałów lokalnej kuchni, ogromnych kołaczy - frgali.
Wszystkich, którzy chcieliby poznać urodę południowych Czech, odkryć tajemnicze zakamarki pogórza Szumawa czy zajrzeć do opustoszałych osad zapraszamy na szumawską trasę rowerową, której budowę zakończono jesienią 2015 roku. Rozpoczyna się koło Železnej Rudy i ma 163 kilometry. W trakcie wyprawy można zobaczyć np. słynne spławne kanały, typowe górskie osady Modrava i Kvilda, czy zaporę Lipno, popularną ze względu na łatwy dostęp również dla osób na wózku.
zdj. Petr Polák
Wczoraj pociągiem, dziś - rowerem
W 2015 roku powstała również 13-kilometrowa ścieżka rowerowa, łącząca południowo-czeskie renesansowe miasto Slavonice i austriacki Dobersberg. Prowadzi przez piękny krajobraz pełen lasów i potoków po nasypie kolejowym, gdzie jeszcze siedemdziesiąt lat temu jeździły pociągi. Nie ma na niej żadnych stromych podjazdów, dlatego doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi i na rolki. Co więcej, ścieżka będzie stopniowo przedłużana o kolejne odcinki, a docelowo utworzy 90-kilometrową trasę objazdową Thayarunde, łączącą Slavonice, Waidhofen, Raabs an der Thaya i Písečné.
Singletracki i parki rowerowe
Miłośnicy terenowej jazdy na rowerach górskich na pewno docenią wąskie trasy rowerowe typu singletrack o różnym stopniu trudności, ciekawie poprowadzone wśród naturalnego piękna czeskich i morawskich gór. Ich liczba ciągle rośnie, co roku powstają kolejne, zwłaszcza w okolicach kolejek linowych w ośrodkach narciarskich, oferujących dobre zaplecze - wypożyczalnie, serwis, myjnie rowerów, prysznice, przebieralnie, sklepy ze sprzętem rowerowym, restauracje, punkty gastronomiczne i kwatery.
zdj. Jaroslav Horák
Najstarsze tego typu trasy to singletracki pod Smrkiem w Górach Izerskich, zaprojektowane przez Walijczyka, Dafydda Davisa, jednego z najlepszych projektantów w tej branży na świecie. Początek trasy znajduje się w Novym Měste pod Smrkem na plaży naturalnego kąpieliska. Jedną z czeskich atrakcji są również ścieżki Rychlebskie, zaczynające się i kończące w miejscowości Černá Voda niedaleko Jesioniku. Do tradycyjnych zawodów MTB w Novym Měste na Moravie nawiązała Cyklo Arena Vysočina z trasami o kilku stopniach trudności, poza tym parki rowerowe znajdują się również w Karkonoszach - w Svatym Petrze, w Rokytnicach nad Jizerou i w Mladych Bukách. Na Szumawie można jeździć po trasie na Špičáku lub na Lipnie, singletracki powstały również w Jesionikach w ośrodku Kouty nad Desnou i Dolní Morava. W Beskidach, na południowym stoku w dolinie Pluskovec w Velkych Karlovicach mieści się z kolei Singletrail Bike Park Kyčerka, najstarszy park rowerowy we wschodnich Morawach.