Bhutan skrywa się w cieniu Himalajów. Kraj duży nacisk kładzie na ochronę naturalnego środowiska i dbałość o tradycje. Bhutan kusi klasztorami buddyjskimi na niemal niedostępnych wierzchołkach gór, przyprawiającymi o zawrót głowy szczytami pokrytymi wiecznym śniegiem, pastwiskami w dolinach leżących na dużych wysokościach, a na południu tropikalnymi lasami. Warto dodać, że nazwa państwa w lokalnym języku znaczy "Królestwo Smoka".
Bhutan - informacje praktyczne
Bhutan jest górzystym krajem bez dostępu do morza leżącym w Azji, we wschodniej części Himalajów, pomiędzy Tybetem na północy, a indyjskimi stanami na południu, wschodzie i zachodzie. Bhutan dzieli się na trzy równoleżnikowe strefy: na północy wznoszą się Himalaje Wysokie. W środkowej strefie, które obniża się w kierunku południowym tworząc Himalaje Małe (Himalaje Wewnętrzne), znajdują się niższe pasma poprzecinane żyznymi dolinami rzek: m.in. Sankosz i Manas. Ostatnia strefa znajduje się na pd. kraju i ma charakter nizinny. Jest to równina Duars leżąca w znacznej większości na terenie Indii.
Bhutan - klimat
Klimat Bhutanu jest zróżnicowany. W pasie Duars oraz w dolinach środkowego Bhutanu dominuje klimat podzwrotnikowy monsunowy. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 25-30°C, a roczna suma opadów atmosferycznych sięga granicy 3000 mm. W najwyższych piętrach klimatycznych, powyżej 4800 m n.p.m. śniegi zalegają cały rok, a średnia roczna temperatura powietrza spada poniżej zera.
Bhutan - historia
Tereny te zamieszkane były przez pierwszych osadników na przełomie XX a XV w. p.n.e. W VIII wieku indyjski jogin Guru Rinpocze rozpowszechnił w Bhutanie buddyzm tybetański. Do początku XVII w. Bhutan nie stanowił jednolitego państwa, tylko złożony był z wielu drobnych, wzajemnie zwalczających się prowincji. Za ojca zjednoczenia kraju uważa się Shabdrung Ngawang Namgyal, lama który przybył w 1616 r. z Tybetu i wprowadził system dwuwładzy świeckiej i religijnej oraz stworzył system ufortyfikowanych klasztorów. Po śmierci Shabdrunga, Bhutan ponownie był targany wojnami domowymi i licznymi najazdami. W 1907 r., wybrano pierwszego króla Bhutanu, kończąc tym samym system dwuwładzy. W 1910 król podpisał układ z Wielką Brytanią, w którym zgodził się na objęcie kraju brytyjskim protektoratem w zamian za podwojenie rekompensaty, wypłacanej aż od 1772 r. W 1949 r. został podpisany bhutańsko-indyjski traktat o przyjaźni. Trzeci bhutański król, panujący od 1953 r., otworzył kraj na świat i doprowadził do przyjęcia go do ONZ w 1971 r.
Bhutan - trekkingi i atrakcje turystyczne
Bhutan to niewątpliwie kraj dla miłośników szukających przygody, w postaci poznawania zwyczajów nieznanych nam tak dobrze kultury buddyzmu. To także kraj dla turystów szukających mocnych wrażeń w postaci wędrówki po Himalajach czy też wspinaczce wysokogórskiej. Głównym i najliczniejszym miastem Bhutanu jest jego obecna stolica Thimphu. Warto odwiedzić także dystrykt będący kolebką kultury - Bumthang, zimową rezydencję królewską Punakha oraz Paro, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko będące niejednokrotnie początkiem przygody dla wszystkich pragnących zwiedzać Bhutan.