Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Korea Południowa

Korea Południowa Korea Południowa Azja
Ambasada Korei Południowej w Warszawie
ul. Szwoleżerów 6
Ambasada RP w Seulu
70 Sagan-dong, Jongno-Gu
Stolica
Seul
Powierzchnia
99 720 km2
Liczba ludności
51 mln
Strefa czasowa
UTC +9
Język urzędowy
koreański
Języki używane
koreański
Religie
chrześcijaństwo (29%), buddyzm (23%), ateizm (22%)
Ustrój
republika prezydencka
Waluty
won południowokoreański (KRW)
Kiedy jechać
wiosną (od kwietnia do czerwca) lub jesienią (od września do listopada)
Wiza
obywatele RP nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+82

Opis kraju

Korea Południowa to wysoko rozwinięty kraj ze wspaniałą przyrodą i przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami. To prawdziwy gospodarczy tygrys Azji, egzotyczne, choć zarazem nowoczesne państwo. Znane jest z gęstej sieci kanałów rzecznych oraz ogromnych obszarów, pokrytych lasami, które obejmują 60% powierzchni całego kraju. Dla większości Polaków wciąż kojarzy się z nieosiągalnym celem podróży.

Korea Południowa - informacje praktyczne

Korea Południowa położona jest w południowej części Płw. Koreańskiego, nad M. Żółtym i Japońskim. Jedynym jego lądowym sąsiadem jest Korea Północna. Korea Pd. jest krajem górzysto-wyżynnym - 70% powierzchni to góry. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągną się G. Wschodniokoreańskie, które przechodzą w G. Południowokoreańskie. Lokalnie rzeźbę gór uzupełniają formy krasowe. Wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża ciągnie się pas nizin.

Korea Południowa - klimat

Korea Południowa leży na przecięciu dwóch stref klimatycznych. Na większości powierzchni kraju panuje klimat monsunowy umiarkowany ciepły, natomiast południowe krańce są pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Temperatury są na ogół łagodne, występuje dużo opadów deszczu.

Korea Południowa - historia

Historia Korei sięga 2333 r. p.n.e. Według legend to właśnie wtedy Dan-gun założył pierwsze koreańskie królestwo - Gojoseon. Od 57 r. p.n.e. do 676 r. n.e. trwała Epoka Trzech Królestw. W X w. rozpoczął się okres panowania dynastii Koryŏ. W tym czasie buddyzm stał się religią państwową i wpłynął na kulturę i politykę. W 1392 r. generał Yi Seonggye zdradził panującą dynastię i z pomocą swoich chińskich sojuszników obalił króla. Taki był początek dynastii Chosŏn, rządzącej aż do 1910 r., kiedy to została obalona przez Japończyków. Okres okupacji trwał aż do 1945 r. Dopiero wtedy wojska Armii Czerwonej zajęły północ kraju, podczas gdy Amerykanie południe. W 1953 r. Korea Południowa zawarła z USA układ o wzajemnej obronie. W 1963 r. prezydentem został Park Czung-hee, który wprowadził rządy autorytarne. Od tamtego czasu sytuacja polityczna w kraju znacząco polepszyła się, ale wciąż palącym problemem jest kwestia ewentualnego zjednoczenia z Koreą Północną.

Korea Południowa - atrakcje turystyczne

Korea Południowa to przede wszystkim o wiele piękniejsza i ciekawsza przyroda niż na północy półwyspu. Wynika to przede wszystkim z ciepłego klimatu w powiązaniu z dobrze rozwiniętą linią brzegową, obfitującą w zatoki, przybrzeżne wyspy i piaszczyste plaże, tworzące doskonałe warunki do rozwoju turystyki. Dla lubiących zwiedzać, atrakcyjne jest zaś wnętrze kraju, przygotowane do uprawiania turystyki poznawczej (8 parków narodowych), alpinizmu, speleologii, czy narciarstwa. W Korei Południowej znajduje się większość zabytków z okresu starych dynastii Pegdzu i Silla oraz ponad 3,5 tys. obiektów związanych z religią i kulturą buddyjską. Dodatkowymi czynnikami podnoszącymi atrakcyjność kraju w skali międzynarodowej są: dzielnice rozrywkowe w Seulu, Inczhon, Pusan i Dzedzu, centra bankowo-handlowe w Seulu i Pusan oraz niskie ceny wielu wyrobów przemysłowych, umożliwiające turystom dokonywanie tanich zakupów.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Korei - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje