Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - USA

USA USA Ameryka Północna
Ambasada USA w Warszawie
ul. Piękna 12
Ambasada RP w Waszyngtonie
2640 16th St NW, Washington, DC 20009
Stolica
Waszyngton
Powierzchnia
9 373 967 km2
Liczba ludności
315,2 mln
Strefa czasowa
UTC -4 do -11
Język urzędowy
brak języka urzędowego na poziomie federalnym
Języki używane
amerykański angielski, hiszpański, hawajski
Religie
Chrześcijaństwo (78%)
Ustrój
republika prezydencka
Waluty
dolar amerykański (USD, $)
Kiedy jechać
o każdej porze roku
Wiza
wymagana
Wtyczki
Nr kierunkowy
+1

Opis kraju

Stany Zjednoczone Ameryki, obok Chin i Rosji, jest jednym z największych mocarstw na świecie. Powierzchnia kraju wynosi niemal 10 mln km2 (co stawia je na 3. miejscu na świecie po Rosji i Kanadzie). Trudno się zatem dziwić, że mają wiele miejsca dla ludzi z różnych zakątków globu i ze wszystkich kultur. Są otwarte dla każdego - konserwatystów, jak i radykalnych anarchistów. Zróżnicowanie tego kraju zdaje się coraz bardziej przybierać na sile.

USA - informacje praktyczne

USA położone jest na półkuli zachodniej, na kontynencie Ameryki Północnej. Składają się: z części kontynentalnej, w której zlokalizowanych jest 48 stanów amerykańskich, stanu Alaska, który położony jest w północno-zachodniej części kontynentu amerykańskiego oraz archipelagu Wysp Hawajskich położonych na Oceanie Spokojnym. Ponadto Stany Zjednoczone sprawują kontrole nad 14 terytoriami zależnymi, które położone są na Pacyfiku i Karaibach. Od północy Stany Zjednoczone graniczą z Kanadą, a od południa z Meksykiem oraz posiadają granice morską z Rosją, Kubą i Bahamami.

USA - klimat

Stany Zjednoczone rozciągają się na wielkim obszarze, na którym występują cztery strefy klimatyczne: strefa zwrotnikowa (krańce południowe i południowo-wschodnie oraz Hawaje), strefa podzwrotnikowa (część środkowa USA), strefa umiarkowana (część północna oraz południowa część Alaski), strefa okołobiegunowa (północna część Alaski). Klimat USA jest chłodniejszy od obszarów Europy, które leżą na tych samych szerokościach geograficznych. Wynika to z południkowego układu rzeźby terenu a także obecności zimnych prądów morskich (Prądu Labradorskiego i Prądu Kalifornijskiego). Klimat Stanów Zjednoczonych charakteryzuje duża zmienność pogody - większa, niż na terenie Europy.

USA - historia

W XV wieku Amerykę Północną zamieszkiwało ok. miliona Indian. W 1492 r. Krzysztof Kolumb dopłynął do wysepek na Morzu Karaibskim, odkrywając m. in. tytoń, ziemniaki i wyjątkowo złośliwą dla Europejczyków odmianę kiły. Pięć lat później na tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych docierają pierwsi Anglicy. W XVII w. na kontynent amerykański zostają przywiezieni pierwsi czarnoskórzy niewolnicy z Afryki. 4.08.1776 r. następuje Uchwalenie Deklaracji Niepodległości 13 stanów - jest to oficjalny początek państwowości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwsze wydanie Konstytucji USA następuje 11 lat później.

USA - atrakcje, zwiedzanie

Na obszarze Stanów Zjednoczonych można wyróżnić 8 regionów turystycznych: Nową Anglię, Nizinę Nadbrzeżną (w tym subregiony: Atlantycki, Florydy, Niziny Zatokowej), Środkowe i Południowe Appalachy, Wielkie Jeziora, Stany Środkowe, Kordyliery (w tym subregiony: Gór Skalistych, Wyżyn i Kotlin Śródgórskich, Gór Kaskadowych i Sierra Nevada, Wybrzeża Oceanu Spokojnego), Alaskę i Hawaje. Każdego roku do USA przyjeżdża około 38 mln turystów z całego świata.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje