Przewodnik - Ekwador

Ekwador Ekwador Ameryka Południowa
Ambasada Ekwadoru w Warszawie
ul. Rejtana 15 m.15, 02-516 Warszawa
Stolica
Quito
Powierzchnia
283 560 km2
Liczba ludności
14,9 mln
Strefa czasowa
UTC -5
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, keczua
Religie
katolicyzm (80%)
Ustrój
republika
Waluty
dolar amerykański (USD)
Kiedy jechać
od kwietnia do sierpnia
Wiza
do 30 dni ruch bezwizowy
Wtyczki
dwa płaskie bolce
Nr kierunkowy
+593

Opis kraju

Po hiszpańsku Ecuador oznacza równik. Jak na warunki południowoamerykańskie, jest to mały kraj o wielkiej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. To właśnie ona sprawia, że ten kraj staje się wyjątkowym miejscem, nazwanym przez niektórych "rajem na ziemi". Typowym elementem krajobrazu są hacjendy - duże gospodarstwa, należące do miejscowej elity. Warto wiedzieć, że narodowym przysmakiem są tu świnki morskie, które kupić można na każdym bazarze.

Ekwador - inforamcje turystyczne

Ekwador to kraj Ameryki Południowej położony w północno-zachodniej części kontynentu tuż nad Oceanem Spokojnym. Ekwador graniczy z Kolumbią i Peru oraz posiada pod swoją jurysdykcją również słynne Wyspy Galapagos, które znajdują się na Oceanie Spokojnym. Krajobraz Ekwadoru tworzą niziny położone przy wybrzeżach Oceanu Spokojnego w zachodniej części kraju, poprzez łańcuchy górskie Andów, aż po zachodnie krańce nizinnych terenów Amazonki na wschodzie.

Ekwador - klimat

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimatu jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. Na strefie gór występuje piętrowość klimatyczna. Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach.

Ekwador - historia

Pierwsi osadnicy w Ekwadorze pojawili się ok. 8000 p.n.e. Istniało tu państwo Inków. Kolonialiści pojawili się w XV w., byli nimi hiszpańscy konkwistadorzy, który założyli pierwsze miasta: Quito i Guyaquil. W 1536 Ekwador włączono do wicekrólestwa Peru, następnie, w 1739, do wicekrólestwa Nowa Granada. W XIX w. rozpoczęła się walka miejscowej ludności z kolonizatorami. W 1822 miała miejsce przegrana przez wojska hiszpańskie bitwa pod Pichincha. Ostatecznie Ekwador przyłączył się do Republiki Wielkiej Kolumbii, aby w 1830 r. ogłosić się niezależnym państwem. Po osiągnięciu niepodległości przeprowadzono szereg reform społecznych, tj. zniesienie niewolnictwa, bezpłatne szkolnictwo podstawowe, rozwinięto infrastrukturę komunikacyjną kraju. Po otwarciu Kanału Panamskiego intensywnie zaczął rozwijać się handel zagraniczny, a Ekwador stał się jednym z największych na świecie eksporterów kakao. Obecnie kraj ten dąży do współpracy handlowej z USA, co budzi sprzeciw społeczności Indiańskiej.

Ekwador - zwiedzanie

Ekwador posiada bardzo dużo atrakcji turystycznych. Poczynając od stolicy Quito, które ma wiele historycznych pamiątek i budowli z czasów kolonialnych poprzez magiczne Wyspy Galapagos, czy też region Gyuaaquil a na wspaniałych Parkach Narodowych Machalilla i Cajas kończąc. Regiony Północnego Ekwadoru oferują najlepsze miejsca wakacyjnego wypoczynku, kurorty tj. Bahia de Caraquez, Manta, Crucita, San Jacinto, San Clemente i in. Jednym z miejsc koniecznych do zobaczenia jest również urokliwa prowincja Manabi. Inne miejsce godne polecenia to Banos oferujące liczne możliwości uprawiania sportów ekstremalnych jak raftingu, wspinaczki górskiej czy wycieczek pieszych. Niebywałym atutem podróży po Ekwadorze są sami ludzie, których życzliwość da się odczuć na każdym kroku.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje