Przewodnik - Węgry

Węgry Węgry Europa
Ambasada Węgier w Warszawie
ul. Chopina 2, 00-559 Warszawa
Ambasada RP w Budapeszcie
Varosligeti Fasor 16, H-1068 Budapest
Stolica
Budapeszt
Powierzchnia
93 030 km2
Liczba ludności
9,9 mln
Strefa czasowa
UTC +1; +2
Język urzędowy
węgierski
Języki używane
węgierski
Religie
katolicyzm (49%)
Ustrój
republika
Waluty
forint (HUF)
Kiedy jechać
maj - wrzesień, w sierpniu i wrześniu - mniej burz, okres winobrania
Wtyczki
Nr kierunkowy
+36

Opis kraju

Węgry mimo dużego uprzemysłowienia mogą pochwalić się unikalną przyrodą oraz malowniczymi krajobrazami. Polskich turystów przyciąga rozległa Puszta, ciepły Balaton i obfitujące w zabytki uzdrowiskowe miasta. Na Węgry coraz częściej jeżdżą Polacy. Znane powiedzenie "Polak Węgier dwa bratanki" ma tu duże odzwierciedlenie, gdyż ludzie bardzo ciepło i miło odnoszą się do naszego narodu, którego dzieje wielokrotnie splatały się z tym krajem.

Węgry to państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z następującymi państwami: Austria, Chorwacja, Serbia, Słowenia, Ukraina, Rumunia i Słowacja. W ukształtowaniu powierzchni przeważają niziny (70% terytorium poniżej 200 m n.p.m.). Węgry zajmują północną część Niz. Środkowodunajskiej. Od północy otoczone są przez pasma karpackie, które na zachodzie przechodzą w przedgórze alpejskie. Główne rzeki to Dunaj i Cisa, największym jeziorem jest Balaton.

Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, w większości o cechach kontynentalnych. Na zachodzie zaznacza się wpływ mas powietrza oceanicznego. Lato cechuje się dość wysokimi wartościami termicznymi, jednak zimy choć krótkie, nie są zbyt łagodne.

Węgrzy są przodkami ludności celtyckiej, która zasiedliła dzisiejsze rejony Węgier już w I w. p.n.e. Rzymianie podbili rejony w zakolu Dunaju przekształcając je prowincję Panonia. Po upadku Rzymu obszar ten przechodził kolejno w posiadanie Hunów, Wandalów, Wizygotów oraz Awarów. Natomiast na początku IX w. powstało tutaj Państwo Wielkomorawskie. Podboje kończą się wraz z pojawianiem się Árpáda, który przewodził Madziarom. Lata od 1000 do 1526 r. to okres niepodległości Węgier. Następnie kraj ten podbili Turcy, a pod koniec XVII w. przyłączont został do państwa Habsburgów. Po I wojnie światowej Węgry odzyskały niepodległość, natomiast wraz z zakończeniem II wojny światowej władzę przejęli komuniści. Ostatecznie Węgrzy spod ich władzy wyzwolili się w 1990 roku. W 2004 roku państwo weszło do Unii Europejskiej.

Na turystyczną atrakcyjność Węgier składają się przede wszystkim unikalne cechy kultury węgierskiej, mnogość zabytków, walory przyrodnicze, a także warunki klimatyczne, które sprzyjają lecznictwu uzdrowiskowemu. Najwięcej turystów przyjeżdża do Budapesztu. Dużą popularnością wśród turystów cieszy sie także wypoczynek nad jeziorem Balaton, które posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Znaczne grono podróżnych kieruje swoje kroki do rokliwego zakola Dunaju, gdzie można zobaczyć miasto Wyszehrad z ruinami zamku oraz miejscowość Ostrzyhom słynącą z największego kościoła na Węgrzech. Natomiast wśród polskich turystów bardzo popularne jest Hajduszoboszlo.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Węgry - poznaj oferty wyjazdów na Węgry najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Budapeszt

Stolica Węgier. Jego historia związana jest z dwoma miastami, leżącym niegdyś na prawym brzegu Dunaju - Budą i na lewym brzegu - Pesztem. Warto zobaczyć Zamek Królewski z XIII w., kościół Św. Macieja oraz Pomnik Wyzwolenia.

Miszkolc

Miasto usytuowane u podnóża Gór Bukowych przy ujściu rzeki Szinva. Będąc w Miszkolcu warto zobaczyć ruiny twierdzy gotyckiej, liczne kościoły utrzymane w gotyckim i barokowym stylu, a także lokalne muzeum. Warto dodać, że miasto to jest znanym uzdrowiskiem. 

Pecz

Od 1009 roku mieści się tutaj siedziba biskupstwa. Warte zobaczenia są muzea (m.in. porcelany), katakumby wczesnochrześcijańskie z IV w., katedra z kryptą, wnętrza najstarszego uniwersytetu na Węgrzech oraz kaplica szpitalna Św. Jana Nepomucena.

Eger

Stąd pochodzi "Bycza Krew", czyli słynne czerwone wino, którego można napić się w Dolinie Pięknych Kobiet. Dużą atrakcją są także piwnice wypełnione winami, gdzie serwuje się węgierskie zakąski i przygrywa cygańska kapela.

Hollókő

To wieś wpisana w 1987 roku na listę UNESCO. Otacza ją park Hollókő o powierzchni 141 ha. Można tam zobaczyć rzadkie gatunki roślin oraz zobaczyć jak przed wiekami uprawiano rolę na wąskich polach.

Jezioro Balaton

To największe jezioro Węgier. Jest dość płytkie (do 11 m). Balaton cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Stwarza dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Latem średnia temperatura wody wynosi około 23° C.

Okolice Balatonu

Największe atrakcje: Niecka Kali z wygasłymi wulkanami, wzgórze Szent Guorgy ze słupami bazaltowymi, podziemne jezioro Topolca i rozległe moczary Małego Balatonu oraz półwysep Tihany z polami lawowymi.

Puszta

To kraina na obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej. Na słonym stepie można zaobserwować zjawisko fatamorgany. Znajduje się tu Park Narodowy Hortobágy, który słynie z najdłuższego mostu kamiennego na Węgrzech (167 m.)

Park Narodowy Aggtelek

Chronione są tu jednocześnie formacje znajdujące się zarówno na powierzchni jak i pod powierzchnią ziemi. Obszar ten obfituje w liczne groty i jaskinie uformowane w wapieniu. Największą jakinią na Węgrzech jest Baradla.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje