Przewodnik - Chorwacja

Chorwacja Chorwacja Europa
Ambasada Republiki Chorwacji
ul. Ignacego Krasickiego 25
Ambasada RP
ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
Stolica
Zagrzeb
Powierzchnia
56 594 km2
Liczba ludności
4,3 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
chorwacki
Języki używane
chorwacki
Religie
katolicyzm (87%)
Ustrój
republika semiprezydencka
Waluty
kuna (HRK)
Kiedy jechać
kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-październik
Wtyczki
Nr kierunkowy
+385

Opis kraju

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chorwacja to średniowieczne miasteczka pełne zabytków, malownicze, długie wybrzeża pokryte urzekającą roślinnością, słoneczne plaże, błękit morza, nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie, widok gór, wędrówki dla aktywnych. Kraj zaprasza do odpoczynku i rozrywki oraz gwarantuje niezapomniane wakacje. Jest idealny także dla rodzin z małymi dziećmi.

Chorwacja to państwo położone w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Chorwacja jest krajem górzystym. Większość powierzchni zajmują pasma Gór Dynarskich. Najwyższym punktem kraju jest jednak Troglav - 1913 m n.p.m. Południowo - zachodnia część gór uległa zatopieniu przez Adriatyk. Wystające ponad wodę szczyty i pasma tworzą dziś ponad 1100 wysp Dalmacji - nadmorskiej krainy Chorwacji.

Mimo niewielkich rozmiarów Chorwacja, pod względem klimatu, wykazuje dość znaczne zróżnicowanie. Duża część kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Górzysty rejon zwany Gorski Kotar wykazuje cechy klimatu górskiego z dość obfitymi opadami, w zależności od pory roku, deszczu oraz śniegu. Natomiast na wybrzeżu obserwowany jest wpływ klimatu śródziemnomorskiego z wysokimi temperaturami w okresie letnim.

W starożytności obecne terytorium Chorwacji zamieszkiwały plemiona iliryjskie, które już w I w. p.n.e. dostały się pod panowanie rzymskie. W X w. nastąpiło zjednoczenie Chorwacji Panońskiej oraz Chorwacji Dalmatyńskiej pod berłem władcy z dynastii Trpimirowiciów. Jednak wewnętrze spory religijne oraz wymarcie dynastii panującej sprawiły, że kraj opanowali Węgrzy. W kolejnych stuleciach tereny Chorwacji sukcesywnie najeżdżali Turcy. Zmiany wewnętrze przyniosła Wiosna Ludów. Chorwaci pragnęli odrębności od Węgier, a także postulowali samodzielność w sprawach sądownictwa, religii oraz oświaty. Z początkiem I wojny światowej utworzony został Komitet Jugosłowiański, który chciał zjednoczenia wszystkich Słowian południowych. W 1918 roku Chorwacja stała się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W trakcie trwania II wojny światowej Chorwacja znajdowała się pod okupacją węgierską, niemiecką oraz włoską. W 1945 roku władzę przejęła Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Chorwacji z Josipem Tito na czele, a kraj został włączony do Jugosławii. Kiedy system komunistyczny załamał się Chorwaci opowiedzieli się za niepodległością, a do władzy doszła Chorwacka Wspólnota Demokratyczna. Od 2013 roku Chorwacja jest członkiem UE.

Chorwacja wabi turystów malowniczymi krajobrazami oraz niezwykłymi okolicznościami przyrody. Plaże są kamieniste a morze ciepłe oraz lazurowe. Dużo uroku dodają małe zatoczki wciskające się w ląd oraz okoliczne wysepki porośnięte śródziemnomorską roślinnością. Na osoby przybywające do Chorwacji czekają nie tylko urokliwe plaże i zapierające dech w piersiach widoki. Coś dla siebie znajdą również wielbiciele aktywnego wypoczynku. Akweny wodne stwarzają nieograniczone możliwości do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa czy nurkowania, Podróżnicy mogą także wybierać z dużej ofert rejsów odbywających się po Adriatyku. Warte zobaczenia jest średniowieczne miasto Korcula, które słynie z obróbki białych marmurów.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Chorwacji - poznaj oferty wyjazdów do Chorwacji najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Dubrownik

Widok ze wzgórza Srd to jeden z najpiękniejszych widoków świata. Czerwone dachy domów i wieże kościołów rozłożone na półwyspie wcinającym się w lazurową wodę.

Rab

Szerokie i piaszczyste plaże stwarzają świetne warunki do plażowania, zwłaszcza w obrębie Lopar. W odleglejszych zatoczkach plażują naturyści.

Senj

Miasteczko o wielu krętych uliczkach, zwieńczeniem starego miasta jest twierdza Nehah z pięcioma narożnymi wieżami. Plaże wokół miasteczka są w większości kamieniste, a woda kryształowa.

Krk

Duża wyspa, na którą można dojechać samochodem przez 1,5 kilometrowy most. Najważniejszym miastem wyspy jest miasto Krk.

Hvar i Korcula

Hvar ma to wszystko co najlepsze nad Adriatykiem: plaże, urokliwe miasteczka z czerwonymi dachami, zadrzewione półwyspy, łagodny klimat. Korcula natomiast to urokliwa i spokojna wyspa i miasteczko, nie tak mocno nawiedzane przez turystów.

Zagrzeb

Małe bary, ukwiecone uliczki starego miasta, kute bramy, rytm bardziej leniwy, bardziej typowy dla Chorwatów niż turystyczny pośpiech i tłok. Wieczorem koniecznie należy zajrzeć na Trg bana Jelacicia.

Zadar

Centrum Dalmacji. Położony jest na archipelagu liczącym 24 wyspy oraz 300 mniejszych wysepek i skał. Miasto nosi ślady z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Pula

Miasto, które w udany sposób łączy w sobie historię i nowoczesność. W panoramie miasta dominuje wiele kulturowych i historycznych zabytków, będących tłem dla licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Jeziora Plitwickie

Park Narodowy składa się z 16 pięknych jezior, a wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej dł. 8 km. Poruszanie się jest zaś możliwe dzięki drewnianym kładkom.

Park Narodowy Kornati

W skład archipelagu wchodzi ponad 150 wysp. Największe wrażenie robią wysokie nadmorskie klify (do 80 m). To także wyjątkowe bogactwo morskiej fauny i flory - raj dla płetwonurków.
© 2019 Zorientowani.pl