Przewodnik - Reunion

Reunion Reunion Afryka
Ambasada Francji w Warszawie
ul. Piękna 1, 00-477 Warszawa
Ambasada RP we Francji
1, rue de Talleyrand,75343 Paris Cedex 07
Stolica
Saint-Denis
Powierzchnia
2512 km2
Liczba ludności
0,84 mln
Strefa czasowa
UTC +4
Język urzędowy
francuski
Języki używane
francuski, kreolski
Religie
katolicyzm (78%)
Ustrój
departament zamorski Francji
Waluty
Euro (€)
Kiedy jechać
najlepszy okres na wizytę w tym kraju czas od maja do listopada. Największe tłumy w okresie: lipiec-sierpień oraz bożonarodzeniowym.
Wiza
brak
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+262

Opis kraju

Wyspa Reunion leży na Oceanie Indyjskim, około 700 km na wschód od Madagaskaru i 200 km na południowy zachód od Wyspy Mauritius. Reunion to zamorskie terytorium Francji. Mimo że wyspa jest niewielkich rozmiarów, znajduje się na niej międzynarodowe lotnisko im. Rolanda Garrosa oraz port w Pointe-des-Galets. Jednym z najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych miejsc na wyspie jest szczyt wulkanu Piton des Neiges, o wysokości 3069 m n.p.m.

Reunion - informacje praktyczne

Wyspa Reunion stanowi najdalej na zachód wysuniętą część archipelagu Maskarenów. Ma wymiary 50 na 50 kilometrów. Jest pochodzenia wulkanicznego, zbudowana ze skał wulkanicznych i wylewnych. Cechuje się wybitnie górzystą formą krajobrazu, znajdują się tu dwa masywy wulkaniczne zwieńczone wulkanami. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, urozmaicają ją niewielkie, łagodne zatoki i przybrzeżne skały. Wybrzeże jest w większości skaliste, w wielu miejscach wysokie. Miejscami odcinki brzegu morskiego są niskie, gdzie na obszarach miejskich znajdują się plaże.

Reunion - klimat

Reunion leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, na który wpływ mają pasaty, przynoszące ochłodzenie i wysokie opady deszczu. Cechą klimatu wyspy jest występowanie cyklonów tropikalnych, zwłaszcza w okresie od grudnia do kwietnia.

Reunion - historia

Wyspa była długo niezamieszkana. Arabscy żeglarze znali wcześniej to miejsce pod nazwą Diva Morgabin, czyli Wyspa Zachodu. Portugalski żeglarz Diogo Diaz wylądował na niej 9.01.1507 r., w dniu świętej Apolonii, stąd nadano jej nazwę Santa Apolonia. W 1520 r. trzy wyspy: Reunion, Mauritius i Rodrigues zostały nazwane Maskarenami, na cześć żeglarza Pedro de Mascarenhasa. Na początku XVII w. wyspa stanowiła przystań dla angielskich i holenderskich statków płynących do Indii. W 1638 r. wyspę zajęli Francuzi i nadali jej nazwę Bourbon. Pierwsi stali mieszkańcy osiedlili się w 1665 r. Francuscy kolonizatorzy sprowadzali do pracy na plantacjach trzciny cukrowej najpierw afrykańskich niewolników, a później chińskich robotników. Do 31.12.1945 r. Reunion był kolonią Francji, a od 1.01.1946 r. funkcjonuje jako departament zamorski. Od 1997 r. jest jednym z siedmiu regionów peryferyjnych Unii Europejskiej.

Reunion - atrakcje, zwiedzanie

Używając samochodu, skutera czy nawet roweru można objechać całe wybrzeże wyspy asfaltową drogą, podziwiając plaże, skaliste wybrzeża i rozrzucone wzdłuż nich miasteczka. Wnętrze wyspy przecina tylko jedna górska droga. Zupełnie odmienny jest krajobraz południowego cypla wyspy od zielonych, pokrytych bujną tropikalną roślinnością gór na północy. Rozłożył się tutaj wysoki na 2632 metry, wciąż dymiący wulkan Piton de la Fournaise. Błękit nieba i zielone przestrzenie, turkusowa woda i piaszczyste plaże to niezaprzeczalne walory, pozwalające cieszyć się udanymi wakacjami. Spora część Reunion to tereny dzikie, nietknięte cywilizacją. Nieskażona przyroda, góry, zalesione doliny, wąwozy, górskie "cyrki", maleńkie plaże, skaliste wybrzeże, piękne zatoki i egzotyczna roślinność, tworzą niezapomniany pejzaż. Liczne trasy do pieszych wędrówek stanowią dużą pokusę dla turystów z całego świata.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje