Przewodnik - Ukraina

Ukraina Ukraina Europa
Ambasada Ukrainy w Warszawie
Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa
Ambasada RP w Kijowie
Jarosławiw Wał 12, 01901 Kijów
Stolica
Kijów
Powierzchnia
603 700 km2
Liczba ludności
45,6 mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima, UTC +3 - lato
Język urzędowy
ukraiński
Języki używane
ukraiński, rosyjski oraz lokalnie krymskotatarski, węgierski, rumuński
Religie
prawosławie (85%)
Ustrój
republika prezydencko-parlamentarna
Waluty
hrywna (UAH)
Kiedy jechać
przez cały rok ale najlepiej (maj-wrzesień)
Wtyczki
Nr kierunkowy
+380

Opis kraju

Ukraina - "ziemia, która leży na skraju", tak bliska, a tak mało znana - jest jednym z większych państw europejskich. To tu zawędrował polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w poszukiwaniu inspiracji, co zaowocowało zachwycającym do dziś cyklem sonetów. Wśród wielu powodów, dla których podróżnicy interesują się tym nieodkrytym jeszcze do końca państwem - Ukrainą, najważniejszy jest chyba jej charakter - mieszanina mitów, historii i kultur.

Ukraina położona jest nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Krajobraz Ukrainy składa się głównie ze stepów i wyżyn. Jej obszar zajmują Karpaty (najwyższy szczyt to Howerla - 2061 m n.p.m.) i Góry Krymskie. Graniczy z: Białorusią, Polską, Słowacjią, Węgrami, Rumunią i Rosją.

Większość kraju położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Jedynie południowe regiony, w szczególności Krym, obejmuje klimat typowo morski. Na teren Ukrainy docierają również polarno-kontynentalne oraz polarno-morskie masy powietrza. Za charakterystyczną cechę klimatu tego kraju uważa się kontynentalizm termiczny, który wzrasta z zachodu na wschód.

Żyzne ziemie, umiarkowany klimat, rzeki pełne ryb i lasy bogate w zwierzynę - z dawien dawna Ukraina była miejscem dogodnym do osiedlenia się i życia. O pełną bogactw naturalnych Ukrainy przez stulecia toczyły się wojny. Napływ Słowian w dorzecze Dniepru i Dźwiny rozpoczął się w V w. n.e. Przez setki lat kraj był zależny od innych państw. Lata ucisku przeplatały się tu z wolnością. Po krótkim okresie niepodległości (1917-20), nastąpiły lata brutalnych rządów ZSRR, które w latach 1921-22 i 1932-33 doprowadziły do klęsk głodu i śmierci 8 mln mieszkańców. W czasie II wojny światowej zginęło kolejne 7 mln Ukraińców. Pomimo uzyskania niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku, Ukrainie nie udało się uzyskać prawdziwej wolności, o którą walka ciągle jeszcze nie jest zakończona całkowitym sukcesem.

Na Ukrainę warto pojechać z kilku powodów. Turystów zachwyca niczym nienaruszona przyroda, gęste buczynowe oraz dębowe lasy, zielone stepy, Karpaty, a także czarnomorskie kurorty. Poza górskimi krajobrazami oraz środowiskiem naturalnym Ukraina może pochwalić się miastami bogatymi w zabytki. Stolica kraju - Kijów przyciąga majestatycznymi budowlami z czasów Rusi Kijowskiej. Lwów urzeka malowniczymi uliczkami z cerkwiami, kościołami oraz kaminicami. Natomiast  Odessa przyciąga świeżością i nowoczesną architekturą. Warto odwiedzić także kilka z licznych muzeów i skansenów, gdzie można zapoznać się z historią kraju. Coraz bardziej popularne robią się też wycieczki w miejsce katastrofy elektrowni w Czarnobylu.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Ukrainę - poznaj oferty wyjazdów na Ukrainę najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Kijów

Prawdziwa europejska metropolia, zaskakująca rozmachem i bogactwem - ludzi, architektury i historii. Stolica Ukrainy słynie przede wszystkim z imponujących zabytków architektury.. Wspaniałe cerkwie i pomniki historii malowniczo prezentują się na tle zieleni licznych parków i ogrodów.

Lwów

Mit i symbol skomplikowanych relacji Polski z Ukrainą. Miasto o bogatej historii do dziś pozostaje ważnym kulturalnym, administracyjnym i przemysłowym centrum Ukrainy. Imponującym zabytkiem Lwowa są Mury Obronne, Wysoki Zamek, Starówka i architektura skralna.

Kamieniec Podolski

Miasto słynące z ufortyfikowanej twierdzy pochodzącej z XII-XVIII w. Cechą charakterystyczną tej budowli jest połączenie systemu umocnień z otoczeniem zewnętrznym.

Chocim

Leżąca w odległości ok. 2 km od centrum miasta twierdza, zachwyca i onieśmiela. Zamek widnieje na liście "Siedmiu Cudów Ukrainy".

Huculszczyzna

Fragment Karpat z najwyższym pasmem na Ukrainie - Czarnohorą. Niezwykły ze względu na wyjątkową kulturę tutejszych górali - Hucułów.

Odessa

Malownicza miejscowość u wybrzeży Morza Czarnego, czarująca wyjątkową atmosferą, ładną zabudową, ciekawą ofertą kurortów i uzdrowisk oraz bogactwem dobrze zagospodarowanych plaż.

Chortyca

Największa wyspa położona w nurcie Dniepru na Ukrainie, w pobliżu miasta Zaporoże. Chluba i duma Ukraińców, jeden z symboli ich kraju.

Askania Nowa

Unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu, którego nigdy nie dotknął pług. Wraz z rezerwatem powstał tu prototyp parku safari, w którym można oglądać żyjące niemal wolno egzotyczne zwierzęta: antylopy, zebry, strusie czy bizony, a także dzikie konie Przewalskiego.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje