Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Wielka Brytania

Wielka Brytania Wielka Brytania Europa
Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie
ul. Kawalerii 12, 00-468 Warszawa
Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place, London W1B 1JH
Stolica
Londyn
Powierzchnia
244 820 km2
Liczba ludności
63,2 mln
Strefa czasowa
UTC - zima, UTC+1 - lato
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski, kornijski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki i scots
Religie
chrześcijaństwo (72%)
Ustrój
dziedziczna monarchia konstytucyjna o systemie parlamentarno-gabinetowym
Waluty
funt szterling (£, GBP)
Kiedy jechać
sezon turystyczny trwa cały rok
Wtyczki
Nr kierunkowy
+44

Opis kraju

Wielka Brytania to kraj unikalny pod niemal każdym względem. Zjednoczone Królestwo, położone w całości na Wyspach Brytyjskich, jest jednym z najstarszych w Europie i szczyci się ogromnym dorobkiem kulturalnym i bogatą historią. W jej skład wchodzą cztery krainy: Anglia, Szkocja, Walia i sześć hrabstw tworzących Irlandię Północną. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą również Wyspy Man i Normandzkie.

Wielka Brytania jest położona na następujących wyspach: Wielka Brytania, Irlandia, Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey, Wight oraz wielu małych wyspach przybrzeżnych (ok. 5500). Wyspy Brytyjskie oddzielone są od lądowej części Europy cieśniną La Manche i Kaletańską, oblewa je O. Atlantycki i M. Północne. Ukształtowanie powierzchni jest zróżnicowane, w znacznym stopniu uformowane w orogenezie kaledońskiej i hercyńskiej. Krajobraz cechuje się licznymi formami polodowcowymi, tj. drumliny, ozy, głazy narzutowe i jeziora.

Wielka Brytania położona jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego z łagodzącym wpływem ciepłego Prądu Zatokowego. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 8°C na Hebrydach do 11°C w południowo - zachodniej Anglii. Wilgotne masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego, powodują częste występowanie tu opadów deszczu.

Historia Wielkiej Brytanii sięga roku 55 p.n.e., kiedy przybyli tu Rzymianie. Ich panowanie ukończyło się w roku 400. Następnie tereny Anglii zasiedlane były przez plemiona germańskie: Anglów i Sasów, a także Wikingów, zaś tereny Walii i Szkocji przez Celtów. Od 1066 r. Anglię zaczęli opanowywać Normanowie. Okres średniowiecza to liczne wojny prowadzone z sąsiadami w wyniku których w XVI w. doszło do połączenia Anglii z Walią, a w 1707 również ze Szkocją. XVI w. to liczne podboje i rozszerzanie imperium brytyjskiego. XVIII i XIX w. to rewolucja przemysłowa, okres wynalazków, dzięki któremu Wielka Brytania przekształciła się z kraju rolniczego w wysoko uprzemysłowiony. Dominacja Wielkiej Brytanii zakończyła się wraz z wybuchem wojen w XX w., choć mimo wszystko odgrywała ona istotną rolę w działaniach wojennych. W 1973 r. Wielka Brytania przystąpiła do EWG, która przekształcona została w Unię Europejską.

Do Wielkiej Brytanii turystów przyciąga nie tylko piękny krajobraz, ale również wspaniałe miasta przesiąknięte historią, urocze parki narodowe, ogrody miejskie i przepiękne atlantyckie plaże. Wielka Brytania jest państwem wielonarodowościowym. Odzwierciedla się to w zróżnicowaniu kultury i obyczajów w poszczególnych regionach. Dużą popularnością cieszy teren krajobrazowy Anglii zwany Lake District. Na obszarze zaledwie 50 km znajduje się 16 dużych jezior, wciśniętych pomiędzy strome zbocza najwyższych gór w kraju. Uroku całej okolicy dodają czarujące, zbudowane z kamienia wsie oraz przepiękne wodospady. Warto także odwiedzić kamienny krąg Stonehenge, liczący 5 tys. lat, który jest najsłynniejszym prehistorycznym miejscem w Europie, będącym wciąż nierozwikłaną zagadką, a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje