Przewodnik - Namibia

Namibia Namibia Afryka
Stolica
Windhuk
Powierzchnia
825 418 km2
Liczba ludności
2,2 mln
Strefa czasowa
UTC +1 zima, +2 lato
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski, afrikaans, niemiecki
Religie
protestantyzm (51%)
Ustrój
republika
Waluty
dolar namibijski (NAD)
Kiedy jechać
kwiecień-maj, wrzesień-listopad
Wiza
30 dniowa wyrabiana w ambasadzie
Wtyczki
2 duże bolce i 1 plastikowy
Nr kierunkowy
+264

Opis kraju

Otwarte przestrzenie, fascynujące krajobrazy, bliski kontakt z naturą, niesamowici ludzie Himba, Herero, Buszmeni, Owambo i Kavango, brak masowej turystyki - to właśnie Namibia. Jeśli ktoś pragnie samotności na rozległym terenie, noclegów w buszu pod gwiazdami, pięknych widoków i podglądania dzikich zwierząt, to trafił doskonale. Ten niesamowity kraj zapewnia dziewiczą przyrodę, niepowtarzalne krajobrazy i możliwość poznania fascynujących kultur.

Namibia - informacje praktyczne

Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA, Zambią oraz Zimbabwe. Większość powierzchni Namibii zajmuje rozległy wewnętrzny płaskowyż, położony na wysokości 700-1500 m n.p.m. Jego najwyższym punktem jest szczyt Brandberg 2606 m n.p.m. Płaskowyż opada na zachodzie stromym progiem ku wąskiej nadbrzeżnej nizinie, gdzie ciągnie się pustynia Namib. Na południu płaskowyż ogranicza dolina rzeki Oranje, a od wschodu kotlina Kalahari.

Namibia - klimat

Klimat Namibii to klimat zwrotnikowy. Na wybrzeżu, gdzie zaznacza się wpływ chłodnego prądu morskiego Prądu Benguelskiego, opady nie przekraczają 50 mm. W głębi lądu wzrastają i dochodzą do 500 mm we wschodniej części kraju. Z tego względu sieć rzeczna jest bardzo uboga, poza jedynie rzekami granicznymi: Oranje na południu, Kunene na północy oraz Okawango i Zambezi w północno-wschodniej części kraju.

Namibia - historia

Pierwotnie tereny dzisiejszej Namibii zamieszkiwali Buszmeni, którzy wyparci zostali przez plemiona Hotentotów. Od XV w. do Namibii zaczęli docierać Europejczycy: najpierw Portugalczycy, a następnie Holendrzy i Anglicy. W XVII w. rozpoczął się napływ ludów Bantu. Wiek XIX przyniósł wzrost zainteresowania tymi terenami kupców niemieckich. W roku 1884 obecne terytorium Namibii na podstawie porozumienia rządu niemieckiego z miejscową ludnością stało się kolonią Niemiec pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia. Podczas I wojny światowej obszar ten znalazł się pod okupacją Związku Południowej Afryki (obecnie RPA), będącego w stanie wojny z Niemcami stacjonującymi na terenie Afryki Południowo-Zachodniej. W roku 1920 stała się ona terytorium mandatowym Ligi Narodów, a od 1945 roku terytorium powierniczym ONZ. W roku 1968 kraj otrzymał nazwę Namibia. Mimo niepodległości Namibia nadal jest zależna od RPA, z którą pozostaje w unii celnej.

Namibia - zwiedzanie, atrakcje

W Namibii można zwiedzać parki narodowe, obejrzeć kilkukilometrowe jaskinie, największy na świecie meteoryt Hoba w okolicy miasta Grootfontein, skamieniały las z regionu Kunene mający ponad 200 milionów lat czy ślady dinozaurów na farmie Otjihaenamaparero. Jednak w związku z tym, że większość kraju pokrywają pustynie - Namib i Kalahari, warto choć na chwilę zjechać z turystycznych szlaków, aby doświadczyć czegoś naprawdę rzadko spotykanego. Kto odwiedza Namibię, musi wybrać się na samo południe kraju, aby zobaczyć dwie największe atrakcje tego rejonu: Kolmanskop (Kolmannskuppe), opuszczone miasteczko górnicze w pobliżu dawnych kopalń diamentów, oraz największy w Afryce kanion - Kanion Rzeki Rybnej (Fish River Canyon).

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje