Przewodnik - Serbia

Serbia Serbia Europa
Ambasada Republiki Serbii
u. Rolna 175 A/B, 02-729 Warszawa
Ambasada RP w Belgradzie
ul. Kneza Milosa 38, 11000 Belgrad
Stolica
Belgrad
Powierzchnia
88 361 km2
Liczba ludności
7,2 mln
Strefa czasowa
UTC +1, +2
Język urzędowy
serbski
Języki używane
serbski, chorwacki, bośniacki, albański
Religie
prawosławie
Ustrój
republika
Waluty
dinar serbski (RSD)
Kiedy jechać
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+381

Opis kraju

Położenie tego kraju powoduje, że od wieków krzyżują się tu drogi podróżnych i kupców ze wszystkich części Europy - północnej, południowej, wschodniej i środkowej. Kraj dodatkowo pochwalić się może bardzo różnorodną rzeźbą terenu, więc każdy znajdzie coś dla siebie - żyzne doliny, przez które przepływa Dunaj, malownicze pogórze i wyższe partie gór, a wszystko to przeplatane licznymi potokami i urokliwymi miasteczkami. 

Serbia, jako samodzielne państwo, na mapie Europy istnieje dopiero od 5 czerwca 2006 roku. Wówczas kraj ten odłączył się od Czarnogóry ogłaszając niepodległość. Serbia leży na Bałkanach i graniczy z ośmioma państwami: Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Albanią, Czarnogórą, Chorwacją oraz Bośnią i Hercegowiną. Ze względu na położenie geograficzne nie ma dostępu do morza, ale żegluga śródlądowa możliwa jest dzięki Dunajowi. Na północy kraju dominują niziny, natomiast południe oraz rejony centralne zdominowane są przez wyżyny oraz góry.

Serbia charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. W części północnej obserwuje się wpływa klimatu kontynentalnego. Właściwe dla niego są chłodne zimy oraz gorące lata z częstymi opadami deszczu. Tymczasem na południu dominuje klimat śródziemnomorski z zimami obfitującymi w opady śniegu, a także gorącymi miesiącami letnimi.

Początków państwa serbskiego należy szukać w VII wieku. Królewstwo Serbskie (Duklja) utworzone zostało już w XI wieku i na mapie Europy istniało do XII wieku (poddało się najazdowi Turków osmańskich). Tureckie panowanie trwało, aż do 1804 roku. W tym okresie na ziemiach serbskich rozpowszechnił się islam. Po zakończeniu I wojny światowej utworzone zostało Królewstwo Jugosławii. Natomiast w konsekwencji II wojny światowej Serbia weszła w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii rządzonej przez Josipa Broza Tito. Po upadku SFR Jugosławii Serbia wespół z Czarnogórą utworzyła Federalną Republikę Jugosławii. W następstwie powtarzających się konfliktów zbrojnych doszło do ostatecznego rozdziału Serbii i Czarnogóry na dwa osobne państwa.

Serbia jest stosunkowo rzadko odwiedzana przez Polaków. Może mieć wpływ na to krótka historia jej państwowości i działania wojenne. Pomijając atrakcyjną pod względem zabytków stolicę - Belgrad, na swojej liście warto uwzględnić mniejsze, średniowieczne miasta pełne świątyń oraz monastyrów. Państwo to nie ma dostępu do morza, ale dużą rolę w żegludze odgrywa Dunaj. Turystów do Serbii przyciągają niewygórowane ceny, które w porównaniu z Polską są niże o około 20-30 proc. 

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Serbii - poznaj oferty wyjazdów do Serbii najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Nowy Sad

To miasto ulokowane na północy kraju. Zamieszkują je różne nacje (m.in.: Węgrzy oraz Rusini). Przebywając w Nowym Sadzie warto zwiedzić abytkową starówkę, fortecę Petrovaradin, Park Narodowy Fruška Gora oraz plaże położone nad Dunajem.

Kanion Uvac

Każdego podróżnika oczarują z pewnością malownicze meandry rzeki Uvac. To jeden z cudów natury. Dodatkowo wyjątkowego charakteru nadają krajobrazowi skaliste brzegi, a także górzysty teren.

Monastyr Studenica

Monastyr zaliczany jest do największych w całej Serbii. Ufundowany został już z końcem XII wieku. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Gołubac

Miejsce nierozerwalnie związane z polską historią - gigantyczna twierdza, miejsce śmierci rycerza Zawiszy Czarnego. Nie tylko forteca, ale także Park Narodowy Đerdap i tutejsze przystanie żeglarskie przyciągają tu rzesze turystów.

Đavolja Varoš/Miasto Diabła

Ta skalna kraina położona jest na południu kraju. Zapierający dech w piersiach krajobraz tworzy ponad 200 wież posiadających zróżnicowaną wielkość oraz fantazyjne kształty.

Belgrad

Udając się do stolicy Serbii warto zwiedzić: twierdzę Kalemegdan wraz z 30-hektarowym parkiem, Muzeum Nikola Tesli czy Muzeum Narodowe. Nie można także pominąć zabytkowych cerkwii oraz deptaków. 

Park Narodowy Tara

Znajduje się w zachodniej części kraju. Charakteryzuje się dużymi różnicami wysokości (partie najniższe leżą na wysokości 250 m n.p.m., a najwyższe - 1500 m n.p.m). Znaczą część parku pokrywają gęste lasy urozmaicone oczkami wodnymi. 

Stari Ras

To zabytowe miasto uznaje się za pierwszą stolicę wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego. Zlokalizowane u zbiegu dwóch rzek wabi turystów starymi twierdzami, cerkwiami oraz monasterami. Wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nisz

Jest trzecim co do wielkości miastem Serbii. Nisz posiada bogatą historię siągającą czasów rzymskich. Przebywając w tym mieście warto zwiedzić termy rzymskie, Wieżę Czaszek oraz skorzystać z zabiegów w uzdrowisku. 

Lepenski Vir

To osada ludzka z czasów mezolitycznych. Jej historia sięga 7000 r. p.n.e. Obecnie na jej terenie prowadzone są badania archeologiczne.
© 2019 Zorientowani.pl