Przewodnik - Włochy

Włochy Włochy Europa
Ambasada Włoch w Warszawie
pl. Dąbrowskiego 6, 00-055 Warszawa
Ambasada RP w Rzymie
Via P.P. Rubens 20, Monti Parioli
Stolica
Rzym
Powierzchnia
301 230 km2
Liczba ludności
59,5 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima,UTC +2 - lato
Język urzędowy
włoski
Języki używane
włoski, sardyński, friulski
Religie
katolicyzm (88%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
euro (EUR, €)
Kiedy jechać
najlepiej od kwietnia do czerwca lub od września do listopada
Wtyczki
Nr kierunkowy
+39

Opis kraju

Włochy kojarzą się głównie ze spaghetti, pizzą i toskańskim niebem. Bella Italia - kraj pełen słońca i piękna, zamieszkiwany przez pogodnych i życzliwych ludzi. Tutaj przybywają nie tylko spragnieni słonecznej pogody i ciepłego morza turyści, ale także miłośnicy pięknych pejzaży i wszyscy ci, którzy chcą lepiej poznać europejską kulturę. To przecież miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka.

Włochy położone są w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim, graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Do Włoch należą też dwie duże wyspy położone na Morzu Śródziemnym: Sycylia i Sardynia oraz wiele mniejszych wysepek. Na swoim terytorium państwo to posiada dwie enklawy: San Marino i Watykan. Włochy cechuje wyżynny i górzysty krajobraz, tworzony przez Alpy i Apeniny.

Włochy leżą w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lata są tu upalne i suche. Średnia temperatura lipca na południu kraju przekracza 25°C. Dużo ciepłego powietrza przynosi wiejący znad Sahary południowy wiatr sirocco. Zimy są wilgotne, ale łagodne. Temperatury stycznia wahają się od 13°C na północy, do 3°C na północnym wschodzie.

Włochy powstały w 800 r. p.n.e., kiedy starożytni Grecy zakładali swoje kolonie na Płw. Apenińskim. W 509 r. p.n.e. Rzymianie wyzwolili się spod władzy Etrusków, a następnie innych plemion, podbili też Kartaginę. Zbudowali imperium obejmujące tereny od Hiszpanii po Morze Kaspijskie i od Wysp Brytyjskich po Egipt. Z powodu licznych napadów przez plemiona północy (Wandale), w 476 r. imperium przestało istnieć. Okres średniowiecza to szybki powrót do świetności, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu. W okresie renesansu główne miasta Włoch stały się ważnymi ośrodkami rozwoju nauki i sztuki. W XVI w. część regionów Włoch stała się posiadłościami władców Francji, Hiszpanii i Austrii. W 1861 r. doszło do zjednoczenia Włoch. Od 1922 r. władza została przejęta przez faszystowskiego dyktatora Mussoliniego. Od 1947 r. po upadku "Osi Zła", Włochy stały się dynamicznie rozwijającym państwem przemysłowym, a jej przynależność do UE i NATO pozwoliły na stabilizację.

Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami przyciągającymi turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniale plaże. Włochy są również atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej i narciarstwa. Ogromną atrakcją są Alpy z najwyższym ich szczytem Mont Blanc ( 4807 m. n. p. m.), a także znany wulkan Wezuwiusz, wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi wyspami, a wśród nich najbardziej atrakcyjna i popularna Sycylia i Sardynia oraz mniejsze wyspy wulkaniczne i wulkan Stromboli i Vulcano. Atrakcja turystyczna prócz licznych wulkanów są często skryte pośród alpejskich dolin jeziora polodowcowe, takie jak np., Garda, Como, Bolsena i Magiero.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje