Przewodnik - Laos

Laos Laos Azja
Ambasada Laosu w Warszawie
ul. Usypiskowa 8
Ambasada RP w Laosie
Thadeua Km 3,Vat Nak, P.O.Box 1106, Vientiane, Lao P.D.R.
Stolica
Wientian
Powierzchnia
236 800 km2
Liczba ludności
6,5 mln
Strefa czasowa
UTC +7
Język urzędowy
laotański
Języki używane
laotański
Religie
buddyzm (60%)
Ustrój
republika ludowa
Waluty
kip (LAK)
Kiedy jechać
od października do marca
Wiza
30 dniowa, w ambasadzie Laosu w W-wie lub na niektórych przejściach granicznych
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+856

Opis kraju

Laos to kraj rolniczy, gdzie większość mieszkańców żyje w małych wioskach, zajmując się głównie uprawą ryżu. Życie toczy się tu wolno i spokojnie. Laos wita egzotyczną roślinnością, kolorowo ubranymi ludźmi, muzyką, alkoholami i jedzeniem. Podróżni znajdą tu wiele ciekawych górskich tras wycieczkowych i dziką roślinność. Ważne szlaki transportowe stanowi sieć rzek.

Laos - informacje praktyczne

Laos leży w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Nie ma dostępu do morza. Graniczy z Chinami, Wietnamem, Kambodżą, Tajlandią i Birmą. Jest krajem prawie w całości porośniętym lasem. Większość powierzchni Laosu zajmują góry (Phu Bia na północy, 2820 m n.p.m., góry Truong Son na południo-wschodzie) oraz płaskowyże (Bolowen na południu) rozcięte wąskimi i głębokimi dolinami Mekongu i jego dopływów.

Laos - klimat

W panującym w Laosie klimacie zwrotnikowym rok dzieli się na dwie pory: deszczową, związaną z monsunem, przypadającą na okres od maja do października, oraz suchą, od listopada do kwietnia. Średnie temperatury w Wientianie wahają się od 22°C w styczniu do 29°C w kwietniu.

Laos - historia

Na terytorium obecnego Laosu między VII a I wiekiem p.n.e. przybywali z południowych Chin Tajowie. W czasach nowożytnych drobne księstwa feudalne wchodziły w skład królestwa Khmerów. Zjednoczył je w XIV w. książę Fa Ngum, od 1353 r. król państwa Lang Czang. Za jego rządów powszechną religią stał się buddyzm. Okres największej potęgi Laosu przypada na wiek XVII. W 1707 r. na skutek zamieszek wewnętrznych doszło do podziału państwa na dwa królestwa: Wientian i Luang Prabang. W roku 1774 sąsiedni Syjam narzucił zwierzchnictwo Wientianowi, a w roku 1885 - państwu Luang Prabang. W roku 1893 Francuzi zmusili Syjam do ewakuacji i uznania protektoratu francuskiego nad Laosem, potwierdzonego traktatem zawartym między tymi państwami. W 1917 roku kraj został częścią Indochin Francuskich. W czasie II wojny światowej znajdował się pod okupacją Japonii i Tajlandii. W roku 1953 Laos został niepodległym królestwem. W roku 1975 władzę zdobyli komuniści. W latach 80. XX wieku zaczęto wprowadzać reformy gospodarcze.

Laos - atrakcje, zwiedzanie

Miejsca warte odwiedzenia w Laosie to przede wszystkim Luang Prabang, jedno z najpiękniejszych miasteczek całej Azji Południowo-Wschodniej. W Champasak można podziwiać ruiny świątyń z czasów Imperium Khmerskiego, a w okolicach Phonsavan warto zobaczyć tajemnicze "Plain of Jars". Największą atrakcją Laosu jest jednakże jego dzika i piękna przyroda, dlatego nie można pominąć trekingu w górach na północy kraju, spływu Mekongiem, czy kilku dni wypoczynku w "krainie 4 tysięcy wysp" na południu. Sympatycznych Laotańczyków odwiedzić warto w którejś z malowniczych wiosek, na przykład Muang Ngoi, albo przyjrzeć się życiu któregoś z plemion mniejszości etnicznych.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Laosu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje