Przewodnik - Hiszpania

Hiszpania Hiszpania Europa
Ambasada Hiszpanii w Polsce
ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa
Ambasada RP w Madyrcie
c. Guisando, 23-bis
Stolica
Madryt
Powierzchnia
504 645 km2
Liczba ludności
47,3 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
hiszpański (kastylijski)
Języki używane
hiszpański, kataloński, baskijski i galicyjski oraz angielski, portugalski
Religie
katolicyzm (95%)
Ustrój
monarchia parlamentarna
Waluty
euro (EUR, €)
Kiedy jechać
szczyt sezonu w lipcu i sierpniu, w maju czy wrześniu jest mniej turystów
Wtyczki
Nr kierunkowy
+34

Opis kraju

Hiszpania to niezwykle różnorodny kraj, który ma do zaoferowania znaczenie więcej niż jedynie pokazy walki byków czy energetyczne flamenco. Północne obszary Hiszpanii pokryte są porosłymi trawą wzgórzami, a na południu można zatopić się w arabskich klimatach. Nie wystarczy jednak słońce, plaża i zabytki, żeby poczuć hiszpańską duszę i temperament, dlatego warto odwiedzić ten kraj podczas jednego ze świąt.

Hiszpania położona jest na Półwyspie Iberyjskim w Europie Zachodniej. Od zachodu graniczy z Portugalią, a od wschodu z Francją. Należą do niej także Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary. Hiszpania jest krajem wyżynnym i górzystym. Większość obszaru znajduje się na wysokości powyżej 600 m n.p.m. Natomiast w części centralnej rozciąga się rozległy płaskowyż Meseta Iberyjska. Rejon ten charakteryzuje się suchym klimatem oraz brakiem drzew. 

Hiszpania leży w strefie klimatów podzwrotnikowych. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę powierzchni klimat wykazuje duże zróżnicowanie: od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Góry odcinają centralną część kraju od łagodnego klimatu oceanicznego. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie.

Pierwsze oznaki bytności człowieka na obszarze Półwyspu Iberyjskiego datowane są na około 900 tys. lat p.n.e. Te tereny na swój dom wybrali sobie Celtowie oraz Iberowie. Następnie obszar dzisiejszej Hiszpani zasiedlony był przez Greków, Fenicjan, Kartagińczyków oraz Rzymian. Od VIII wieku przez kolejnych 90 lat Hiszpania znalazła się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Dopiero w 1512 roku doszło do zjednoczenia Hiszpanii pod przywództwem królów katolickich. W tym okresie kraj ten zaangażował się w podbój Ameryki, w wyniku czego zyskał wiele posiadłości zamorskich. Od XVII wieku Hiszpania zaczęła tracić na znaczeniu w efekcie wojen toczonych w Europie. Operacje miliatrne doporwadziły do utraty prawie wszystkich amerykańskich zdobyczy. I połowa XX wieku upłynęła pod znakiem wojny domowej (1936 -1939). Wówczas władzę przejął generał Francisco Franco. Po jego śmierci przywrócono monarchię, a król wprowadził szereg reform demokratycznych. Hiszpania od 1986 roku należy do Unii Europejskiej.  

Hiszpania dzięki piaszczystym plażom oraz zabytkowym miastom jest celem wypraw całej rzeszy turystów. Największą popularnościom cieszą się wyspy: Ibiza, Majorka, Kanary oraz wybrzeża: Costa Dorada, Costa Del Sol, Costa Brava oraz Costa Blanca. Podróżni cenią Hiszpanię przede wszystkim za bogatą kulturę, południowy sposób życia, a także przywiązanie do tradycji. Kluczowe są tutaj regiony, gdzie do dziś mieszkańcy posługują się odrębnym językiem (np. Katalonia). Na terenie całej Hiszpanii bardzo chętnie urządzane są wszelkiego rodzaju festyny oraz zabawy, a obywatele dużą wagę przywiązują do świąt religijnych. W większości miast znajdują się także areny, gdzie organizowane są walki byków. 

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Hiszpanii - poznaj oferty wyjazdów do Hiszpanii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Barcelona

Jedno z najciekawszych miast Hiszpanii, stolica prowincji oraz regionu Katalonii. Pełne życia, dynamicznie rozwijająca się kosmopolityczna metropolia z ogromem zabytków (np. Sagrada Familia).

Sewilla

Tu skupiają się ikony hiszpańskiego stylu: falbaniaste suknie tancerek flamenco, corrida na miejskiej arenie, koronkowe wzory wykute w kamieniu mauretańskiej wieży La Giralda, i słoneczny żar z bezchmurnego nieba.

Alhambra

Oferuje widoki jak z baśni. Złociste mury pałaców, otoczone zielenią ogrodów, na tle ostrych grani gór Sierra Nevada.

Kordoba

Najważniejsza jest tu Mezquita -jeden z najwspanialszych meczetów świata, z salą modlitw, której sklepienie podtrzymuje 856 kolumn. Architektoniczny majstersztyk!

Ibiza

Należy do archipelagu Balearów. Na wypie znajduje się wiele jaskiń, grot, malowniczych zatok oraz pięknych plaż. Ibiza polecana jest zwłaszcza ludziom, którzy lubią szaloną zabawę. Nie bez przyczyny zwana jest "wyspą rozrywki".

Madryt

Stolica Hiszpanii obfituje w muzea, galerie, parki oraz ogrody. To kosmopolityczne miasto, które nocą nie zasypia i tętni imprezowym rytmem. Sercem Madrytu jest owalny plac - Puerta del Sol, który otaczają kremowe domy pochodzące z XVIII wieku.

Pampeluna

To tutaj w czasie Fiesta de San Fermin rozjuszone byki gonią uciekających harcowników. A tłum czeka z podnieceniem na porażkę byków bądź ludzi...

Toledo

Miasto-muzeum ; średniowieczne budowle i katedry malowniczo wkomponowane we wzgórze nad doliną Tagu. Strome uliczki wznoszą się i opadają wśród kamiennych ścian budynków.

Costa Blanca

Występują tu najpiękniejsze plaże w Hiszpanii, zarówno piaszczyste, jak i klifowe, tworzone przez opadające ku morzu skrajne obszary Gór Iberyjskich. Trzeba spodziewać się tutaj tłumów turystów.

Santiago de Compostela

Międzynarodową popularność miasto zyskało za sprawą kultu św. Jakuba (hiszp. Santiago), którego grobowiec pochodzący z I w. n.e. odnaleziono tu w 813 r. Obecnie silne centrum pielgrzymkowe katolickiej Europy.
© 2019 Zorientowani.pl