Przewodnik - Turcja

Turcja Turcja Azja
Ambasada Turcji w Warszawie
ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa
Ambasada RP w Ankarze
Atatürk Bulvarı N°241
Stolica
Ankara
Powierzchnia
783 562 km2
Liczba ludności
74,7 mln
Strefa czasowa
UTC +3 - lato, UTC +2 - zima
Język urzędowy
turecki
Języki używane
turecki, kurdyjski
Religie
islam (99%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
lira turecka (TRY)
Kiedy jechać
kwiecień-październik
Wiza
dla polskich obywateli on arrival, ważna 30 dni, koszt 20 USD
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+90

Opis kraju

Turcja to przede wszystkim orientalna kultura z całym zapleczem zabytków i ciekawych miejsc, złoty piasek pięknych plaż, egzotyczna roślinność i ciepłe, błękitne morze. To także cudowni mieszkańcy, znani z gościnności. Jest rajem dla zwolenników aktywnego wypoczynku, ale i pociągającym miejscem dla ludzi interesujących się reliktami przeszłości i kulturą islamu. To kraj kontrastów, tutaj bowiem spotykają się dwa kontynenty i różnorodne kultury.

Turcja - informacje praktyczne

Turcja usytuowana jest na dwóch kontynentach. Część europejska, położona po zachodniej stronie cieśniny Bosfor zajmuje jedynie 3% powierzchni kraju, natomiast pozostałe 97% stanowi półwysep Azji Mniejszej. Turcję otaczają cztery morza: Czarne i Marmara na północy, Egejskie od zachodu i Śródziemne na południu. Kraj graniczy łącznie z ośmioma państwami. Niemal cała Turcja, oprócz części europejskiej i nadmorskich, wczasowych wybrzeży, jest wielkim górzystym, w większości stepowym płaskowyżem z wieloma obniżeniami, gdzie znajdują się słone jeziora.

Turcja - klimat

Turcja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, który jest zróżnicowany. W zależności od regionu, występuje w różnych odmianach: morskiej, kontynentalnej, górskiej oraz bliskiej klimatowi umiarkowanemu. Klimat podzwrotnikowy morski występuje na wybrzeżach Morza Egejskiego, Śródziemnego i Marmara. Klimat regionu Morza Czarnego jest najbardziej zbliżony do klimatu umiarkowanego. Klimat podzwrotnikowy kontynentalny występuje w głębi Anatolii. Najmniej przyjazny klimat górski panuje na wysoko położonej Wyżynie Armeńskiej.

Turcja - historia

Historia Turcji jest bardzo zawiła. Dokładne pochodzenie Turków jest niemożliwe do ustalenia, ale znane są liczne tureckie plemiona, m.in. Hunowie, Seldżucy i Mamelucy. Mozaika ludów nigdy nie traciła jednak swej tożsamości, kultury, języka, a nawet religii. W 1299 r. powstało Imperium Osmańskie, które w 1453 r. podbiło ostatecznie Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł). Wiek XVII to początek powolnego upadku Imperium. W 1923 r. traktat w Lozannie ustalił do dziś istniejące granice Turcji, która to stała się republiką. Pierwszym prezydentem został Mustafa Kemal. Za jego sprawą przeprowadzano liczne reformy mające na celu europeizację Turcji. Podczas II wojny światowej Turcja pozostawała neutralna. Od 1952 r. jest członkiem NATO, a od 2005 r. rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Turcja - atrakcje, zwiedzanie

Na turystyczną atrakcyjność tego kraju wpływa zróżnicowanie klimatyczne, krajobrazowe oraz kulturowe. Podstawą rozwoju turystyki wypoczynkowej na wybrzeżu są liczne zatoczki, cyple i półwyspy wcinające się w morze. Natomiast dla turystów preferujących aktywny wypoczynek oferowane są pobyty połączone ze zwiedzaniem licznych zabytków kultury i sztuki, będące symbolem i pamiątką minionych wieków. Ten bardzo atrakcyjny turystycznie kraj oferuje świetną infrastrukturę, dobre jedzenie i miłą obsługę. Turysta ma tu do czynienia z kulturowym miszmaszem, który reprezentuje Stambuł - jedna z największych aglomeracji świata, największe miasto Turcji i jedyna metropolia leżąca na dwóch kontynentach.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Turcji - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje