Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Kambodża

Kambodża Kambodża Azja
767 Monivong Blvd, P.O. Box 58
Phnom Penh, Cambodia
Stolica
Phnom Penh
Powierzchnia
181 040 km2
Liczba ludności
14 mln
Strefa czasowa
UTC +7
Język urzędowy
khmerski
Języki używane
khmerski
Religie
buddyzm (83%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
riel (KHR)
Kiedy jechać
listopad-luty
Wiza
30 dniowa, przy przekraczaniu granicy
Wtyczki
jak w Polsce oraz 2 lub 3 bolce
Nr kierunkowy
+855

Opis kraju

Kambodża (Kampucza, Cambodia) jest krajem z niezwykle ciekawą, ale i bolesną przeszłością. Po latach wojen, walk domowych i eksperymentów społecznych dopiero od niedawna cieszy się względnym spokojem. Kambodża jest słabo rozwinięta i należy do najbiedniejszych państw na świecie. Wyniszczona wojnami powoli dźwiga się z ruin. Dopiero od 1986 r. istnieje możliwość zwiedzania tego niebywale doświadczonego, ale jakże pięknego kraju.

Kambodża - informacje praktyczne

Kambodża leży w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od północy z Laosem, od wschodu z Wietnamem, a od zachodu z Tajlandią. Dzieli się na 20 prowincji. 75% powierzchni kraju zajmuje równinna, aluwialna Nizina Mekongu. Centralna równina oraz delta otoczone są pasmami górskimi od południowego zachodu (Góry Kardamonowe i Góry Słonia oraz od północy Góry Dangrek).

Kambodża - klimat

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Od początku listopada do połowy marca panuje pora sucha. W tym czasie zachmurzenie jest zmienne, wilgotność powietrza niska, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura roczna na terenach nizinnych wynosi ok. 25 °C.

Kambodża - historia

Już od I w. znajdowało się tu państwo Funan, które to rozpadło się na księstwa. Największym jednak państwem, niegdyś tu istniejącym było bez wątpienia państwo Khmerów założone na początku IX w. Khmerowie zapisali się na kartach historii przede wszystkim ogromną walecznością. Ich rządy trwały do XV w. i przez kilka stuleci powstawały tu monumentalne obwarowania, świątynie oraz obiekty zachowane do dziś w postaci ruin. Państwo Khmerów w kolejnych stuleciach zostało opanowane przez Tajów. Wówczas przeniesiono stolicę do Phnom Penh. Od XV/XVI w. rozpoczyna się dość trudny okres w historii Kambodży, państwo bowiem zaczyna ubożeć. Kambodża staje się kolonią francuską, następnie włączona zostaje do Indochin Francuskich. W czasie II wojny światowej natomiast pozostawała pod okupacją japońską oraz tajlandzką. II połowa XX w. to krwawe rządy komunistycznej partii Czerwonych Khmerów.

Kambodża - atrakcje, zwiedzanie

Niezaprzeczalnie największą atrakcją Kambodży i jedną z największych w Azji jest Angkor, pradawna stolica Imperium Khmerów. Ten monumentalny kompleks świątynny nie ma sobie równych na całym świecie. W Phnom Penh natomiast szczególnie warte uwagi są miejsca związane z reżimem Czerwonych Khmerów: Muzeum Ludobójstwa oraz Pola Śmierci. Kambodża obfituje w nieduże, prowincjonalne miasteczka (np. Battambang, Kampot, Kompong Cham), które mogą dostarczyć wielu okazji do podziwiania kolonialnej architektury oraz codziennego życia mieszkańców. Miłośnicy kąpieli w ciepłej wodzie także znajdą tu coś dla siebie, najpopularniejsze miejscowości plażowe to Sihanoukville i Kep. W pobliżu tych miejscowości znajdują się także małe, tropikalne wysepki, na które można się dostać wynajętą łodzią. W okolicach Kratie, na Mekongu, można zaobserwować bardzo rzadkie delfiny rzeczne.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Kambodży - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje