Przewodnik - Tanzania

Tanzania Tanzania Afryka
Stolica
Dodoma
Powierzchnia
945 087 km2
Liczba ludności
43,6 mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
suahili, angielski
Języki używane
suahili, angielski, arabski, języki z rodziny bantu
Religie
islam (40%), chrześcijaństwo (30%)
Ustrój
republika federacyjna
Waluty
szyling tanzański (TZS)
Kiedy jechać
najlepiej styczeń - luty
Wiza
90 dniowa przy wjeździe do kraju
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+255

Opis kraju

Tanzania kojarzona jest przede wszystkim ze zwierzętami. Nie bez powodu - znajdują się tutaj największe afrykańskie rezerwaty. Wyprawa safari to najlepszy sposób na poznanie prawdziwego smaku afrykańskiej przyrody. W kraju tym leżą też największe jeziora Afryki: Tanganika, Wiktorii i Malawi, skąd pochodzą jedne z piękniejszych ryb akwariowych, oraz najwyższy szczyt kontynentu - Kilimandżaro (5895 m n.p.m.).

Tanzania - informacje praktyczne

Tanzania, to kraj położony w Afryce Wschodniej, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, pomiędzy Kenią a Mozambikiem. Należą do niej także wyspy Zanzibar, Pemba i Mafia. Graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Kongiem, Zambią, Malawi i Mozambikiem. Większość obszaru Tanzanii zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska rozcięta uskokami i rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Rzeźbę terenu urozmaicają liczne łańcuchy górskie i samotne masywy. Rzeki są stosunkowo krótkie, a największe z nich to Rufidżi, Wami i Rungwa. Większość terenów Tanzanii porasta sawanna trawiasta.

Tanzania - klimat

Kraj ten znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego, który w terenie górskim jest wilgotny, a w pozostałych częściach kraju suchy. Typowe są tutaj pory monsunowe - na północy kraju od marca do maja oraz w listopadzie i grudniu. W południowej części Tanzanii opady mają miejsce od listopada niemalże do maja. Temperatury są raczej wysokie - ok. 30°C, jedynie od lipca do września spadają poniżej 20°C, a w wysokich partiach gór może wynosić nawet -20°C.

Tanzania - historia

Pierwsze ślady istnienia człowieka na tym terenie pochodzą z pierwszego tysiąclecia p.n.e. Handel z Arabią oraz Indiami miał miejsce tu już w I wieku n.e., a cywilizacja arabska dotarła tu w VIII wieku. W wieku XVI obszar ten podbili Portugalczycy, ale już wiek później zostali wyparci ponownie przez Arabów. W wyniku kolonizacji świata w XIX wieku teren ten stał się obszarem rywalizacji brytyjsko-niemieckiej. W 1884 roku Tanganika została kolonią niemiecką, natomiast Zanzibar - kolonią brytyjską. Po I wojnie światowej obydwa obszary przekształciły się w terytorium mandatowe Ligi Narodów pod zarządem Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1964 roku, doszło do zjednoczenia Tanganiki i Zanzibaru i powstania nowego państwa Zjednoczonej Republiki Tanzanii.

Tanzania - atrakcje, zwiedzanie

Tanzania oferuje jedną z najlepszych na kontynencie możliwość obserwacji dzikiej przyrody. Najsłynniejsze parki, takie jak np. Serengeti, góra Kilimandżaro czy krater Ngorongoro sprawiają, że warto zatrzymać się nawet w pobliskich bezbarwnych miasteczkach. Do cudów Tanzanii zalicza się także stanowiska archeologiczne, takie jak wąwóz Olduvai na zachodnim krańcu równiny Serengeti, gdzie odkryto szczątki praczłowieka sprzed 2 mln lat. Turyści chętnie spędzają wczasy w Tanzanii, gdyż kraj ten oprócz licznych atrakcji na lądzie zapewnia także atrakcje związane z wodą. Są tu piękne wybrzeża i ciepły, czysty ocean kryjący bogactwo podwodnego świata. Na Zanzibarze znajdują się najbardziej widokowe plaże na świecie, uważane za jedne z najpiękniejszych w tropikach.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje