Przewodnik - Szwecja

Szwecja Szwecja Europa
Ambasada Szwecji w Warszawie
ul. Bagatela 3, 00-585 Warszawa
Ambasada RP w Sztokholmie
Karlavägen 3, S-114-31 Stockholm
Stolica
Sztokholm
Powierzchnia
449 964 km2
Liczba ludności
9,5 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
szwedzki
Języki używane
szwedzki
Religie
Kościół ewangelicko-luterański (70%)
Ustrój
monarchia parlamentarna
Waluty
korona szwedzka (SEK)
Kiedy jechać
od maja do września
Wtyczki
Nr kierunkowy
+46

Opis kraju

Szwecja zachwyca otwartą przestrzenią, dzikim i odmiennym krajobrazem, wspaniałymi jeziorami, wzburzonymi wodospadami, wybrzeżem szkierowym z tysiącami wysp. Klimat jest tu chłodny, ale Szwedzi słyną z gościnności i tolerancji. Warto udać się na daleką północ gdzie żyją hodowcy reniferów Lapończycy zwani także europejskimi Indianami. Stąd też pochodzi tak dobrze znany w Polsce "szwedzki stół".

Szwecja to kraj położony w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Jego wschodnia część oblewają wody Morza Bałtyckiego. Do Szwecji należą wyspy: Gotlandia i Olandia oraz małe wyspy przybrzeżne. Około 15% powierzchni kraju leży za kołem podbiegunowym. Państwo to graniczy z Norwegią i Finlandią. Szwecja jest krajem gdzie przeważają wyżyny, średnia wysokość kraju wynosi 276 m n.p.m. Około 80% powierzchni kraju to tereny leżące od 100 do 500 m n.p.m. Obszary nizinne zajmują około 25% jego powierzchni. Znaczna część obszaru Szwecji pokryta jest lasami iglastymi zamieszkałymi przez wilki, renifery, jelenie, niedźwiedzie oraz rysie.

Szwecja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego na południu i chłodnego w środkowej i północnej części kraju. Spory wpływ na pogodę w Szwecji ma ciepły prąd północnoatlantycki Golfsztrom. Średnie temperatury w lipcu wynoszą od 15 do 17oC na południu i około 11oC na północy. Latem dni bywają bardzo długie, natomiast zimą bardzo krótkie. Na północy natomiast panuje noc i dzień polarna na zmianę, co powoduje, że przez kilka miesięcy słońce nie zachodzi lub nie wschodzi.

Teren dzisiejszej Szwecji znajdował się pierwotnie pod pokrywą lodową. Wraz z ustępowaniem lodowca zaczęli napływać pierwsi osadnicy (ok. 10 tys. lat p.n.e). Za potomków Szwedów uznaje się Lapończyków, który osiedlili się w rejonach północnych. Warto zaznaczyć, że na północ przybyły także plemiona germańskie. Ok. 800 r. Szwedzi rozpoczęli podbój terenów europejskich oraz dzisiejszej Rosji. W 1397 roku nastąpiło scalenie Norwegii, Danii i Szwecji w jeden organizm państwowy rządzony przez królów duńskich. Dopiero w 1523 roku Szwecja stała się niezależnym państwem z Gustawem I Wazą na czele. Obecnie Szwecja rządzona jest przez potomków króla Jean-Baptiste Bernadotta, który zasiadł na tronie w 1818 roku. W 1995 roku kraj ten wstąpił do Unii Europejskiej.

Turyści przybywając do Szwecji zatrzymują się głównie w: Uppsali, Sztokholmie, Malmo, Goteborgu czy Lund. Dużą atrakcją może okazać się także wyjazd do położonej daleko na północy - Laponii. również podróż na odległą północ Szwecji do krainy Laponii. W grudniu oferuje doskonałe warunki do jazdy na nartach biegowych, w lecie do przyjemnych kąpieli w tysiącach tamtejszych jezior. Bardzo popularne są również piesze wyprawy poprzez dziewicze tereny Wielkiej Północy.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Szwecji - poznaj oferty wyjazdów do Szwecji najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Sztokholm

Będąc w stoliy Szwecji warto wybrać się na spacer po Gamla Stan, czyli sztokholmskiej starówce. Dużą atrakcją tego miasta jest Kungliga Slottet. To najpokaźniejszy i wciąż zamieszkały przez rodzinę królewską zamek. Kolejną rezydencją królewską jest Drottningholm, czyli pałac renesansowy położny na przedmieściach.  

Kopalnie

Jedna z najciekawszych atrakcji w Szwecji. Najbardziej rozpoznawa jest kopalnia miedzi (Wielki Szyb) w Falune z XIII w. Od 2001 r. znajduje się na Liście UNESCO. W XVII i XVIII wieku była uznawana za największą kopalnię miedzi świata.

Szwedzka część Laponii

Laponia urzeka iglastą roślinnością, lodowcami, ciągnącymi się za horyzont łąkami oraz górskimi szczytami. Rejon ten zamieszkują m.in. łosie, niedźwiedzie i rosomaki. Kraina ta jest domem dla plemienia Sami. Lud ten trudni się hodowlą reniferów, rybołówstwem oraz myślistwem.

Katedra w Lund

Znajduje się w południowej części Szwecji. Uznawana jest za jedyną szwedzką świątynię wybudowaną w całości w stylu romańskim. Pierwsze prace rozpoczęto jeszcze w XI wieku. Wieże katedry sięgają 55 metrów.

Uppsala

Miasto z piękną, średniowieczną zabudową, gotycką katedrą Domkyrkan (największą w Skandynawii) oraz uniwersytetem zlokalizowanym w neorenesansowym budynku poczodzącym z XIX wieku. W odległości 5 km od Uppsali znajdują się Kopce Królewskie będące miejscem spoczynku dla władców z V i VI wieku.

Ystad

Portowe miasto znane z piaszczystych plaż, z ciekawym rynkiem i ogrodami Klosterträdgårdarna i klasztorem St Petri - najstarszym i najlepiej zachowanymw Szwecji.

Gotlandia

Ta największa wyspa Morza Bałtyckiego jest wymarzonym miejscem miłośników wycieczek rowerowych. W mieście Visby (stolica wyspy) organizowany jest na początku sierpnia "Tygodzień Średniowiecza".

Parki narodowe

W Szwecji znajduje się ich łącznie 29. Do najciekawszych należą: Abisko (z trzech stron otoczony górami, słynie z największego szwedzkie jezioro alpejskiego - Torneträsk), park Sarek (na jego obszarze występuje 100 lodowców oraz ponad 200 szczytów wznoszących się ponad 1800 m n.p.m), park Hamra z niezwykłym, dziewiczym lasem iglastem, park Kosterhavet chroniący jedyną w Szwecji rafę koralową.

Inlandsbanan

Szwedzka miniatura kolei transsyberyjskiej. Biegnie z Kristinehamn (południe) do Gällivare (północ). Podróż liczy 1300 kilometrów.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje