Przewodnik - Iran

Iran Iran Azja
Ambasada Iranu w Warszawie
ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa
Ambasada RP w Teheranie
No. 2, Pirouz St., Africa Expressway, Tehran, Iran
Stolica
Teheran
Powierzchnia
1 628 771 km2
Liczba ludności
78,9 mln
Strefa czasowa
UTC +3:30
Język urzędowy
perski
Języki używane
perski, języki tureckie, azerbejdżański, kurdyjski, arabski
Religie
islam (99,5%)
Ustrój
republika islamska
Waluty
rial irański (IRR)
Kiedy jechać
najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest wczesna wiosna (marzec-maj) oraz jesień (październik-listopad) - umiarkowana pogoda bez ekstremalnych upałów.
Wiza
wymagana jest wiza pobytowa i tranzytowa
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+98

Opis kraju

Iran, do 1935 r. znany pod nazwą Persja, jest krajem o dużych możliwościach rozwoju turystyki międzynarodowej. Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dnia dzisiejszego pozostało wiele wspaniałych dowodów jej wielkości, jednak to, co najbardziej ujmuje wszystkich turystów, to wyjątkowa gościnność Irańczyków. Wbrew powszechnej opinii Iran jest bardzo bezpiecznym krajem.

Iran - informacje praktyczne

Iran położony jest na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Zachodniej, nad M. Kaspijskim i zatokami Perską i Omańską. Jest to kraj wyżynny i górzysty. Największymi jego regionami są: południowo-wschodnia część Wyżyny Armeńskiej oraz otoczona łańcuchami gór Wyżyna Irańska, którą stanowią dwie pustynie - Wielka Pustynia Słona i Pustynia Lota. Niewielkie nizinne tereny w Iranie stanowi Nizina Południowokaspijska i Mezopotamska. Najwyższy szczyt kraju to wulkan Demawend (5671 m n.p.m.) w paśmie gór Elburs.

Iran - klimat

W Iranie panuje klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Kraj ten należy do bardzo suchych, gdzie opady są niewielkie lub w niektórych miejscach, jak Wielka Pustynia Słona, zdarzają się raz na kilka lat. Jedynie obszary górskie, a zwłaszcza wysokie partie Elbursu, otrzymują znaczne ilości opadów deszczu, a w zimie śniegu.

Iran - historia

Iran ma bardzo długą i bogatą historię. Pierwszym śladem człowieka na tym terytorium są rysunki naskalne w Mazandaranie, datowane na 40 tys. lat p.n.e. Od początku I tysiąclecia p.n.e. obszar zasiedlony został przez Persów, od VII w. p.n.e. znajdował się pod władzą Achemenesa i jego następców. W 334-331 r. p.n.e. Persja została podbita przez Aleksandra Wielkiego. Toczyły się tu także wojny m.in. z Grekami, Rzymianami i Arabami, przez których Persja została podbita. Od połowy VIII w. zaczęły wybuchać powstania. W X w. islam stał się religią większej części ludności. Między X a XII w. kraj najeżdżały Plemiona Turkmeńskie oraz Mongołowie pod wodzą Czyngis-chana. Mocarstwem rządziły do XIX w. różne dynastie. W czasie I i II wojny światowej obszar działań wojennych. W latach 1980-88 trwała wojna z Irakiem. Od 2001 r. wzmógł się konflikt z USA, głównie z powodu oskarżeń o wspieranie przez Iran międzynarodowego terroryzmu.

Iran - atrakcje, zwiedzanie

Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dnia dzisiejszego pozostało wiele wspaniałych dowodów jej wielkości. Na terenie dzisiejszego Iranu znajduje się kilka najstarszych miast świata i wiele pozostałości dawnych cywilizacji. Turystów przyciągają trzy piękne miasta: Esfahan, Yazd i Shiraz oraz położone w pobliżu ruiny Persepolis. Warto też zobaczyć jedyną w swoim rodzaju oazę Ezmirghan. Miłośników trekkingu ucieszą irańskie góry i wulkany. W okolicy stolicy kraju - Teheranu można zimą pojeździć na nartach. Plażowanie możliwe jest w Bandar Abbas, Kish albo na wyspach Hormoz, Qeshm. Pamiętać należy jednak o tym, że Iran to kraj muzułmański i obowiązkowe jest tu nakrycie głowy, długi rękaw i zakryte nogi u kobiet, a u mężczyzn długie spodnie. Istnieje też całkowity zakaz spożywania i kupna alkoholu czy narkotyków.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Iranu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje