Przewodnik - Norwegia

Norwegia Norwegia Europa
Ambasada Norwegii w Warszawie
ul. Chopina 2 A
Ambasada RP w Oslo
Olav Kyrres plass 1
Stolica
Oslo
Powierzchnia
385 186 km2
Liczba ludności
5 mln
Strefa czasowa
UTC +1 zima, +2 lato
Język urzędowy
norweski
Języki używane
norweski
Religie
luteranizm (83%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
korona norweska (NOK)
Kiedy jechać
maj-wrzesień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+47

Opis kraju

Norwegia to państwo, gdzie zdobycze cywilizacji spotykają się z potęgą natury. Surowa przyroda wymuszała zaradność, ale i wzbudzała szacunek. Norwegowie po dziś dzień są bardzo przywiązani do przyrody, cenią ją i potrafią się do niej dopasować. Podróżując po Norwegii niejednokrotnie można zaobserwować przechadzające się renifery, a wędkowanie w zatokach i jeziorach to największa przyjemność nawet dla mało zapalonego wędkarza.

Norwegia to państwo położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Ze względu na swoje usytuowanie Norwegia może pochwalić się niezwykle urozmaiconą oraz długą linią brzegową. Należy do niej około 50 tysięcy wysp, z których największą jest Spitsbergen. Norwegia zaliczana jest do krajów górzystych oraz wysuniętych najdalej na północ. Znaczną jej część zajmują Góry Skandynawskie. Średnia wysokość terenu wynosi 460 m, a 32% powierzchni znajduje się ponad granicą drzew.

W południowej oraz środkowej części kraju panuje klimat umiarkowany morski. Natomiast tereny północne położone za kołem polarnym pozostają w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Na północnych wybrzeżach obserwuje się wpływy klimatu subpolarnego. Zimą w okręgach Finnmark i Troms temperatura może spaść nawet poniżej -40 °C.

Pierwsze ślady bytności ludzi w Norwegii szacuje się na około 8-9 tys. lat p.n.e. Wikingowie na arenę międzynarodową wkroczyli w 793 roku, kiedy dokonali napaści na klasztor położony na wyspie Lindisfarne. Od tamtej pory grabili oraz podbijali tereny Irlandii, Islandii, Grenlandii, Ameryki. Na norweskim tronie zasiadali zwykle władcy duńscy oraz szwedzcy. Norwegia niepodległość wywalczyła dopiero w 1905 roku. W trakcie trwania I wojny światowej kraj ten zachował neutralność. Jednak dojście do władzy Hitlera oraz wybuch II wojny światowej spowodował, że Norwegia dołączyła do koalicji antyhitlerowskiej. W 1949 roku przystąpiła do NATO. Ważne strategicznie okazało się odkrycie na dnie morza znaczych pokładów ropy naftowej. To spowodowało, że Norwegia nie powiedziała się za przystąpieniem do Unii Europejskiej. W chwili obecnej państwo to należy do jednych z najbogatszych oraz najbardziej socjalnych krajów świata.

Norwegia jest jednym z najczęściej odwiedzanych państw europejskich. To właśnie przyroda przyciąga turystów najbardziej - dzika, wyrosła w umiarkowanie chłodnym klimacie, w bogactwie czystych wód, czyli warunkach sprzyjających rozwojowi życia. Lasy, fiordy i niezapomniane krajobrazy, a także niespotykane nigdzie gatunki zwierząt - to bogactwo Norwegii. Warto zobaczyć tutaj także mieniącą się różnymi kolorami zorzę polarną oraz odwiedzić skandynawskie miasteczka. Do Norwegii przyjeżdża rocznie ok. 3 mln turystów z całego świata. Kraj ten podzielony jest na pięć regionów i każdy z nich kryje w sobie inne skarby, który warto zobaczyć.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Norwegii - poznaj oferty wyjazdów do Norwegii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Przylądek Północny: Nordkapp

Najdalej na północ wysunięta część kontynentalnej Europy sprawia wrażenie końca świata. Jego urwiste klify dumnie wznoszą się nad wodami Morza Barentsa.

Oslo

Stolica Norwegii to jedyna prawdziwie europejska metropolia w tym kraju wiosek i małych miast. Wyjątkowo ciekawie prezentują się tutejsze muzea, m.in: Muzeum Muncha, ze słynnym "Krzykiem".

Bergen

Dawna stolica i ważny port ujmuje swoją atmosferą i tradycyjną zabudową. Większość domów w starej części miasta zbudowana jest ze smaganego wiatrem i deszczem drewna. W samym centrum, przy porcie znajduje się tradycyjny targ rybny.

Fiordy

To nieodłączny element krajobrazu Norqwegii. Za najpiękniejszy uchodzi, przypominający kształtem literę "S", 16 kilometrowy Geirangerfjorden.

Jostedalsbreen

Największy w Europie kontynentalnej lodowiec, leżący na północ od Sognefjorden. Jęzory lodu nie są jednolicie białe i mienią się kolorem różowym, błękitnym lub nawet granatowym.

Drewniane kościoły

Drewniane, średniowieczne kościółki zwane stav, których dachy wieńczą głowy smoków z dziobów łodzi Wikingów a drobny gont przypomina łuski na smoczym ciele. Doskonałym przykładem jest kościół w Lom, w Borgund lub w Heddal.

Trondheim

Przez długi czas było stolicą Norwegii. Miasto, choć spore, wciąż pozostaje miejscem pełnym spokoju i nieco prowincjonalnym z urokliwymi drewnianymi budynkami.

Lofoty

Malownicze wyspy rybackie leżące w środkowej części norweskiego wybrzeża. zachowały bardzo specyficzny, tradycyjny charakter. Leżą już za kołem podbiegunowym, ale klimat łagodzi ciepły prąd Golfstrom.

Roros

Urocze miasteczko zabudowane kolorowymi, drewnianymi domkami wznoszącymi się na zalesionych zboczach.

Alta

To niepozorne miasto zawiera w sobie prawdziwy skarb- rysunki naskalne liczące ok. 6,2 tys. lat. Alta może poszczycić się także lodowym hotelem.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje