Przewodnik - Czarnogóra

Czarnogóra Czarnogóra Europa
Ambasada Czarnogóry
Al. Ujazdowskie 41
Ambasada RP w Podgoricy
Kozaračka 79
Stolica
Podgorica
Powierzchnia
13 812 km2
Liczba ludności
0,62 mln
Strefa czasowa
UTC +1
Język urzędowy
czarnogórski
Języki używane
czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Religie
prawosławie (75%)
Ustrój
republika
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
maj, wrzesień, wczesny październik
Wtyczki
Nr kierunkowy
+382

Opis kraju

Czarnogóra (Montenegro) zyskała swoje miano w XV w. dzięki Wenecjanom. Wszystko za sprawą zmiennego krajobrazu (porośnięte bujną roślinnością wybrzeże adriatyckie przychodzi w skaliste i monumentalne góry z zapomnianymi, kamiennymi wioskami). Trudne warunki terenowe oraz brak żyznych gleb sprawiły, iż lokalna ludność zmuszona została do codziennej batalii z kapryśną naturą. Dzięki dużej determinacja oraz silnym charakterom mieszkańców Czarnogóra bez trudu odpierała obce najazdy.

Czarnogóra to państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim, u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Prawie cały obszar Czarnogóry pokrywają góry (Góry Dynarskie) oraz wyżyny krasowe. Wyjątek stanowią niziny w dolinach rzek oraz w obrębie Jeziora Szkoderskiego, a także pas wybrzeża. Za najwyższy szczyt uznawany jest Bobotov kuk (2525 m n.p.m.) położony w masywie Durmitor.

Prawie cała Czarnogóra znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Jedynie na wybrzeżu obserwowany jest klimat śródziemnomorski. Inaczej wygląda klimat w głębi lądu. Masy powietrza znad Adriatyku zderzają się tu z powietrzem kontynentalnym, co jest powodem bardzo częstych i intensywnych opadów. Lata są bardzo gorące (w sierpniu średnia temperatura to 24 ºC), a zimy raczej chłodne. W wysokich partiach gór klimat przypomina ten panujący w Alpach.

Obszar, na którym położona jest Czarnogóra początkowo należał do Imperium Rzymskiego. Po jego podziale tereny tego kraju wcielone zostały do cesarstwa wschodniorzymskiego, a następnie znalazły się w granicach Bizancjum. Początkowo Czarnogórę zamieszkiwały plemiona iliryjskie, które następnie wyparte zostały przez Słowian. W 1170 r. Czarnogórę wchłonęło państwo serbskie, a w XV wieku znalazła się pod panowaniem Turków. W połowie XIX wieku władzę w państwie, za przyzwoleniem Austrii oraz Rosji, przejął książę Daniło II Petrović-Njegos, który rozpoczął walkę o odzyskanie niepodległości. Stolicą państwa uczyniono miasteczko Cetynia. W roku 1949 Czarnogóra stała się częścią Jugosławi, a pełną niezależność odzyskała 3 czerwca 2006 r.

Wybierają się na wycieczkę do Czarnogóry najlepiej przedostać się do niej przejeżdżając przez Chorwację. To jeszcze mało popularne wśród turystów państwo, ze względu na bogatą historię oraz długą tradycję kulturową, jest ciekawym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Przede wszystkim warte odwiedzenia są klasztory prawosławne, monumentalne Góry Dynarskie, a także wiele zabytków powstałych pod wpływem sztuki bizantyjskiej i rzymskiej. Czarnogóra naznaczona jest średniowiecznymi miasteczkami (Stevim czy Budva), które urzekają malowniczą architekturą. Warto zobaczyć także miejscowość Kotar wpisaną na listę UNESCO. Jej niezwykłość wynika z faktu, że w jednym miejscy góry spotykają się z morzem w towarzystwie sakralnych obiektów.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Czarnogóry  - poznaj oferty wyjazdów do Czarnogóry najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Budva

Niewielkie miasto z czasów rzymskich, uważane za najstarsze na wybrzeżu Adriatyku. W obrębie starych murów cytadeli odbywają się koncerty i festiwale, uliczki zachęcają do spacerów i podziwiania widoków.

Bečići

Nadmorskie Bečići leży 2 km od Budwy. Słynie z piaszczystej plaży i cudownych kolorów morza. To znakomite miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz imprezowiczów.

Święty Stefan

To wysepka nieopodal Budwy połączona jest z brzegiem za pomocą wąskiego przesmyku, który został utworzony z piasku oraz żwiru naniesionego przez fale. Nad wyspą góruje niewielka cerkiew z XV wieku. Wyspa otoczona jest przez mury obronne (XV-XVI w.), których zadaniem było zapewnienie ochrony przed atakami piratów. 

Kotor

Nad błękitnym morzem wznoszą się w wysokie góry tworząc fiord, najdalej na południe Europy wysuniętą taką formę wybrzeża.

Durmitorski Park Narodowy

Najpopularniejszy park narodowy Czarnogóry (obiekt UNESCO) słynie z 17 polodowcowych jezior górskich. Są tu idealne tereny do wędrówki lub jazdy na rowerze.

Kanion Tara

Doskonałe miejsce do raftingu, spływu rwącą rzeką. I nie musi to być ekstremalna walka z żywiołem. Dostępne są również wersje bardziej zabawowe. Kanion ma 82 km długości i głębokość dochodzącą do 1300 m.

Monastyr Ostrog

Największe sanktuarium w Czarnogórze i jedno z najlepiej znanych sanktuariów południowej Europy. Monastyr położony jest w wysokich, skalistych górach, często spowity chmurami lub mgłą. Słynie z relikwii św. Wasylego.

Bar

Miasto to znane jest przede wszystkim z imponujących drzew oliwnych, które zaliczane są do najstarszych na świecie. Niektóre liczą sobie ponad 2 tysiące lat. Warto wiedzieć, że plaża miejska znajduje się w samym centrum miasta.

Sutomore

To miejscowość turystyczna ulokowana w odległości ok. 10 km od Baru. To doskonałe miejsce do wypoczynku oraz relaksu. Turystów przyciąga duża plaża, a także urokliwe kawiarenki. 

Masywy Gór Dynarskich

Położone są na północnych oraz wschodnich terenach Czarnogóry. Ich szczyty zwykle przekraczają 2000 m n.p.m. Góry przecinają głębokie kaniony.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje