Przewodnik - Boliwia

Boliwia Boliwia Ameryka Południowa
Stolica
Sucre
Powierzchnia
1 098 580 km2
Liczba ludności
11 504 mln
Strefa czasowa
UTC -4
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, języki indian
Religie
katolicyzm (78%)
Ustrój
republika
Waluty
boliviano (BOB)
Kiedy jechać
szczyt sezonu koniec czerwca a początek września
Wiza
do 90 dni ruch bezwizowy
Wtyczki
jak w Polsce lub dwa płaskie bolce
Nr kierunkowy
+591

Opis kraju

Boliwia to państwo, którego życie od zawsze tętniło i skupiało się w okolicach jeziora Titicaca i gór Andach. To właśnie na tym obszarze rozwijała się jedna z najwspanialszych kultur świata - Inków. Kraj o indiańskiej twarzy poraża wręcz księżycowymi, a może lepiej powiedzieć baśniowymi krajobrazami takimi jak zmieniające kolor laguny, ośnieżone szczyty gór, skamieniałe lasy.

Boliwia - informacje turystyczne

Boliwia to państwo położone w środkowej części kontynentu południowo-amerykańskiego, graniczące z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, Chile i Peru. Boliwia to jeden z zaledwie dwóch krajów w regionie, które nie mają dostępu do morza. Zachodnią część kraju tworzą wznoszące się góry, natomiast zmierzając na wschód teren stopniowo się obniża. Pasmo słynnych Andów liczące szerokość 600 km, składa się z trzech głównych łańcuchów - Kordyliery Wschodnie (najwyższy szczyt Boliwii: Sajama - 6520 m), Kordyliery Środkowe oraz Kordyliery Zachodnie.

Boliwia - klimat

Klimat Boliwii obejmjuje klimat podrównikowy, klimat kontynentalny wilgotny, a na obszarach rozległych Andów kontynentalny suchy. Nizinę Boliwijską porastają lasy równikowe (stanowiące 51% powierzchni kraju), a także sawanny zaś tereny górskie zdominowane są przez formacje półpustynne: puna i jalca.

Boliwia - historia

Pierwotnymi mieszkańcami Boliwii były kultury prekolumbijskie (2 tys. lat temu). Do pierwszych wysoce rozwiniętych kultur Boliwii zalicza się Tiahuanaco (II w. p.n.e). W XV w. doszło do wyparcia ludów Ajmara i powstania Państwa Inków. W 1538 terytorium Boliwii zostało opanowane przez hiszpańskiego konkwistadora H. Pizzara, zaś w 1542 włączone do wicekrólestwa Peru. W XVI w. odkryto tutaj bogate złoża srebra, co spowodowało rozwój górnictwa oraz powstanie osad. Panowanie hiszpańskie zostało obalone w 1824 r. Rok później powstała pierwsza niepodległa Republika Bolivara (od imienia wyzwoliciela S. Bolivara), następnie przekształcona na Republikę Boliwijską. W początkowych latach niepodległości Boliwia była krajem niestabilnym gospodarczo, a liczne wojny wewnętrzne i terytorialne z sąsiadami znacznie ją osłabiły i pozbawiły kluczowych terenów, w tym dostępu do oceanu i utratę bogatych złóż surowców naturalnych. Późniejsza historia kraju jest pełna zamachów stanu, związanych z licznymi przewrotami i nagłymi zmianami przywódców.

Boliwia - atrakcje, zwiedzanie

Boliwia to kraj, który zdecydowanie zachwyca swoim urokiem oraz unikalnością. Turyści pragnący spędzić swoje wakacje w tym państwie będą mieli okazje podziwiać niesamowite i zapierające dech w piersiach widoki, dziką i magiczną przyrodę oraz poznać bliżej kulturę regionu. Ze względu na brak dostępu do morza czy oceanu, Boliwia słynie wśród turystów jako idealny kraj do uprawiania aktywnej formy wypoczynku i turystyki połączonej głównie ze zwiedzaniem. Możliwość wypraw konnych, przemierzania po stepowych i górskich obszarach, przedzierania się przez dżunglę i poznawania jej zakątków i cudów natury jak i zwiedzanie malowniczych kolonialnych miast i wiosek to chyba najbardziej popularne atrakcje Boliwii.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

 • Jezioro Titicaca 

 • usytuowane na granicy Peru i Boliwii, jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym i zarazem największym wysokogórskim jeziorem na Ziemi (3821 m n.p.m.), jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m.
 • La Paz 

 • administracyjna stolica Boliwii położona najwyżej na świecie w Andach Środkowych na wysokości od 3600-4100 m n.p.m., nad brzegami rzeki La Paz, u podnóża masywu wulkanicznego Illimani.
 • Potosi 

 • położone na wysokości 4100 m było kiedyś największą kopalnią srebra na świecie, głównym źródłem bogactwa hiszpańskiego Imperium.
 • Tupiza

 • niewielka miejscowość położona nieopodal granicy z Argentyną, stanowiąca idealne miejsce wypadowe na zwiedzanie okolicznej przyrody.
 • Salar de Uyuni

 • solnisko, będące pozostałościami po wyschniętym słonym jeziorze na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach.
 • Dolina Yungas

 • stanowi naturalną granicę pomiędzy dwoma krainami: suchym obszarem górskim (Andy) a wilgotną niziną (dorzecze Amazonki). To właśnie tędy przebiega najniebezpieczniejsza droga świata.
 • Sucre

 • konstytucyjna stolica Boliwii znajdująca się na wysokości ok. 2700 m n.p.m., na liście UNESCO, z uwagi na kolonialny charakter i piękną hiszpańską architekturę.
 • Coroico

 • miejsce, gdzie znajdziemy wyciszenie jak i możliwość obcowania z naturą. Dla tych, którzy zapragną przygody, można wyruszyć na spływ kajakowy po rzece, udać się na wyprawę rowerowa po jednych z najniebezpieczniejszych szlaków rowerowych świata lub też wybrać się na przejażdżkę konno.
 • Tiahuanaco (Tiwanaku)

 • największy ośrodek kultury Gór Andów z okresu regionalnego, miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 • Altiplano

 • zimna i surowa wyżyna na granicy z Peru. Można tu zobaczyć dymiące, czynne wulkany, a pod nimi ślady ich aktywności - lawę, która zastygła w fantazyjnych kształtach, przypominających fale morskie. jest tu też kilka malowniczych jezior, nazywanych tu lagunami.
© 2019 Zorientowani.pl