Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Tunezja

Tunezja Tunezja Afryka
Ambasada Tunezji w Warszawie
ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
Ambasada RP w Tunisie
5, Impasse No 1, Rue de Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis
Stolica
Tunis
Powierzchnia
163 610 km2
Liczba ludności
10,7 mln
Strefa czasowa
UTC +1
Język urzędowy
arabski
Języki używane
arabski, francuski, angielski, włoski
Religie
islam (90%)
Ustrój
republika
Waluty
dinar tunezyjski (TND)
Kiedy jechać
wiosną (marzec-maj) lub we wrześniu - niższe temperatury
Wiza
obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+216

Opis kraju

Tunezja jest krajem, gdzie od wieków krzyżowały się wpływy europejskie i arabskie, a także orientalne. Ten kraj z jakże bogatą historią i wysokim poziomem kultury, pełny jest jednak kontrastów, które widać na każdym kroku. Zróżnicowany krajobraz daje zaś ciekawe możliwości wypoczynku. Mnóstwo tu jezior, wodospadów czy kwitnących hibiskusów i oleandrów. Wszystko to powoduje, że kraj ten jest tajemniczy, a jednocześnie niesłychanie fascynujący.

Tunezja - informacje praktyczne

Tunezja to kraj w Afryce Północnej rozciągający się pomiędzy Morzem Śródziemnym a pustynią Sahara. Graniczy z Algierią i Libią. Północ kraju jest górzysta (Atlas) i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów wyznaczających początek strefy saharyjskiej. Najwyższy szczyt kraju to Dżabal asz-Szanabi (1544 m n.p.m) położony w Góra Tunezyjskich.

Tunezja - klimat

Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski. Na wschodnim wybrzeżu bardziej suchy. Na północy występuje klimat podzwrotnikowy, od pośredniego między morskim a kontynentalnym, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy-kontynentalny. Temperatura maksymalna od 15-17 °C (styczeń) do 31-37 °C (wyjątkowo 45-50 °C) w lipcu.

Tunezja - historia

Około 3 tys. lat p.n.e. z południa i wschodu na te tereny napłynęły koczownicze plemiona berberyjskie. 2 tys. lat p.n.e. obszar ten został opanowany przez Fenicjan, którzy założyli tu wiele miast (m.in. Kartaginę). W 146 r. p.n.e. państwo przeszło pod panowanie Rzymian. W V w. n.e. Tunezję podbili germańscy Wandalowie, a wiek później Bizantyjczycy. Wraz z końcem VII w. dostała się we władanie Arabów. W 1574 r. Tunezja stała się częścią imperium osmańskiego. W praktyce jednak pozostawała niezależnym księstwem rządzonym przez bejów. Na skutek dużego zadłużenia w 1881 r. kontrolę nad krajem przejęła Francja, czyniąc go swoim protektoratem. Szybko rozwinął się ruch narodowowyzwoleńczy, a w latach 20. XX w. powstała walcząca o niepodległość partia Destur. W czasie II wojny światowej Tunezja okupowana była przez wojska niemieckie i włoskie. Zależność od Francji trwała do 1954 r., kiedy Tunezja uzyskała wewnętrzną autonomię, a 20.03.1956 r. niepodległość. Jej pierwszym prezydentem został Habiba Bourguiba.

Tunezja - atrakcje

Dla turystów Tunezja to raj. Najbardziej kusząca jest oczywiście cześć położona nam Morzem Śródziemnym. Plaże zajmują około 100 km linii brzegowej. Można tu znaleźć wiele luksusowych kurortów z hotelami oferującymi usługi najwyższej klasy. Nurkowanie w ciepłych wodach, pełnych tropikalnych ryb i koralowców to główna atrakcja. Dla aktywnych turystów są również dostępne trasy górskie, oraz wiele zabytkowych miejsc do zwiedzania. Swoim urokiem przyciąga przepiękna Tabarka, fenickie miasteczko pełne zatoczek i górskich krajobrazów. Miłośników historii zaprasza amfiteatr El-Jem, zbudowany na wzór Koloseum. Nie można tez ominąć ruin słynnej Kartaginy czy ruin miasta Dougga. Szczególnie warte uwagi są przepiękne meczety, tak charakterystyczne dla krajów muzułmańskich. Dla miłośników natury zaś dostępny jest do zwiedzania park narodowy Ichkeul.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje