Przewodnik - Białoruś

Białoruś Białoruś Europa
Ambasada Republiki Białorusi
ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa
Ambasada RP w Mińsku
220034 Mińsk, ul. Rumiancewa 6
Stolica
Mińsk
Powierzchnia
207 600 km2
Liczba ludności
9,5 mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
białoruski, rosyjski
Języki używane
białoruski, rosyjski
Religie
prawosławie (50%)
Ustrój
republika prezydencka
Waluty
rubel białoruski (BYR)
Kiedy jechać
cały rok, najbardziej dogodny okres - od maja do września
Wtyczki
Nr kierunkowy
+375

Opis kraju

Odmienna, a zarazem podobna do naszej kultura, liczne powiązania z Polską i dziewicza przyroda - to główne powody, dla których warto wybrać się na Białoruś. Nasz wschodni sąsiad przyciąga również niskimi cenami, co jest ubocznym efektem panującego tam kryzysu. Co ciekawe, mimo iż nie ma tam żadnego pasma górskiego, to można z powodzeniem wybrać się na narty, a mianowicie do ośrodka sportów zimowych w Raŭbiczy koło stolicy Białorusi - Mińska.

Białoruś leży w Europie Wschodniej. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich sąsiadów nie ma dostępu do morza. Kraj w znacznej mierze pokrywa rozległa nizina, którą przecinają rzeku oraz pasma stosunkowo niskich wzniesień. Nie braj tutaj również rozległych lasów czy trudno dostępnych bagien. Białoruś może pochwalić się, graniczącą z Polską, Puszczą Białowieską, która jest niezwykle istotnym naturalnym kompleksem leśnym. Wysoczyzna Białoruska to najwyższy punkt kraju.

Białoruś znajduje się strefie klimatu umiarkowanego, względnie ciepłego. Zimy nie są zbyt mroźne, a ciepłe lata charakteryzują się dużą wilgotnością. Najintensywaniejszych opadów można spodziewać się jesienią oraz wiosną.

Białorusini to naród słowiański, którego protoplaści osiedlili się nad Niemnem około 1500 lat temu. W okresie średniowiecza terytorium to należało do Rusi Kijowskiej. Na przestrzeni wieków obszar dzisiejszej Białorusi przechodził z rąk do rąk. W XIV wieku trafił pod panowanie litewskie, w XVI wieku należał do Polski, a w XVIII wieku został włączony do Rosji. W 1922 roku wschodznie rubieże Białorusi dostały się w orbitę wpływów Radzieckiej Republiki Związkowej. Natomiast zachodnie, aż do wybuchu II wojny światowej należały do Polski. Z chwilą rozpadu Związku Radzieckiego Białoruś ogłosiła niepodległość. Obecnie prezydentem jest Alaksandr Ryhorowicz Łukaszenka.

Białoruś, przez izolacjonistyczną politykę prezydenta Łukaszenki, nie rozwija dynamicznie wielu gałęzi gospodarki, w tym turystyki, co powoduje jej zacofanie względem krajów europejskich. Jednak liczne jeziora i strumienie oraz wielkie zielone przestrzenie sprawiają, że Białoruś stanowi magnes dla spragnionych przyrody turystów z bogatych krajów zachodnich. Godne uwagi jest pełne zabytków Grodno, szybko rozwijający się Mińsk, zamki kresów w miastach Mir, Krewo, Bychów czy Lida. Warto uczestniczyć w białoruskich świętach i festiwalach tj. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Pińsku, Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Słowiański Bazar" w Witebsku, czy Dzień Republiki. Będąc tam, należy spróbować również specjałów kuchni białoruskiej, tj. draniki (faszerowane placki ziemniaczane), ugliarki (kaszanka) czy napój wyrabiany ze sfermentowanego słodu, cukru, mięty i owoców, zwany zwyczajowo kwasem chlebowym.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Białoruś - poznaj oferty wyjazdów na Białoruś najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Mińsk

To miasto stołeczne i zarazem jedno z najstarszych na całym obszarze Białorusi. Podczas II wojny światowej zostało bardzo mocno zniszczone. Dziś obfituje w parki, obszary zieleni oraz poradzieckie budynki. Warte zwiedzenia są: katedra, Cerkiew Pietropawłowska oraz Plac Niepodległości, na którym stoi pomnik Lenina. 

Grodno

Miasto to położone jest nad Niemnem, niedaleko polskiej granicy. W 30% zamieszkują je Polacy. W okresie międzywojennym przynależało do Polski.

Brześć

Miasto to jest w czołówce najstarszych ośrodków na Białorusi. Wspominane było już w kronikach pochodzących z 1017 roku. Brześć słynie z zawarcia w tym mieście tzw. Unii Brzeskiej w 1569 roku. W jej konsekwencji kościół prawosławny został podporządkowany papieżowi.

Bagno Jelnia

To wysokie torfowiska zaliczane do największych w Europie. Leżą na terenie dawnego województwa wileńskiego. Są miejscem bytowania wielu gatunków ptaków. 

Nowogródek

To historyczna stolica Księstwa Ruskiego oraz Litewskiego. W Nowogródku książe Mendog przyjął chrzest i w 1253 roku koronował się na króla. W latach międzywojnia miasto to należało do Polski. Przebywając w Nowogródku warto zwiedzić: synagogę, ruiny zamku z XIV wieku, pałac Radziwiłłów, dom A. Mickiewicza oraz jezioro Świteź.

Nieśwież

Miasto to przed II wojną światową mieściło się w polskich granicach. Warte zobaczenia są tu: ratusz, kościół Jezuitów, zamek Radziwiłłów z XVI w. wraz z parkiem krajobrazowym, a także klasztory Benedyktynek.

Zespół zamkowy w Mirze

Wybudowany w romańsko-gotyckim stylu. Jego budowa rozpoczęła się wraz z końcem XV wieku. Do zamku przylega park. Obecnie cały kompleks znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Rezerwaty i parki narodowe

Można je odnaleźć na terenie całego kraju. Te najbardziej imponujące to: Park Narodowy Naraczański, Puszcza Białowieska oraz Rezerwat Prypecki.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje