Przewodnik - Szwajcaria

Szwajcaria Szwajcaria Europa
Ambasada Szwajcarii w Polsce
Al. Ujazdowskie 27
Ambasada RP w Bernie
Elfenstrasse 20a
Stolica
Berno
Powierzchnia
41 290 km2
Liczba ludności
8 mln
Strefa czasowa
UTC +1 lato, UTC +2 zima
Język urzędowy
niemiecki, francuski, włoski, romansz
Języki używane
niemiecki, francuski, włoski, romansz
Religie
katolicyzm (39%), protestantyzm (31%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
frank szwajcarski (CHF)
Kiedy jechać
cały rok
Wtyczki
Nr kierunkowy
+41

Opis kraju

Szwajcaria to państwo kojarzące się przede wszystkim z ośnieżonymi stokami górskimi, szumiącymi wodospodami, a także licznymi jeziorami z unoszącą się nad taflą wody mgłą. Szwajcaria charakteryzuje się różnorodnością językową. Istnieją, aż cztery języki urzędowe. Jest to kraj bardzo drogi, a miasto Zurych jest czwartym z najdroższych na świecie. Mimo to kraj ten przyciąga odwiedzających, a turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi szwajcarskiej gospodarki.

Szwajcaria to państwo leżące w centralnej części Europy oraz nieposiadające dostępu do morza. Graniczy z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami oraz Francją. Kraj górzysto-wyżynny. Środkową i południową część Szwajcarii zajmują Alpy. Jest jednym z najmniejszych państw w całej Europie - rozpiętość z północy na południe wynosi 220 km, natomiast ze wschodu na zachód - 350 km.

Alpy znajdujące się w południowej części kraju są swoistą barierą klimatyczną. Góry te stanowią granicę pomiędzy klimatem kontynentalnym a śródziemnomorskim. Zimy są mroźne, ze średnią temperaturą 0°C na wyżynie i dolinach, natomiast w górach temperatura spada do conajmniej -10°C. Temperatura w ciągu lata wynosi od 18 do 20°C.

Jako pierwsi na obszar Szwajcarii przybyli już 2000 lat temu Helweci. W latach późniejszych ten lud celtycki został podbity przez Rzymian. Helweci stworzyli prowincję zwaną Helwecja. Warto wiedzieć, że do chwili obecnej jest ona wymieniania na znaczkach czy monetach. Kantony szwajcarskie w 1291 roku rozpoczęły walkę o uniezależnienie się od Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Niepodległość uzyskały dopiero w 1648 roku. Ważnym momentem dla Szwajcarii było ogłoszenie w 1815 roku neutralności. Dzięki temu na jej obszarze nie toczyły się działania wojenne. Państwo to jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych i nigdy nie wstąpiło do Unii Europejskiej. 

Szwajcaria jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów. Każdego roku gości około 12-15 mln podróżnych. Miejscem docelowym są zwykle Alpy z wieloma renomowanymi ośrodkami sportowymi. Ciekawym sposobem rekreacji jest taże spędzanie czasu nad alpejskimi jeziorami, a także zwiedzanie zabytkowych miast (Genewa, Zurych, Bazylea, Berno, Lozanna, Lucerna, Lugano czy Sankt Gallen). Szwajcaria bez względu na porę roku zawsze czaruje turystów. Dużym plusem jest rozbudowana dzieć dróg oraz dobrze zorganizowany transport publiczny i kolej. Szwajcaria ma to do siebie, że w zależności od kantonu każdy podróżny może poczuć się jak we Włoszech, Francji czy Niemczech. Przenikanie się tak zróżnicowanych kultur ma swoje odzwierciedlenie w architekturze oraz sztuce. 

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Szwajcarii - poznaj oferty wyjazdów do Szwajcarii najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Berno

Stolica położona jest nad rzeką Aare. Jej cenne stare miasto jest zespołem ścisłej zabudowy, zgrupowanej przede wszystkim w zakolu tej rzeki.

Genewa

To największe miasto francuskojęzycznej części Szwajcarii. Tutaj ma siedzibę mnóstwo międzynarodowych organizacji z europejską siedzibą ONZ i Czerwonym Krzyżem na czele.

Zurych

Największe miasto Szwajcarii. Leży nad brzegiem Jeziora Zuryskiego oraz rzeką Limmat. Jest stolicę kantonu Zurych. Znajduje się tu największa w Europie giełda papierów wartościowych.

Alpy Szwajcarskie

Zajmują ponad 60% powierzchni kraju. Dzieli się je na Alpy Berneńskie, Urneńskie i Glaryjskie. Za najpiękniejszy rejon szwajcarskich Alp uchodzi region Jungfrau i okolice Grindelwald.

Lucerna

Miasto położone nad rozległym jeziorem, u stóp wysokich szczytów. Mistyczny charakter miasta oddaje Kapellbrücke, czyli drewniany most z kaplicą na jeziorze.

Interlaken i Jezioro Czterech Kantonów

Najbardziej typowe obrazki szwajcarskie. W obu przypadkach zachwycają głównie widoki alpejskich łąk i szczytów odbijających się w wodzie oraz okoliczne miasteczka.

Lozanna

Miasto to znajduje się w części Szwajcarii, w której dominują wpływy francuskie. Ulokowane jest nad Jeziorem Genewskim. Ma i urokliwą starówkę i nowoczesne muzeum olimpijskie.

Chur

Najstarsze miasto Szwajcarii, nieprzerwanie zamieszkane począwszy od 3000 r. p.n.e. Jest stolicą kantonu Gryzonia. Miejscowi mówią tu w języku retoromańskim.

Arosa

To słoneczny kurort w dolinie Schanfigg pośród jezior i lasów, dominuje tutaj aktywny wypoczynek.

Sankt Moritz

Snobistyczne miejsce. Bawi się tu śmietanka towarzystwa z całego świata, większość hoteli ma cztery lub pięć gwiazdek, popularne są tu drogie sporty letnie i zimowe.
© 2019 Zorientowani.pl