Przewodnik - Botswana

Botswana Botswana Afryka
brak; Polskę obsługuje Ambasada Republiki Botswany w Sztokholmie (Szwecja)
Tyrgatan 11 10041 Stockholm Sweden
Stolica
Gaborone
Powierzchnia
600 370 km2
Liczba ludności
2 mln
Strefa czasowa
UTC +2
Język urzędowy
angielski, tswana
Języki używane
angielski, tswana
Religie
chrześcijaństwo (49%)
Ustrój
republika
Waluty
pula (BWP)
Kiedy jechać
wiosna i lato (od kwietnia do sierpnia - pora sucha, ładna pogoda)
Wiza
do 90 dni bez wiz
Wtyczki
wtyczka trójbolcowa
Nr kierunkowy
+267

Opis kraju

Botswana notuje najwyższy wzrost PKB na osobę na świecie, co zawdzięcza głównie wydobyciu diamentów. Poza wąskim wschodnim pasmem, na którym skupia się większość ludności (90%), Botswana jawi się jako pozbawiona dróg dzicz, pełna sawann, pustyń, mokradeł i solnisk. Jako że wolność słowa i równość obywateli jest zagwarantowana przez konstytucję, największe zagrożenie dla stabilności Botswany stanowi obecnie AIDS.

Botswana - informacje turystyczne

Botswana, położona w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, co sprawia, że pod wieloma względami jest ona uzależniona gospodarczo od swoich sąsiadów: RPA, Namibii, Zimbabwe i Zambii. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Jej średnia wysokość wynosi około 800 m n.p.m. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy Limpopo, gdzie koncentruje się ludność Botswany.

Botswana - klimat

Na terenie Botswany występuje klimat zwrotnikowy suchy i ciepły, z gorącą porą roku trwającą od października do marca. W tym okresie maksymalna temperatura powietrza dochodzi do 35°C. Średnie temperatury na południu kraju wynoszą w lecie 26°C, a w zimie 10°C. Roczna suma opadów atmosferycznych jest bardzo niska i wynosi od 200 do 500 mm. Maksimum opadów przypada na okres letni (listopad - marzec).

Botswana - historia

Tereny dzisiejszej Botswany pierwotnie były zamieszkiwane przez Buszmenów. Od przełomu XVI i XVII w. zaczął napływać tu lud Tswana. W drugiej połowie XIX w. rozpoczęły się walki plemienne, a także walki z Burami z Transwalu. Doprowadziło to do objęcia Botswany (nazywanej wówczas Beczuana, ang. Bechuanaland) brytyjskim protektoratem w roku 1885. Beczuana miała być przyłączona do Kraju Przylądkowego, ale ostatecznie ten projekt upadł. W latach 50. XX w. w Beczuanie powstały ruchy narodowowyzwoleńcze, które doprowadziły w roku 1966 do niepodległości kraju, pod nazwą Botswana. Pierwszym prezydentem został Seretse Khama. Wybrano go ponownie na dwie dalsze kadencje, jednakże zmarł pełniąc urząd w 1980 r. Jego stanowisko objął wówczas będący wiceprezydentem Quett Masire, który został wybrany na prezydenta w następnych wyborach prezydenckich i ponownie wybrany dwukrotnie (1989, 1994). Następnie prezydenturę objął Festus Mogae, który sprawował władzę do chwili ustąpienia z urzędu (2008). Obecną głową państwa jest były wiceprezydent Seretse Ian Khama - syn pierwszego prezydenta Bostwany.

Botswana - zwiedzanie, atrakcje

Nazwa Botswana jeszcze niedawno nikomu zbyt wiele nie mówiła pod względem turystycznym. Dopiero w ostatnich latach wypełnia się treścią, a to głównie dzięki wyjątkowym krajobrazom delty rzeki Okawango, której meandry układają się w niezwykle malowniczy labirynt zanikający gdzieś w pustyni. Nie bez znaczenia jest też nadzwyczajnie zróżnicowana fauna. W licznych parkach i rezerwatach spotkać można tak wiele gatunków zwierząt, że oczywisty staje się przydomek Botswany - "Arka Noego". Podróż do Botswany jest odkrywaniem wielkich przestrzeni, będących pierwotnym przejawem Matki Natury.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje