Przewodnik - Korea Północna

Korea Północna Korea Północna Azja
Ambasada Korei Północnej w Warszawie
ul. Bobrowiecka 1 A, 00-728 Warszawa
Ambasada RP w Pjongjang
Taedonggang - Munsudong, Pyongyang, DPR of Korea
Stolica
Pjongjang
Powierzchnia
120 540 km2
Liczba ludności
24,6 mln
Strefa czasowa
UTC +9
Język urzędowy
koreański
Języki używane
koreański
Religie
ateizm (64%)
Ustrój
republika socjalistyczna
Waluty
won północnokoreański (KPW)
Kiedy jechać
najlepsza pora na wizytę w Korei Północnej to wrzesień i październik
Wiza
obywatele RP muszą mieć wizę wjazdową (wiza jest płatna, wydawana wyłącznie przez Ambasadę KRL-D w Warszawie, minimalny okres oczekiwania wynosi 3 tygodnie)
Wtyczki
Nr kierunkowy
+850

Opis kraju

Korea Północna inaczej Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) jest to komunistyczne państwo totalitarne położone w Azji Wschodniej. Idee dżucze zakładają niezależność państwa w budowie socjalizmu i to na nich opiera się system totalitarny. Jest to najbardziej zmilitaryzowane państwo świata (biorąc pod uwagę odsetek obywateli w czynnej służbie wojskowej). Jest to to kraj trudno dostępny dla turystów, dlatego rzadko przez nich odwiedzany.

Korea Północna - informacje praktyczne

Korea Północna zajmuje północną część Półwyspu Koreańskiego. Od zachodniej strony jej granicę wyznacza M. Żółte i Zat. Zachodniokoreańska, a od wschodu - M. Japońskie. Aż 80% terenu Korei stanowią góry i wyżyny, przedzielone głębokimi i wąskimi dolinami. Nadmorskie równiny są szerokie na zachodzie i nieciągłe nad wschodnim wybrzeżem. Sieć rzeczna jest bardzo dobrze rozwinięta, cechuje się asymetrią.

Korea Północna - kimat

W Korei Północnej występuje klimat umiarkowany - kontynentalny. W okresie późnowiosennym występują susze często poprzedzane powodziami. Lato to pora deszczowa. Wczesną jesienią występują tajfuny. Zimy są długie i chłodne, czasami występują burze śnieżne.

Korea Północna - historia

Korea Północna jako państwo istnieje dopiero od kilkudziesięciu lat. Wcześniej, do 1905 r. na Płw. Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Po zwycięstwie w wojnie rosyjsko-japońskiej, aneksji terytorium Korei dokonała Japonia. Po kapitulacji Japonii w 1945 r. Płw. Koreański został podzielony w 1948 r. przez Związek Radziecki i USA na dwie strefy wpływów. W strefie amerykańskiej utworzono Republikę Korei (Korea Południowa), a w strefie radzieckiej - Koreańską Republikę Ludowo - Demokratyczna (Korea Północna), na czele z Kim Ir Senem, który pragnął zająć tereny całego Płw. Koreańskiego. Aby zrealizować ten cel, zaczął przygotowywać własną armię. Związek Radziecki zadeklarował swoją pomoc. W 1950 r. rozpoczęła się wojna koreańska, trwająca do 1953 r. Przyniosła ona więcej strat niż korzyści, a poziom życia obywateli znacznie się pogorszył. W latach 90. XX w. zaczęto prowadzić rozmowy, aby pojednać ze sobą Koreę Północną i Południową, ale konflikt ten nie został jeszcze zażegnany.

Korea Północna - atrakcje

Zagraniczna wymiana turystyczna prowadzona jest w sposób zorganizowany i jest limitowana. Istnieje tylko częściowa dostępność terytorium KRL-D dla turystów. Przygotowane są dla nich 4 dobrze zagospodarowane trasy z punktem początkowym w stolicy kraju, Phenianie. Program zwiedzania obejmuje obiekty przyrodnicze, historyczne oraz związane ze współczesnością kraju. Poza Phenianem, głównymi ośrodkami turystycznymi kraju są: Mangiende - rodzinna miejscowość Kim-Ir-Sena, Wonsan - port nad Morzem Japońskim, Góry Diamentowe z uzdrowiskiem Ondzong-ri i wodospadem Kuronion oraz góry Man-mulson z jeziorem Samilpho. Inne atrakcje to Kesong - dawna stolica państwa Korjo, Phanmundzom - obiekty misji pokojowych, Góry Miohiang-sanmek - z zabytkami buddyjskimi, uzdrowiskiem, Muzeum Międzynarodowej Przyjaźni i wodospadami Riongion. Jak dotąd duża część KRL-D znajduje się poza penetracją turystyczną - m.in. Góry Północnokoreańskie i prawie całe wybrzeże.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje