RPA to mieszanka wielu narodowości, języków i kultur. To kraj wciąż jeszcze postrzegany przez pryzmat całkiem niedawno obalonego systemu segregacji rasowej, czyli apartheidu. Pozostałością po niej jest zgromadzenie poszczególnych plemion na konkretnych obszarach, stąd też kultura i tradycje zmieniają się wraz z przemierzaniem kraju, który oferuje piękno naturalnych krajobrazów, bogactwo dzikich zwierząt, parki narodowe czy niebiańskie plaże.
Republika Południowej Afryki to państwo położone na południowym krańcu kontynentu. RPA z trzech stron oblewa ocean (Atlantyk i Ocean Indyjski), a linia brzegowa ma długość ponad 2.500 km. Do RPA należy także najdalej na południe wysunięty punkt Afryki - Przylądek Igielny. Większość powierzchni kraju zajmuje płaskowyż. Z północnego-wschodu na południowy-wschód ciągną się Góry Smocze (najwyższy szczyt - Thabana Ntlenyana 3482 m n.p.m.) Północno-zachodnią część kraju zajmuje pustynia Kalahari.
Klimat RPA jest dość zróżnicowany. W większości kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny: skrajnie suchy na północnym zachodzie, gdzie opady roczne sięgają max 100 mm rocznie oraz wilgotny na wschodzie i południowym - wschodzie z sumą opadów prawie 1000 mm/rok.
Pierwotnie obszar RPA zamieszkiwany był przez Buszmenów i Hotentotów. Jednak zostali oni wyparci przez nacierające ludy Bantu w IX w. Pierwszym Europejczykiem, który opłynął Przylądek Dobrej Nadziei był Portugalczyk Bartomoleo Diaz. Później dotarł tu jego rodak Vasco da Gama (1497 r.). W 1652 roku założona została tu przez holenderską Kompanię Wschodnioindyjską pierwsza placówka handlowa - Kapsztad. Holenderscy osadnicy, zwani później Afrykanerami bądź Burami, zasiedlali coraz to nowe tereny rolnicze, stykając się z ludami Bantu. W latach 1795- 1910 Kraj Przylądkowy (taką wówczas RPA nosiło nazwę) należał do Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej władzę w państwie zdobyła nacjonalistyczna Partia Narodowa popierana przez Afrykanerów. Był to początek polityki apartheidu, trwającej do 1991 r. W 1961 roku proklamowano republikę i zmieniono nazwę na Republikę Południowej Afryki.
Turystów do RPA przyciąga przede wszystkim egzotyczną przyroda. Można tu zmierzyć się z naturą podczas turystycznych wypraw do parków narodowych, wspinaczek górskich czy uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Jako jedyne miejsce na świecie państwo to oferuje amatorom mocnych wrażeń podwodne spotkanie w metalowej klatce z białym rekinem. Jest tu też sporo prywatnych rezerwatów, gdzie można spędzić czas w całkowitej głuszy i obserwować zwierzęta, których w RPA jest nieprzeliczona ilość. Jako ciekawostkę podaje się, że liczba gatunków jest tu większa niż w Europie i Azji razem. Również ilość kwitnących roślin stanowi 1/10 wszystkich ziemskich gatunków. Dla lubiących ruch proponuje się wycieczki konne, rowerowe i wspinaczkowe albo jazdę samochodem po bezkresnych terenach pełnych zwierzyny. Lubiących miejskie klimaty zaprasza Kapsztad i Pretoria oraz liczne wioski pełne codzienności i tradycyjnej kultury.