Przewodnik - Armenia

Armenia Armenia Azja
ul. Bekasów 50
02-803 Warszawa
ul. Hanrapetutyan 44 a
0010 Erywań, Armenia
Stolica
Erywań
Powierzchnia
29 800 km2
Liczba ludności
3,3 mln
Strefa czasowa
UTC +4 - zima, UTC +5 - lato
Język urzędowy
ormiański
Języki używane
ormiański
Religie
Armeński Kościół Apostolski (93%)
Ustrój
republika
Waluty
dram (AMD)
Kiedy jechać
od marca do czerwca oraz wrzesień-październik
Wiza
brak obowiązku wizowego dla obywateli UE
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+374

Opis kraju

Państwo ormiańskie powstało w miejscu zderzenia europejskiej i bliskowschodniej płyty kontynentalnej. Pod względem geograficznym Armenia to majestatyczny Kaukaz z ośnieżonymi szczytami, jeziorkami alpejskimi i lasami. Dzieje tych ziem były burzliwe-w ciągu stuleci panowały tu różne kraje. Czynniki te zadecydowały o tym, że Ormianie zasłynęli jako naród artystów, kupców, poetów i kamieniarzy. Dziś są dumni z własnego języka, kultury i ojczyzny.

Armenia - informacje praktyczne

Armenia leży w zachodniej Azji na Zakaukaziu. Pozbawiona jest dostępu do morza. Graniczy z Gruzją, Azerbejdżanem, Turcją i Iranem. Jest krajem górzystym, z głębokimi wąwozami, licznymi jeziorami i szybko płynącymi rzekami, leżącymi w górach Mały Kaukaz. Armenia zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Armeńskiej. Około 90% kraju leży na wysokości ponad 1000 m. n.p.m., największym wzniesieniem jest wygasły wulkan Aragac (4090 m. n.p.m.).

Armenia - klimat

Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany. Obszary równin i przedgórzy cechuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 200-400 mm. Średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 24-26°C, a najzimniejszego stycznia -6°C. Rejony górskie zaś są pod wpływem klimatu umiarkowanego.

Armenia - historia

Pierwsi ludzie, którzy osiedlili się tu już ok 2000 p.n.e. zajmowali się uprawą ziemi. W starożytności Armenia była samodzielnym państwem, jednak po klęsce w 69 p.n.e. w wojnie z Rzymianami, około 55 p.n.e. stała się częścią cesarstwa rzymskiego. Później była podbijana przez Arabów i Turków. Od lat 50. XIX w. do końca I wojny światowej Turcy zabili ponad pół miliona Ormian, a resztę wysiedlili lub zmusili do ucieczki. Emigranci z Armenii osiedlili się w różnych częściach świata i obecnie poza granicami ojczyzny żyje klika milionów Ormian. Dzisiejsza Armenia obejmuje tylko północno-wschodni skrawek dawnego królestwa. W latach 20. XIX w.. w wyniku wojny z Turcją, tereny te zdobyła Rosja. Później Armenia stała się jedną z republik Związku Radzieckiego. W 1991 r. ogłosiła niepodległość. Większa część historycznej Armenii leży w granicach Turcji. Od końca lat 80, pozostaje w konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem o Górny Karabach - region leżący w południowo-wschodnim Azerbejdżanie, a zamieszkałym przede wszystkim przez Ormian.

Armenia - atrakcje, zwiedzanie

Armenia jest doskonałym miejscem do uprawiania aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety w post sowieckiej Armenii większość turystycznych aktywności nie jest jeszcze spopularyzowana, baza turystyczna jest tu słabo rozwinięta, ale wraz z rozwojem kraju turystyka powoli się rozwija. Armenia jest wymarzonym miejscem dla uprawiania pieszej czy rowerowej turystyki. Ta ostatnia należy raczej do rzadkości, ale istnieje tu wiele możliwości do uprawiania tego typu aktywności. Wspaniałe góry, doliny, przełomy rzek, starożytne ruiny i cztery diametralnie różne pory roku. Wszystko to sprawia, że nie brakuje miejsc do zwiedzania. Żeby dostać się w najbardziej dziewicze miejsca potrzebne jest specjalne, darmowe zezwolenie z Agencji Ochrony Przyrody w Erywaniu.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Armenii - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje