Przewodnik - Słowenia

Słowenia Słowenia Europa
Ambasada Republiki Słowenii w Warszawie
ul. Starościńska 1 m. 23-24
Ambasada RP w Lublanie
Bežigrad 10
Stolica
Lublana
Powierzchnia
20 273 km2
Liczba ludności
2 mln
Strefa czasowa
UTC +1, +2
Język urzędowy
słowacki
Języki używane
słowacki, języki mniejszości narodowych (serbsko-chorwacki, węgierski, albański, włoski)
Religie
katolicyzm (35%)
Ustrój
republika
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
o każdej porze roku, plażowanie nad Adriatykiem: od maja do października
Wtyczki
Nr kierunkowy
+386

Opis kraju

Na niewielkim obszarze Słowacji można odnaleźć zarówno wysokie szczyty alpejskie, jak i łagodne pasma górskie, rozległe doliny, krasowe płaskowyże, czy też typowe dla Kotliny Panońskiej równiny. Oprócz tego niewielkie, pokryte winnicami wzgórza południowej Styrii oraz charakterystyczne dla basenu Adriatyku wybrzeże morskie, choć niewielkie (ok. 47 km długości), za to niezwykle urozmaicone. Różnorodność - to właśnie przyciąga turystów do Słowenii.

Słowenia leży w Europie Środkowej i posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Położona jest pomiędzy Chorwacją, Węgrami, Austrią i Włochami, będąc jednocześnie ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiędzy Zachodnią Europą a Bałkanami. Kraj ten w większości jest wyżynny i górski i 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m.n.p.m. Niziny stanowiące tylko 10 % powierzchni kraju reprezentuje Nizina Panońska rozciągająca się na wschodzie i północnym-wschodzie kraju.

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski, wybrzeże posiada klimat śródziemnomorski, a część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny. Średnie temperatury: w styczniu 0 °C, w czerwcu 21 °C.

W ciągu swojej historii Słowenia wchodziła w skład różnych państw, między innymi starożytnego Rzymu i Austro-Węgier oraz rządzona była przez władców bawarskich. Zasiedlona została przez Słowian około VI w. n.e., którzy to uformowali słowiańskie Księstwo Karantanii. Podzielona przez lata Słowenia nieustannie szukała możliwość uzyskania niepodległości. Pierwsze próby i program połączenia Słowenii przypadły na rok 1848 podczas Wiosny Ludów. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi uformowali Królestwo SHS, które zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii w 1929 r. W czasie II wojny światowej Jugosławia rozpadła się, ale została ponownie zjednoczona przez komunistów w 1945 r. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się niezależnym państwem. W 2004 r. dołączyła do NATO i Unii Europejskiej.

Słowenia to niewielki kraj, za to posiadający znaczne walory turystyczne. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych w szczególności w Alpach Julijskich na północno-zachodnich krańcach Słowenii oraz w Karwankach na granicy z Austrią. Rzeźba Gór Dynarskich pozwala na eksplorację licznych zapadliskowych kotlin i jaskiń, zaś jeziora krasowe i podziemne rzeki czynią Słowenię "mała perłą Europy". Słoweńskie góry to także idealne miejsce do uprawiania narciarstwa dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Miasta kraju, a przede wszystkim stolica Lublana, ale także Kranj, Celje, Skofja Loka, Novo Mesto czy Velenje pełne są zabytków romańskich, gotyckich, renesansowym i barokowych. Słowenia słynie również ze wspaniałych uzdrowisk (Radenci, Toplice, Rogaska Slatina) oraz ogromnej mamuciej skoczni narciarskiej gdzie odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl