Przewodnik - Egipt

Egipt Egipt Afryka
Ambasada Egiptu w Warszawie
ul. Alzacka 18
Ambasada RP w Kairze
5 Aziz Osman, Zamalek, Egipt, Kair
Stolica
Kair
Powierzchnia
1 001 450 km2
Liczba ludności
82,5 mln
Strefa czasowa
UTC +2
Język urzędowy
arabski
Języki używane
arabski, angielski, francuski
Religie
islam (90%)
Ustrój
republika
Waluty
funt egipski (EGP)
Kiedy jechać
cały rok, szczyt sezonu maj, czerwiec oraz grudzień
Wiza
wiza na 30 dni wydawana w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na lotnisku w Egipcie, koszt 15 USD
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+20

Opis kraju

Egipt to miejsce, gdzie pustynia łączy się z morzem, którego temperatura nigdy nie spada poniżej 20°C. To bez wątpienia również kraj przygody. Wielkie połacie pustyni urozmaicone zielonymi oazami, kolorowy podwodny świat przyciągający amatorów nurkowania z całego świata oraz grobowce pełne labiryntów zachęcają do odkrywania tego kraju. W Egipcie każdy może poczuć się niczym Indiana Jones.

Egipt - informacje praktyczne

Egipt leży w północno-wschodniej Afryce, obejmując należący do Azji półwysep Synaj. Od północy otacza go Morze Śródziemne, natomiast od wschodu Morze Czerwone. Egipt graniczy z Izraelem, strefą Gazy, Sudanem i Libią. Jest to kraj pustynny. Tylko dolina i delta Nilu stanowią oazę pomiędzy pustynnymi terenami. Jedynie półwysep Synaj, oddzielony od delty Nilu Kanałem Sueskim, jest obszarem wyżynno-górzystym. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Egiptu - Góra Świętej Katarzyny (2629 m n.p.m.)

Egipt - klimat

Praktycznie cały teren Egiptu znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego. Jedynie wąski obszar na północnym wybrzeżu leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Średnie temperatury w lipcu są dość wysokie. Wahają się od 25°C do 33°C. 

Egipt - historia

Egipt należy do tych miejsc, gdzie duchy historii bardzo mocno przenikają do współczesnego świata. To tutaj zrodziła się jedna z najstarszych cywilizacji świata. Powstała ona w dolinie Nilu już w IV tysiącleciu p.n.e. Momentem przełomowym było zjednoczenie w jeden organizm, około 3100 r. p.n.e., przez króla Narmera Dolnego i Górnego Egiptu. Czas od ok. 2658 r. p.n.e. określa się epoką piramid. W 342 r. p.n.e. państwo Faraonów dostało się pod panowanie Aleksandera Wielkiego. Do 30 r. p.n.e. rządziła nim dynastia Ptolemeuszy. W okresie rzymskim kraj nad Nilem stał się magazynem zbożowym całego imperium. W latach 395 - 641 r. Egipt znajdował się w granicach cesarstwa bizantyjskiego. W 640 r. kraj ten podbijają Arabowie. Z początkiem XVI w. Egipt przyłączony zostaje do imperium osmańskiego, a w 1882 r. przechodzi do rąk brytyjskich. Dopiero w 1922 r. zdołał wywalczyć niepodległość. W 1956 r. doszło do wojny z Wielką Brytanią, Izraelem oraz Francją o Kanał Sueski. Egipt utracił Strefę Gazy i półwysep Synaj, który odzyskał w 1982 r. 25 stycznia 2011 roku doszło do wybuchu protestów Egipcjan, żądających ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka. Mimo jego rezygnacji, w kraju nadal wybuchają protesty i zamieszki.

Egipt - zwiedzanie, atrakcje

Kraj Faraonów prezentuje niezwykle bogatą ofertę turystyczną, od tradycyjnego plażowania po bardziej aktywny wypoczynek. Każdy podróżny znajdzie z pewnością coś dla siebie. Osoby łaknące chwili odprężenia powinny wybrać którąś z nadmorskich miejscowości. Błękitne niebo oraz lśniący piasek pod stopami - gwarantowane. Doskonałym wyborem są również rejsy po Nilu bądź wyprawy na pustynię (na wielbłądach lub samochodami terenowymi). Egipt urzeka bogactwem starożytnych budowli. To prawdziwy raj dla miłośników reliktów przeszłości. Na liście rzeczy do zobaczenia muszą znaleźć się: piramidy w Memfis, Teby, islamskie zabytki Kairu czy kompleks świątyń w Karnaku. Fani podwodnych głębin mogą powinni zanurkować w odmętach Morza Czerwonego. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych zapewnia ciepła i przejrzysta woda.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl