Przewodnik - Grecja

Grecja Grecja Europa
Ambasada Grecji w Polsce
ul. Górnośląska 35, 00-432 Warszawa
Ambasada RP w Atenach
Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico, Ateny, Grecja
Stolica
Ateny
Powierzchnia
131 957 km2
Liczba ludności
10,8 mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima, UTC +3 - lato
Język urzędowy
grecki
Języki używane
grecki
Religie
prawosławie (87%)
Ustrój
republika
Waluty
euro (EUR, €)
Kiedy jechać
warto jechać w czerwcu oraz wrześniu gdy temperatury są niższe a liczba turystów niewielka
Wtyczki
Nr kierunkowy
+30

Opis kraju

Grecja to najcieplejszy kraj Europy, a zarazem najbardziej wysunięty na południe kraj kontynentu. Państwo to oferuje znacznie więcej niż piękne plaże i zabytki. Grecja fascynuje o każdej porze roku, a spędzony tu czas i poznani ludzie pozostają na długie lata w pamięci. Nie ma tu miejsca oddalonego od morza więcej niż o 140 km. Warto również wspomnieć, że to właśnie Grecy rozwinęli ideę demokracji, czyli władzy ludu.

Grecja zlokalizowana jest na w południowym obszarze Półwyspu Bałkańskiego. Do tego państwa należy także około 2500 wysp rozrzuconych na Morzu Egejskim, Jońskim, Kreteńskim oraz Śródziemnym. Do najistotniejszych zalicza się Kretę, Cyklady czy Dodekanez. Urozmaicona linia brzegowa rozciąga się na długości 16 tys. km, co sytuuje ją na dziesiątym miejscu na świecie. Na ponad 80% obszaru Grecji znajdują się góry. Najwyższy szczyt Olimp (2917 m n.p.m.) znajduje się w północno-wschodniej części kraju.

Grecja znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Miesiące letnie są tu suche, a zimy łagodne. Warto zaznaczyć, iż od kwietnia do września, w centrum oraz w południowej części kraju nie występują opady. Deszcze nadchodzą dopiero z końcem lata, a prawdziwych ulew można spodziewać się w styczniu i lutym.

Grecja może się poszczycić bardzo długą historią. Po dziś dzień uważana jest za spadkobierczynię starożytnej cywilizacji. Już około 2500 r. p.n.e. na Krecie zaczęła rozwijać się jedna z najstarszych kultur - kultura minojska. Osadnictwo skupiało się wówczas na obszarze większych miast, a ludność trudniła się przeważnie handlem na obszarze Morza Śródziemnego. Po 1400 r. p.n.e. kulturę minojską wyparli przedstawiciele kultury mykeńskiej. Od około 1000 r. p.n.e. tereny Grecji zaczęły podbijać ludy przybyłe z północy. Osiedlali się oni w zakładanych miastach-państwach. Mimo częstych konfliktów organizmy te potrafiły zjednoczyć się i wspólnie walczyć przeciwko Persom. W 338 r. p.n.e. Grecję podbił Aleksander Wielki. W następnych latach została włączona w granice Imperium Rzymskiego, a w latach 330-1453 pozostawała pod panowaniem bizantyjskim. W kolejnym okresie Grecję do swojego imperium włączyli Turcy. Spod obcej okupacji wyzwoliła się dopiero w 1829 r, a w 1975 r. zostały ogłoszone rządy demokratyczne. Obecnie Grecja pozostaje w kryzysie gospodarczym.

Wśród turystów wyprawy do Grecji kontynentalnej oraz na należące do niej wyspy cieszą się dużą popularnością. Podróżników przyciągają ruiny starożytnych budowli, urokliwe krajobrazy oraz niezwykle różnorodna kuchnia. Pomimo dość dużego ruchu turystycznego w Grecji można wciąż nacieszyć oko dziewiczymi krajobrazami.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Grecji - poznaj oferty wyjazdów do Grecji najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Ateny

Kuszą turystów zabytkami starożytności, a zwłaszcza najbardziej znanym Akropolem. Ateny to także wspaniałe widoki ze wzgórz Likavitos i Filopappou. U podnóża Akropolu rozpościera się Plaka, pełna zabytków z czasów Bizancjum.

Kreta

Poza plażowaniem oferuje jeszcze wspaniałe górskie krajobrazy i zabytki znane zarówno z mitologii jak i kart kronikarzy: pałac króla Midasa w Knossos, grotę narodzenia Zeusa, fortece i stare miasta założone przez Wenecjan.

Rodos

Wyspa stworzona do leniwego urlopu. Plaże, błękitne morze, łagodnie ciepły klimat i odrobina luksusu. A popołudniami stare uliczki i średniowieczne budowle z rozłożonymi między nimi tawernami i restauracjami.

Santorini

Nietypowy kształt wyspy, w kształcie prawie zamkniętego obwarzanka, jest pozostałością po ogromnym wybuchu wulkanu. Niektórzy uważają, że Santorini to pozostałość mitycznej Atlantydy.

Delfy

Prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu. Tu pielgrzymowali z całego kraju starożytni Grecy by wysłuchać proroctw Pytii odurzonej wyziewami z pęknięcia w skale.

Mykeny

Miejsce, gdzie greckie mity i historyczne fakty przenikają się najbardziej. Wszystkie budowle, w tym słynna Lwia Brama, datowane są na okres poprzedzający cywilizację helleńską. To właśnie z Myken król Agamemnom wyprawił się na podbój Troi.

Zakynthos, albo Zante

Ciepłe morze, kameralne zatoki i pachnące kwiaty, do tego góry i skalne klify zapewniają odpowiedni nastrój do wypoczynku. Niewątpliwą atrakcją są jaskinie w skałach wystających z morza.

Sounion

Idealnie proporcjonalny zarys świątyni na tle zachodzącego słońca kusi i zniewala fotografów. Jest też wymarzoną scenerią dla zakochanych par.

Mykonos

Stare miasto, rybackie łodzie, tawerny, przychylni mieszkańcy. W ciągu dnia większość turystów wyleguje się na plaży, a w tym czasie uliczki starego miasta zachęcają do poszukania ciszy i ukojenia.

Meteory

pionowe skały w kształcie maczug i szpikulców wydają się niedostępne. A jednak na ich szczytach wybudowano klasztory. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach.
© 2019 Zorientowani.pl