Przewodnik - Lichtenstein

Lichtenstein Lichtenstein Europa
najbliższa ambasada: Willadingweg 65
Postfach 65, 3000 Berno 15
Stolica
Vaduz
Powierzchnia
160 km2
Liczba ludności
36,7 mln
Strefa czasowa
UTC +1; +2
Język urzędowy
niemiecki
Języki używane
niemiecki, dialekt alemański
Religie
katolicyzm (75%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
frank szwajcarski (CHF)
Kiedy jechać
cały rok
Wtyczki
Nr kierunkowy
+423

Opis kraju

Liechtenstein pod względem zaludnienia nie przekracza liczby mieszkańców niedużego polskiego miasta. Mimo to należy do czołówki najbogatszych państw świata, gdzie standard życia jest na najwyższym poziomie. Ze względu na swoją wielkość, Liechtenstein to także raj podatkowy dla zagranicznych inwestorów, którzy niejednokrotnie mają tu swoje siedziby i korzystają z oferowanych przez ten mały kraj ulg podatkowych oraz niskich kosztów działalności.

Lichtenstein to niewielki kraj, którego całkowita powierzchnia wynosi zaledwie 160 km². Położony jest w Europie Zachodniej, między Austrią i Szwajcarią. Nie należy do Unii Europejskiej, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zachodnią granicę wyznacza rzeka Ren, a teren podnosi się stopniowo z północy na południe, ku zalesionym przedgórzom przechodzącym w pokryte śniegiem Alpy. Najwyższym szczytem kraju jest Grauspitz (2599 m n.p.m.).

Liechtenstein znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. W zależności od wysokości nad poziomem morza oraz ukształtowania terenu aura może się zmieniać. Na terenach usytuowanych niżej występują łagodne zimy oraz chłodne lata. Natomiast im wyżej tym klimat staje się surowszy.

Na tereny Liechtensteinu już 1500 lat temu przybyły pierwsze plemiona germańskie (m.in. Alamanowie). Przez długie stulecia obszar tego państwa podzielony był na dwa hrabstwa. Dopiero na przełomie XVII i XVIII w. zainteresował się nimi ród Liechtensteinów, którego przedstawiciele ostatecznie zakupili dostępne ziemie. W 1719 r. Liechtenstein stał się suwerennym księstwem, ale pozostającym w granicach Rzeszy Niemieckiej. W latach 1806-1814 Liechtenstein przynależał do Związku Reńskiego, a w 1815-1866 uchodził za członka Związku Niemieckiego. W tym okresie ten mały kraj utrzymywał bliskie stosunki polityczne oraz gospodarcze z Austrią. Ta zażyłość doprowadziła do wystąpienia w 1866 r. Austrii i Liechtensteinu ze Związku Niemieckiego, czego skutkiem było proklamowanie przez księstwo pełnej niepodległości. W 2003 r. Liechtenstein został pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię.

Liechtenstein jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy traktują go jak relikt minionych czasów. Polscy turyści odwiedzają ten nieduży kraj zazwyczaj podczas podróży do oddalonej Hiszpanii czy też na południe Francji. Ruch turystyczny rozkłada się równomiernie między porą letnią i zimową. Infrastruktura turystyczna i wypoczynkowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Najczęściej odwiedzana jest stolica kraju - Vaduz oraz obszary górskiej gminy Triesenberg. Trasy narciarskie i rowerowe sprzyjają turystom i wczasowiczom szukajnależą dość wysokie ceny. Z wyprawy do Liechtensteinu warto przywieźć miejscowe wino oraz znaczki pocztowe, które są emitowane przez to państwo.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Liechtensteinu - poznaj oferty wyjazdów do Liechtensteinu najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Vaduz

Stolica i największe miasto Liechtensteinu. Liczy około 5 tys. mieszkańców i położone jest tuż u podnóża Alp Retyckich, w pobliżu Rzeki Ren. Vaduz od XIV w., było siedzibą hrabiów, a następnie panujących tu namiestników i książąt. Atrakcje:

Schloss Vaduz

To zamek rodziny książęcej, który usytuowany jest na wzgórzu. Niestety nie jest dostępny dla turystów. Wybudowano go w XIII wieku, a domem dla rodziny książecej jest od 1938 roku. W zamku przechowywana jest imponująca kolekcja dzieł sztuki.

Hofkellerei

Książęce piwnice obfitują w doskonałej jakości wino. Warto wiedzieć, że są udostępniane do zwiedzania. Aby dostać się do chłodnych wnętrz należy przespacerować się przez winnice. Zwiedzanie kończy się degustacją wina. 

Muzeum Sztuki

Znajduje się w centrum Vaduz. Zostało otwarte w 2000 r. Zgromadzono tu zbiory książęce, stałą ekspozycję stanowią dzieła dawnych mistrzów i prace artystów współczesnych.

Kaplica św. Mamertego

Z przełomu IX i X w. należy do najdawniejszych zabytków sakralnych w Liechtensteinie. W kaplicy zobaczyć można najstarszy w całym Księstwie dzwon, odlany w 1427 r.

Budynek Parlamentu (Landstag)

Ten obiekt znajduje się w centrum Vaduz. Warto go obejrzeć także wieczorem. Ciekawostką może być fakt, iż Liechtenstein posiada jedynie 5 ministrów oraz 25 parlamentarzystów i 5 ministrów.

Muzeum Znaczków Pocztowych

Briefmarkenmuseum. Posiada on ogromne zbiory znaczków, z których to właśnie słynie Liechtenstein.

City-train

Ciekawy sposób na zwiedzenia stolicy. Przejażdżka trwa 35 minut.

Triesenberg

Znajduje się tu popularny kurort narciarski - Malbun. To miejsce, gdzie można uprawiać turystykę górską latem, a w zimie - narciarstwo czy snowboard. Najciekawsze szlaki wędrowne Panorama i Furstin - Gina są oblegane przez turystów, również dodatkową atrakcję stanowi kolejka górska. Na uwagę zasługują również budowle związane z kulturą Walserów.

Ścieżki rowerowe

Wzdłuż Doliny Renu i wokół wzniesień Eschnerberg o łącznej długości 90 km.
© 2019 Zorientowani.pl