Przewodnik - Gambia

Gambia Gambia Afryka
najbliższa Ambasada Republiki Gambii
126 avenue F. D. Roosevelt
Stolica
Bandżul
Powierzchnia
11 295 km2
Liczba ludności
1,8 mln
Strefa czasowa
UTC 0
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski, języki plemienne
Religie
islam (89%)
Ustrój
republika
Waluty
dalasi (GMD)
Kiedy jechać
od listopada do maja (pora sucha)
Wiza
wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie lub bezpośrednio na granicy
Wtyczki
trzy prostokątne bolce
Nr kierunkowy
+220

Opis kraju

Słońce i złote plaże Gambii przyciągają szukających ucieczki przed zimą Europejczyków, lecz poza kurortami są tu także typowo afrykańskie rezerwaty przyrody oraz ruiny opuszczonych obozów niewolniczych. Rzeka i tereny przybrzeżne są bogate w piękną faunę i florę - można tam spotkać około 400 różnych gatunków ptaków. Rozmiary kraju, ludzie, język i tradycje kulinarne sprawiają, że Gambia zasługuje na miano prawdziwych wrót zachodniej Afryki.

Gambia - informacje praktyczne

Gambia położona jest w zachodniej części kontynentu afrykańskiego, graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do O. Atlantyckiego. To najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki, zajmujące wąski, 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii. Płynie ona w rozległej dolinie, którą otaczają niewysokie wzgórza i piaszczysty płaskowyż. Gambia jest państwem o najniższej maksymalnej wysokości nad poziomem morza (53m), leżącym w całości na stałym kontynencie.

Gambia - klimat

Obszar Gambii zdominowany jest przez klimat podrównikowy. Bardziej wilgotna jego odmiana charakterystyczna jest dla wybrzeża, gdzie roczna suma opadów atmosferycznych dochodzi do 1500 mm. Suchszy klimat panuje w głębi kraju - opadu sięgają 750 mm/rok.

Gambia - historia

Przed przybyciem Europejczyków, obszar obecnej Gambii włączony był do królestwa Mali. Potem zajęli go Fulanie - plemię afrykańskie. W 1455 r. do brzegów Gambii przybili Portugalczycy, którzy poszukiwali złota i niewolników. W roku 1661 Anglicy założyli u ujścia rzeki Gambia warowny fort. W XVII w. działalność prowadzili tu także kupcy holenderscy i francuscy. W roku 1885 Gambię przyznano oficjalnie Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej nasiliły się ruchy narodowowyzwoleńcze. W ich wyniku Gambia uzyskała w 1961 r. szeroką autonomię. W roku 1965 Gambia stała się niepodległa jako państwo wchodzące w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W 1982 r. na skutek niezadowolenia ludności z autorytarnych rządów doszło do próby zamachu stanu. Prezydentem kraju jest obecnie wybrany dwukrotnie w demokratycznych wyborach przywódca kolejnego przewrotu wojskowego z 1994 r. - Yahya Jammeh.

Gambia - atrakcje, zwiedzanie

Spędzając wakacje w Gambii warto odwiedzić jej stolicę - Bandżul. Oprócz nowoczesnego łuku triumfalnego, znajduje się tu nowoczesny port morski i lotniczy. Za główny ośrodek turystyczny Gambii uznaje się jednak Serekundę. Miasto wyróżnia się największą bazą noclegową w całym kraju i najciekawszymi kąpieliskami wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Warto odwiedzić także rezerwat Abuko, który rozciąga się na brzegach rzeki Gambii i jest zdecydowanie najpiękniejszym okazem afrykańskiej flory i fauny. Na uwagę zasługują również kamienne kręgi Senegambii, które są jedną z najstarszych budowli w Afryce, datuje się je na ok. VIII w. n.e. Za największą atrakcje turystyczną Gambii uznaje się wyspę James, gdzie można zwiedzić ruiny XVII-wiecznego fortu. Jest to najciekawsza budowla w kraju, która wraz z innymi zabytkami w pobliskiej miejscowości Albreda, stanowi historyczny kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje