Przewodnik - Wietnam

Wietnam Wietnam Azja
Ambasada Wietnamu w Warszawie
ul. Resorowa 36
Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Stolica
Hanoi
Powierzchnia
330 957 km2
Liczba ludności
87,8 mln
Strefa czasowa
UTC +7
Język urzędowy
wietnamski
Języki używane
wietnamski
Religie
buddyzm (54%)
Ustrój
republika socjalistyczna
Waluty
đồng (VND)
Kiedy jechać
od marca do kwietnia, od września do grudnia
Wtyczki
dwa płaskie lub okrągłe bolce
Nr kierunkowy
+84

Opis kraju

Wietnam zaskakuje bogactwem krajobrazów, wspaniałą architekturą i zróżnicowaniem kulturowym. Czekają tu na turystów niemalże dziewicze góry, lasy i plaże, ale i regiony z bogatą infrastrukturą turystyczną. Podróżnych zapraszają też urocze, gościnne wioski i duże miasta, które mimo kosmopolitycznego charakteru zachowały dawny urok. Nowoczesność miesza się tu z tradycją, a górskie plemiona kultywują dawne zwyczaje.

Wietnam - informacje praktyczne

Wietnam leży we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego. Od wschodniej, południowej i południowo-zachodniej strony oblewają go wody, kolejno: Zatoki Tonkińskiej, Morza Południowochińskiego i Zatoki Tajlandzkiej. Od północy Wietnam graniczy z Chinami, od zachodu zaś z Laosem i Kambodżą. Około 70% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry. Bardzo rozpowszechnione są tu zjawiska krasowe.

Wietnam - klimat

Wietnam położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego na północy i monsunowego równikowego na południu. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 1000 mm na stokach zawietrznych, do 3000 mm na stokach dowietrznych Gór Annamskich. Średnia miesięczna temperatura powietrza stycznia wynosi 15°C na północy i 26°C na południu.

Wietnam - historia

Na północy dzisiejszego Wietnamu pierwsi osadnicy pojawili się 2000 lat temu. Założyli oni królestwo o nazwie Van Lang. W II w. p.n.e. na tereny te najechały Chiny, które rządziły antycznym Wietnamem przez 1000 lat. Cała historia tego kraju od czasów starożytnych poprzez średniowiecze jest czasem najazdów i podbojów (m.in. Mongołowie, Imperium Khmerów). Południowy Wietnam był też rządzony 6 wieków przez Indie. W 1516 r. do Wietnamu dotarli Portugalczycy. Pod koniec XIX w. Wietnam był okupowany przez Francję, która wkroczyła na Półwysep Indochiński w 1858 r., natomiast Wietnam francuską kolonią został w roku 1887. Panowanie Francji w Indochinach trwało aż do końca II wojny światowej, nawet pomimo najazdu Japonii na Indochiny w 1940 r. Komunistyczny polityk Ho Chi Minha wyzwolił Wietnam spod okupacji japońskiej i ogłosił go niepodległym krajem w 1945 r. Francuzi natomiast, skapitulowali w 1954 r. po przegranej bitwie. Wietnam zaczął otwierać się na świat i nadal kontynuuje proces przemiany ze sterowanej centralnie na wolnorynkową, zapoczątkowaną w latach 80.

Wietnam - atrakcje, zabytki

Różnorodny i fascynujący Wietnam to niezapomniane górskie krajobrazy zapierające dech w piersiach. Tutaj, jak nigdzie w Azji zachowały się tradycyjne formy rolnictwa - pola ryżowe połyskują soczystą zielenią, Wietnam to również kilometry piaszczystych, pustych plaż, stwarzające niezliczone okazje do plażowania i kąpieli. Przyroda w głębi lądu jest wyjątkowo bogata, a kolory wyjątkowo żywe. Miasta nie są tak zurbanizowane. Niesłychanie cenne zabytki odziedziczone po kolonizatorach oraz dawnych dynastiach chińskich, etniczna ludność północy, urzekająca kultura, pełna zapachów i smaków kuchnia, a także serdeczni, otwarci ludzie. Polepszająca się infrastruktura i bardzo dobry serwis sprawiają, że jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, dzięki czemu przyciąga coraz większe rzesze turystów.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Wietnamu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje