Przewodnik - Albania

Albania Albania Europa
Ambasada Republiki Albanii
ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa
Ambasada RP w Tiranie
Rruga e Durresit 123, Tirana
Stolica
Tirana
Powierzchnia
28 748 km2
Liczba ludności
2,8 mln
Strefa czasowa
UTC +1, +2
Język urzędowy
albański
Języki używane
albański, angielski, włoski, grecki, rumuński, romski
Religie
islam (39%)
Ustrój
republika
Waluty
lek (ALL)
Kiedy jechać
na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepszy jest okres od kwietnia do czerwca oraz od września do października; szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+355

Opis kraju

Albańczycy nazwę swojego kraju tłumaczą jako "Orzeł". Taka etymologia ma związek z majestatycznymi orłami, które przed wiekami krążyły nad albańskimi górami oraz jezioram. Kraj zachwyca bogactwem natury oraz zdobyczami kultury. Albania, podobnie jak inne kraje bałkańskie, jest prawdziwą mozaiką kulturową, tym bardziej egzotyczną, że otwartą na świat od niedawna (dopiero od śmierci dyktatora Envera Hodży).

Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Od zachodu kraj ten oblewają wody Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie - Morza Jońskiego. Między Albanią a Włochami znajduje się cieśnina Otranto, której szerokość wynosi ok. 72 km. Albania zalicza się do krajów górzystych. Wzniesienia (m.in. Góry Dynarskie) zajmują, aż 75% jej powierzchni. Pozostały niewielki odsetek stanowią niziny znajdujące się nad Morzem Adriatyckim, a także doliny rzek: Drin, Vjosa bądź Seman.

Albania charakteryzuje się dość dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Na wybrzeżu obserwuje się wpływ klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Natomiast na obszarach położonych w centrum występuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w górach - chłodny. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 14°C na północnym-zachodzie do 18°C na południowym-wschodzie. Opady w Albanii są stosunkowo wysokie ze względu na obecność gór i bliskość morza.

Albańczyków uważa się, ża potomków Ilirów - jednego z najstarszych ludów Europy. Królestwo Ilirów powstało na terenie dzisiejszej Albanii około 300 r. p.n.e. W wiekach późniejszych lud ten wymieszał się z Serbami, Rzymianami, Normanami oraz Wenecjanami. W 1468 r. Albania została wchłonięta przez imperium osmańskie. Niepodległość odzyskała dopiero w 1912 roku. W 1946 r. władzę w kraju przejął komunista Enver Hodża. Z obawy przed obcymi wpływami rząd komunistyczny zakazał manifestowania swojej religijności, podróży zagranicznych, a nawet zabronił posiadania telewizorów. Po śmierci Hodży Albańczycy zapragnęli zmian. W obliczu protestów rząd rozpoczął reformy od przyznania mieszkańcom większych praw. Ostatecznie komuści utracili władzę w 1991 roku, kiedy to odbyły się pierwsze demokratyczne wybory.

Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów. Albania słynie ze swojego dziedzictwa naturalnego: pięknej linii brzegowej czy flory i fauny terenów górskich. Poza wspaniałymi plażami, jej bogactwo stanowią miasta z licznymi zabytkami. Historia tego górzystego państwa sięga bowiem Epoki Brązu i obfituje w ważne wydarzenia nieprzerwanie do czasów współczesnych. Albańczycy znani są ze swojej gościnności - chętnie uraczą gości narodowymi specjałami: Raki Skrapari, koniakiem Scanderbeg czy świetnymi winami z winiarni "Luani", "Cobo" czy "Aquila Liquori". Największe miasta to: Tirana, Durrës, Vlora, Szkodra.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Albanii - poznaj oferty wyjazdów do Albanii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Tirana

Stolica kraju słynie głównie z Placu Skanderberga, na którym znajdują się liczne pomniki, muzea oraz Pałac Kultury. Ciekawą budowlą jest piramida, będąca niegdyś muzeum albańskiego przywódcy Envera Hodży, a obecnie - dyskoteką.

Kruja

Misto to położone jest w odległości około 20 km od Tirany i może poszczycić się niezwykle bogatą historią. Nad Krują wznosi się główna atrakcja miasta - warownia. Albańczycy postrzegają ją jako prawdziwe dobro narodowe. Korzenie tego niezwykłego zabtku sięgają czasów średniowiecznych.

Saranda

To kuror zlokalizowany nad Morzem Jońskim, nieopodał greckiej granicy. Charakteryzuje się ciepłym, łagodnym klimatem doskonałym do wakacyjnego wypoczyku. 

Syri i Kaltër

W zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë kryje się kraina niezwykłych źródeł zwanych Błękitnym Okiem. To popularne miejsce pikników.

Berat

Leży u stóp masywu górskiego Tomori. Nazywane "miastem tysiąca okien" ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza. Może poszczycić się najlepiej zachowaną starówką z czasów osmańskich w całym kraju.

Butrint

Jego historia sięga starożytności - wówczas powstała tu osada iliryjska. Dziś znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a teren wokół stanowi Park Narodowy.

Jeziora Albanii

Jezioro Szkoderskie jest największym na Płw. Bałkańskim. To dom dla wielu gatunków ptaków. Jezioro Ochrydzkie natomiast, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków.

Kanion Osum

Stworzony został przez rzekę o tej samej nazwie, która przepływa przez górskie wąwozy. Co ciekawe ich ściany momentami dochodzą nawet do 100 m wysokości. Panują tam wyśmienite warunki do uprawiania raftingu.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje