Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Jordania

Jordania Jordania Azja
brak, najbliższa w Berliniei:
Heerstrasse 201, D-13595 Berlin
Ambasada RP w Ammanie
No 3 Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St. P.O.Box 942050, Amman 11194
Stolica
Amman
Powierzchnia
92 300 km2
Liczba ludności
6,5 mln
Strefa czasowa
UTC +2, +3
Język urzędowy
arabski
Języki używane
arabski, angielski
Religie
islam (96%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
dinar jordański (JOD)
Kiedy jechać
wiosna (marzec-kwiecień) i jesień (wrzesień-październik) - niższe temperatury
Wiza
wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu można otrzymać w międzynarodowych przejściach granicznych
Wtyczki
wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu, które można otrzymać w międzynarodowych przejściach granicznych
Nr kierunkowy
+ 962

Opis kraju

Królestwo Jordanii jest jednym z najbardziej bezpiecznych, spokojnych i przyjaznych turystom państw arabskich, i chyba najbardziej "europejskie". Jest pełna charyzmatycznego uroku, zarówno w swojej scenerii, jak i ogromnej arabskiej gościnności. Jak żaden inny kraj, pozwala poczuć ogromne znaczenie kultury i historii. Mimo to, Jordania cieszy się reputacją bardzo nowoczesnego państwa. Kontrasty pomiędzy "starym" i "nowym" są tu zdumiewające.

Jordania - informacje praktyczne

Królestwo Jordanii położone jest na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Izraelem, zachodnim brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Długość wybrzeża M. Czerwonego wynosi 27 km. Dominuje krajobraz wyżynny, większość terenu zajmują równiny położone na wys. 700-1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.). Znajduje się tu również najniższy punkt - depresja Morza Martwego (408 m p.p.m.). Południowa część kraju to półpustynie Moab i Idumea, na wschodzie rozciąga się pustynia Harra z pokrywami czarnych law wulkanicznych.

Jordania - klimat

Jordania leży w trzech strefach klimatycznych. Na północny zachodzie kraju panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części kraju podzwrotnikowy kontynentalny, który na wschodzie ma wybitnie suchą odmianę. Na południu zaś leży strefa klimatu zwrotnikowego suchego.

Jordania - historia

Pierwsze państwo powstało na obszarze Jordanii w XIII w. p.n.e. Na 1000 lat przed Chrystusem ziemię tę podbiło królestwo izraelskie. Potem kolejno terytorium to najeżdżali: Asyryjczycy, Babilończycy, Persowie, a w II w. n.e. Rzymianie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Jordania należała do Bizancjum. Do VII w. państwo było chrześcijańskie. Wówczas zostało podbite przez muzułman, co spowodowało wyparcie chrześcijaństwa. XX wiek to dla Jordanii ciągły konflikt z Izraelem, utrata terytoriów na zachodnim brzegu Jordanu, skuteczny zamach na króla, następnie król niezrównoważony psychicznie. Państwo to, w konfliktach na Bliskim Wschodzie mniej lub bardziej popierało kraje arabskie, występujące przeciwko Izraelowi i USA, jedynie czasem pozostając neutralne. Obecnie współpracuje z Zachodem, liberalizuje ustrój i gospodarkę, stawiając na rozwój.

Jordania - atrakcje

Terytorium dzisiejszej Jordanii wybrały niegdyś na swą siedzibę cywilizacje: nabatejska, kananejska, grecka, rzymska i bizantyńska. Podróżnicy odkryją tu dwa najsłynniejsze symbole Bliskiego Wschodu: wykute w skale, antyczne miasto Petra oraz zapierającą dech w piersiach scenerię Wadi Rum - jednej z najpiękniejszych na świecie pustyń. Z innych atrakcji wymieńmy trasy wiodące przez słone pustynie do piaszczystych plaż w zatoce Akaba, przecinają one okolice Morza Martwego u stóp Góry Nebo. Wspomniane Morze Martwe znajdujące się na granicy z Izraelem i najniżej położony punkt na Ziemi jest słynny ze względu na swoje zasolenie i zawartość minerałów - istnieje tu kurort-uzdrowisko. Warto również zwiedzić największe miasta kraju: Amman, Irbid, Zarqa i Kerak. Nie brakuje tu hoteli pierwszej klasy, ekskluzywnych restauracji oraz centr handlowych.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Jordanii - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje