Przewodnik - Austria

Austria Austria Europa
Ambasada Austrii w Warszawie
ul. Gagarina 34, 00-748 Warszawa
Ambasada RP w Wiedniu
Hietzinger Hauptstraße 42c
Stolica
Wiedeń
Powierzchnia
83 871 km2
Liczba ludności
8,4 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
niemiecki
Języki używane
niemiecki, słoweński, chorwacki, węgierski, dialekty: bawarski, alemański
Religie
katolicyzm (70%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
zwiedzanie: wiosna lub jesień (mniej turystów, niższe ceny), narciarstwo: grudzień-kwiecień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+43

Opis kraju

Jednym Austria kojarzy się z wiedeńskimi walcami i operą, pałacami Habsburgów i torcikiem wiedeńskim. Innym z zimowymi szaleństwami na alpejskich stokach. Pozostają jeszcze koncerty mozartowskie w Salzburgu, krystaliczne jeziora górskie, liczne ścieżki rowerowe, zamki i zameczki, a nawet winnice na południowych zboczach Alp. Wszystko to mieści się w dość małym kraju, ale z wyjątkowo bogatą historią i hojnie obdarzonym przez naturę.

Austria to kraj położony w południowej części Europy Środkowej, nie posiada dostępu do morza. Większa część powierzchni tego państwa zajęta jest przez majestatyczne Alpy. Pasma górskie poprzecinane są zielonymi dolinami, w których płyną krystalicznie czyste rzeki. Pastwiska oraz łąki położone są w wyższych partiach górskich. Wypasa się tam bydło oraz owce. Doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa panują w Kotlinie Wiedeńskiej. 

Klimat Austrii jest bardzo zróżnicowany, na co wpływ ma ukształtowanie powierzchni. W Alpach zaznacza się wyraźna piętrowość klimatyczno - roślinna. Natomiast na pozostałym terenie Austrii mamy do czynienia z klimatem umiarkowanym wilgotnym. Należy zaznaczyć, że wraz z przemieszczaniem się na południowy wschód klimat przybiera odmianę kontynentalną. 

Ludność, która jako pierwsza zamieszkiwała obszar dzisiejszej Austrii trudniła się handlem solą i żelazem. Około 400 r. p.n.e. na tych terenach osiedlili się Celtowie, natomiast w 15 r. p.n.e. najechane zostały przez Rzymian. W XIII wieku rządy nad Austrią objęła dynastia Habsburgów włączając ją do swojego imperium. Separacja części austriackiej nastąpiła dopiero w połowie XVI wieku za sprawą Karola V. Z początkiem XIX wieku Austria stała się Cesarstwem Austriackim. W tym okresie władzę przejął Franciszek Józef, który stworzył Austro-Węgry. Z końcem I wojny światowej imperium austro-węgierskie uległo rozpadowi, a w Austrii zapanowała republika. W trakcie trwania II wojny światowej Austria weszła w skład III Rzeszy. Natomiast w 1995 roku wstąpiła do Unii Europejskiej.

Kraj ten bez wątpienia posiada wiele atrakcji turystycznych dla przyjeżdżających tu turystów z całego świata. Latem każdy podróżny może wybrać się na piesze wędrówki po górskich szlakach delektując się świeżością tutejszego powietrza. Na uwagę zasługują pełne zabytków miasta: Linz, Wiedeń, Salzburg, Innsbruck. Natomiast zimą Austria zamienia się w śnieżny raj. Stwarza tym samym doskonałe warunki do uprawiania narcirstwa oraz innych sportów. Niezapomnianą przygodą w Austrii jest również udział w wycieczce statkiem po Dunaju. Będąc tutaj warto zobaczyć także lodowe jaskinie w Werfen i Dachstein.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Austrii - poznaj oferty wyjazdów do Austrii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Wiedeń

To stolica Austrii oraz znaczący ośrodek kulturalny ówczesnej Europy. Miasto obfituje w liczne galerie sztuki oraz muzea. Odbywają się tutaj również festiwale baletowe, muzyczne oraz filmowe.

Salzburg

Miasto to jest prawdziwą mekką austriackich wydarzeń kulturalnych, z których najistotniejszy jest festiwal muzyki klasycznej. Na turystów czekają: zamek Mirabell, twierdza, katedra, a także dom Mozarta.

Innsbruck

Stolica Tyrolu i prężny ośrodek sportów zimowych. Na wygląd zabytkowej części miasta duży wpływy miała rodzina cesarska, to właśnie dzięki niej powstały tu najpiękniejsze budynki.

Bad Gastein

Kurort oferujący różnorodne atrakcje: termy i baseny powstałe w naturalnych źródłach wykutych w skale. Położenie w pięknej dolinie zachęca do spacerów wzdłuż szumiącej rzeki pełnej wodospadów.

Zell-am-See

Miasteczko położone miedzy wysokimi szczytami i jeziorem. Atrakcje w okolicy są spektakularne i łatwo dostępne. W pobliskim Kaprun znajduje się lodowiec Kitzsteinhorn.

Park Narodowy Wysokie Taury

Największy w Europie park narodowy. Rozciąga się on wokół najwyższego szczytu austriackiego - Glossglockner (3797 m.). W parku znajduje się także potężny lodowiec Pasterzie.

Dunaj

Na uwagę zasługuje odcinek rzeki pod nazwą Wachau o długości 40 km. Zapewnia bardzo wiele atrakcji zarówno związanych z pięknem krajobrazu, jak i działalnością człowieka, rejs statkiem po Dunaju jest niezapomnianym wrażeniem.

Semmering

To przełęcz, która łączy Dolną Austrię ze Styrią. Zaliczana jest do jednych z najwyższych. Słynie z uzdrowiska oraz linii kolejowej otwartej do użytku w 1846 roku.

Burgenland

Obszar na pograniczu austriacko-węgierskim położony nad Jez. Nezyderskim jest pośrednią formą pomiędzy krajobrazem Alp, a stepami wschodu. Obszar ochronny obejmuje jezioro, okalający je szeroki pas trzcin oraz puszczę.
© 2019 Zorientowani.pl