Przewodnik - Madagaskar

Madagaskar Madagaskar Afryka
brak, najbliższa w Moskwie przy
Koursovoy per. 5
Stolica
Antananarywa
Powierzchnia
587 040 km2
Liczba ludności
22 mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
francuski, malgaski
Języki używane
francuski, malgaski
Religie
animizm (47%), protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika
Waluty
ariary (MGA)
Kiedy jechać
w porze suchej - od kwietnia do września
Wiza
na lotnisku w Antananarywie, należy mieć 2 fotografie.
Wtyczki
z dwoma lub trzema okrągłymi bolcami
Nr kierunkowy
+261

Opis kraju

Czwarta co do wielkości wyspa na świecie, która ze swoim unikalnym mikroklimatem, po oderwaniu się od Afryki stała się jednym z niewielu miejsc na ziemi, gdzie istnieją endemiczne gatunki roślin i zwierząt, niespotykane nigdzie indziej. "Kraj Lemurów"-tu bowiem zachowały się ich różne gatunki do czasów współczesnych. Zwany też "Czerwoną Wyspą", co związane jest z jej wulkanicznym pochodzeniem-czerwonawy jest kolor wierzchniej warstwy gleby.

Madagaskar - informacje praktyczne

Madagaskar leży na Oceanie Indyjskim ok. 400 km na wschód od wybrzeży Afryki. Wnętrze wyspy zajmują stare wyżyny i góry, porozcinane dolinami rzecznymi. Najwyższym wzniesieniem jest leżący na północy kraju masyw górski Tsaratanana (Maromokotro 2886 m n.p.m.), będący obecnie rezerwatem przyrody. W środkowej części wyspy wznoszą się wysokie góry Ankaratra (2638 m), a na południu góry Andringitra (2657 m).

Madagaskar - klimat

Klimat Madagaskaru jest bardzo zróżnicowany. We wschodniej części wyspy jest to klimat ciepły i wilgotny, dzięki czemu panują tu wiecznie zielone lasy równikowe, a na wybrzeżach zarośla mangrowe. W środkowej i zachodniej części Madagaskaru ilość opadów jest natomiast niewielka, skutkiem czego występują tu głównie sawanny, a nawet półpustynie.

Madagaskar - historia

Madagaskar aż do epoki żelaza był niezamieszkany. Malgasze są ludnością napływową. Na wyspę napływali także osadnicy z Afryki, szczególnie po okresie rozwoju handlowego tzw. wybrzeża Suahili. Jednymi z ostatnich przybyszów byli przodkowie Merina, którzy pojawili się na wyspie prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. Zainteresowanie Madagaskarem wykazywali Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy, a od XVII w. także Francuzi. Ci ostatni po wielu nieudanych próbach nawiązania kontaktów handlowych z mieszkańcami wyspy, przez dwa stulecia traktowali ją jako rezerwuar niewolników. Cały Madagaskar stał się kolonią Francji dopiero w 1896 roku. Już przed pierwszą wojną światową na Madagaskarze zaczęły powstawać organizacje nacjonalistyczne. Najważniejszym stowarzyszeniem, które zostało utworzone w tym okresie było Vi Vato Sakelika. Dopiero po drugiej wojnie światowej ruch nacjonalistyczny znacznie się zradykalizował nawołując Malgaszy do walki zbrojnej. W 1942 r. brytyjskie oddziały zajęły wyspę. Rok później Madagaskar stał się siedzibą sił zbrojnych Wolnych Francuzów generała de Gaulle’a. 26.06.1960 r. Madagaskar uzyskał niepodległość.

Madagaskar - zwiedzanie, atrakcje

Ogromny zachwyt wśród turystów odwiedzających Madagaskar wzbudzają tutejsze białe, piaszczyste plaże, a piękne widoki zdają się być wyjęte z pocztówek. Można tu spotkać nurków, którzy w głębinach oceanu poszukują wraków statków pirackich i znajdujących się w nich skarbów. Niezapomnianym doświadczeniem dla odwiedzających wyspę jest wędrówka przez tropikalny las deszczowy, tutaj człowiek może w pełni odczuć bliskość natury, a w obliczu bogactwa fauny i flory poczuć się niewielką jej cząstką. Wykształciły się tu niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt, które przyciągają ciekawych świata turystów. Madagaskar dla wielu z nich jest enklawą, której nie chce się opuszczać.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje