Przewodnik - Niemcy

Niemcy Niemcy Europa
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa
Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin
Stolica
Berlin
Powierzchnia
357 121 km2
Liczba ludności
80,2 mln
Strefa czasowa
UTC +1; +2
Język urzędowy
niemiecki
Języki używane
niemiecki, angielski
Religie
katolicyzm (30%), luteranizm (30%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
cały rok, szczyt sezonu: od maja do września
Wtyczki
Nr kierunkowy
+49

Opis kraju

Niemcy to państwo o niezwykle burzliwej historii. Obecnie kraj może poszczycić się nowoczesnymi miastami, które obfitują w zabytki architektury oraz dużych rozmiarów pasaże handlowe. Dodatkowo największe miasta nigdy nie zasypiają i tętnią nocnym życiem. Dzisiejsze Niemcy to państwo wielonarodowościowe i wielokulturowe. To także jedna z największych europejskich potęg przemysłowych.

Niemcy to państwo federacyjne leżące w zachodniej Europie. Położone jest między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim, Alpami, rzeką Ren i Odrą. Graniczy z dziewięcioma państwami, w tym z Polską. Krajobraz jest bardzo urozmaicony. Na północy królują niziny, a na południu ciągną się monumentalne pasma górskie. Można wydzielić 4 wielkie regiony geograficzne: Nizinę Północnoniemiecką, Średniogórze Niemieckie, Wyżynę Bawarską i Alpy.

Prawie na całym obszarze Niemiec panuje klimat umiarkowany. Zimy są tutaj pochmurne i chłodne oraz wieją wilgotne wiatry. Na krańcach północnych obserwowany jest wpływ klimatu oceanicznego z obfitymi opadami. Dzięki temu miesiące letnie są stosunkowe ciepłe, a zimy łagodne. Zdecydowanie najcieplejszym rejonem jest Nizina Górnoreńska. 

Szacuje się, że osadnictwo na terenie dzisiejszych Niemiec rozwinęło się ok. 1000 lat p.n.e. Wówczas ten obszar zasiedliły plemiona germańskie oraz celtyckie. W V w. Frankowie dokonali podboju Rzymu. Dalszą ekspansję kontynuował Karol Wielki, który w 800 r. zdobył ziemie rozciągające się od Rzymu po Morze Północne. Swoją pozycję umocnił koronując się na cesarza. Po śmierci Karola Wielkiego stworzone przez niego imperium uległo podziałowi na mniejsze państewka. Kolejny etap to rządy dynastii Habsburgów, która nad Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego panowała w latach 1438-1806. W kolejnych latach Niemcy uwikłane były w konflikty religijne oraz wojnę trzydziestoletnią. Do zjednoczenia doszło w 1871 r. Dzięki inicjatywie Bismarcka utworzone zostało Cesarstwo Niemieckie. Po klęsce w I wojnie światowej na ziemiach niemieckich narodził się faszyzm, a do władzy doszedł Adolf Hitler. II wojna światowa dla Niemiec również zakończyła się klęską, co doprowadziło do podziału państwa na dwie strefy wpływów: Republikę Federalną Niemiec oraz Niemiecką Republikę Demokratyczną. Do ostatecznego zjednoczenia doszło w 1990 r.

Właściwie cały obszar Niemiec jest chętnie odwiedzany przez turystów. Atrakcyjne regiony Niemiec stanowią cel turystyki wypoczynkowej. Bardzo istotną rolę odgrywają uzdrowiska. Państwo niemieckie słynie z niezwykle urokliwych miasteczek, których zabudowa wykonana jest z tzw. muru pruskiego (ściana szkieletowa wypełniona ceglastym murem). Warte zobaczenia są również pałace, klasztory oraz zamki powstające w epoce romantyzmu niemieckiego. Zwiedzając ten kraj nie można pominąć wybrzeża Bałtyku, Pojezierza Meklemburskiego czy wysp ulokowanych na Morzu Północnym. Miłośnicy gór mogą wybrać się w Alpy, gdzie czekają na nich urzekające krajobrazy. Będąc w Niemczech warto skosztować regionalnych potrwa oraz wziąć udział w słynnym Oktoberfest, czyli największym na świecie piwnym święcie. Wielbiciele tego trunku mogą wybierać spośród ponad 6 tys. gatunków piwa. Warto również dodać, że Niemcy są koneserami pieczywa i wyrabiają, aż 600 gatunków chleba.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Niemiec - poznaj oferty wyjazdów do Niemiec najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Berlin

W porównaniu z innymi stolicami europejskimi nie posiada zbyt wiele zabytków, za to stanowi siedzibę instytucji kulturalnych Niemiec. Znajduje się tu najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie.

Monachium

Stolica regionu Bawarii. Miasto posiada wiele zabytków. Ponadto, stanowi jeden z czołowych ośrodków naukowych Niemiec. Właśnie tutaj mieści się też główna siedziba BMW.

Alpy Niemieckie

Jako centrum turystyki górskiej zarówno latem jak i zimą przyciąga rocznie miliony turystów. Polecane miejsce na zimowe wakacje to Garmisch-Partenkirchen, pasmo Wettersteingebirge i Zugspitze.

Zamek Neuschwanstein

Ten XIX-wieczny zamek to jedna z najwspanialszych budowli całych Niemiec. Położony w Alpach w południowej Bawarii urzeka bajkową architekturą. Został wzniesiony na zlecenie króla Ludwika II. Do złudzenia przypomina średniowieczny zamek rycerski z elementami achitektury gotyckiej, romańskiej czy mauretańskiej.

Frankfurt nad Menem

Ma znaczenie nie tylko kontynentalne, lecz również światowe jako znacząca metropolia finansowa. Frankfurt posiada jedno z największych lotnisk świata, oraz jedne z większych hale targowe.

Mainau i Reichenau

To wyspy położone na Jeziorze Bodeńskim. Roztacza się z nich niesamowity widok na Alpy. Na Reichenau znajduje się klasztor Benedyktynów, który odegrał ważną rolę w krzewieniu średniowiecznej kultury. Natomiast Mainau znana jest z pięknych ogrodów oraz parków.

Morze Północne i Bałtyckie

Na styku tych dwóch zbiorników leży Lubeka. Znajdują się tu duże piaszczyste plaże. Warto odwiedzić też Sassnitz, na północnym wschodzie wyspy Rugia.

Drezno

Stolica kraju związkowego Saksonia, położona nad Łabą. Słynie z pięknego, bogato zdobionego pałacu Zwinger, wzniesionego w XVII w. To jedna z najbardziej znaczących europejskich budowli późnego baroku w Europie.

Kolonia

Leży nad rzeką Ren. jedno z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Słynie katedry, która jest arcydziełem architektury gotyckiej i jedną z najokazalszych katolickich świątyń na świecie.

Poczdam

Stolica i największe miasto regionu Brandenburgia. Znane jest ze swoich cennych zespołów zabytkowych, głównie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, wybudowanego w XVIII w. przez Fryderyka II.
© 2019 Zorientowani.pl